PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Inovatīvo medikamentu skaits Latvijā audzis, pieejamība - joprojām ierobežota

Doctus
Inovatīvo medikamentu skaits Latvijā audzis, pieejamība -  joprojām ierobežota
Freepik
Valsts kompensējamo inovatīvo medikamentu skaits Latvijā piecu gadu laikā pieaudzis par 300%, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) un pētījumu centra IQVIA apkopotie dati* par valsts apmaksāto inovatīvo medikamentu skaitu Baltijas valstīs no 2018. līdz 2022. gadam. Lai gan inovatīvo zāļu pieejamībā vērojams straujš pieaugums, to pieejamība, īpaši onkoloģijas pacientiem, joprojām saglabājas ierobežota. Tikai 30% vēža pacientu saņem efektīvu ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem.

Vēl 2018. gadā Latvijā bija pieejams 31 inovatīvais medikaments, taču 2022. gadā – 99. Salīdzinot Latvijas rādītājus ar kaimiņvalstīm, Lietuvā inovatīvo medikamentu skaits ir par 14% lielāks, kopējam skaitam sasniedzot 113, savukārt Igaunijā – par 6%, sasniedzot 105 inovatīvos medikamentus valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Baltijas valstu vidū Latvija pēdējo piecu gadu laikā piedzīvojusi visstraujāko kāpumu, arvien cenšoties pietuvoties Igaunijai un Lietuvai.

Attiecībā uz onkoloģisko saslimšanu ārstēšanu Latvijas kompensējamo zāļu sarakstu pēdējo trīs gadu laikā papildinājuši 12 jauni inovatīvi medikamenti, šobrīd kopējam skaitam sasniedzot 46 inovatīvos medikamentus**. Tikmēr Lietuvā un Igaunijā onkoloģijas slimniekiem katrā no valstīm pieejami 57 inovatīvie medikamenti. Lai gan inovatīvo zāļu skaits onkoloģijas pacientiem ir audzis, to pieejamība ir ļoti ierobežota nepietiekamā finansējuma dēļ. Tikai 30% vēža pacientu saņem efektīvu ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem, tādēļ, lai katram vēža pacientam nodrošinātu kvalitatīvu aprūpi, savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu atbilstoši Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānam 2022.-2024. gadam, ir nepieciešams papildu finansējums vēža pacientu ārstēšanai. 

"Esam gandarīti par pēdējo piecu gadu izaugsmi inovatīvo medikamentu pieejamībā, taču diemžēl ne visas pacientu grupas praktiski izjūt šo pozitīvo tendenci. Izaicinošākā situācija saglabājas tieši onkoloģisko slimību jomā.  Nākamgad jau vairāk nekā 2000 vēža pacientu cer  uzsākt ārstēšanos ar inovatīvajiem medikamentiem, lai dzīvotu, tāpēc Latvijas uzdevums ir koncentrēt resursus medikamentu pieejamības veicināšanai,” uzsver Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs Valters Bolevics.

Viņš papildina, ka joprojām lielākā daļa vēža pacientu nepietiekama valsts finansējuma dēļ ir spiesti meklēt risinājumus ārstēšanai pašu spēkiem. No vienas puses, valsts  valsts ar dažādu programmu palīdzību mudina cilvēkus savlaicīgi pārbaudīt savu veselību, taču, no otras puses, nevar garantēt atbilstošu ārstēšanu, ja tiek atklāta kāda diagnoze, piemēram, onkoloģiskā saslimšana.

“Nākamā gada budžetā Veselības ministrija onkoloģijas pacientiem ir pieprasījusi vairāk nekā 50 miljonus eiro medikamentiem, turklāt runa ir tikai par jau esošo medikamentu pieejamības paplašināšanu pacientiem un jaunu iekļaušanu ar ierobežojumiem.  Salīdzinājumam - no 2017. - 2020. gadā izgudrotiem jauniem medikamentiem, kuri reģistrēti Eiropā, Latvijas pacientiem ir pieejami tikai 6 produkti, turklāt neviens produkts nav pieejams pilnā apjomā bez ierobežojumiem. Latvijai līdzīga situācija ir tikai Kiprā un Bosnijā. Piemēram, Vācijā ir pieejami pilnīgi visi 41 jaunais medikaments, turklāt pilnīgi visi ir pieejami 100% pilnā apjomā. Mūsu mērķis ir panākt, ka visiem pacientiem bez ierobežojumiem ir vienlīdzīgas iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanas terapiju ar jaunākajiem medikamentiem, ko ir izgudrojoši zinātnieki,” uzsver V. Bolevics.