PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Blakus saslimšanas un izrakstītie medikamenti pacientiem ar un bez sausās acs sindroma

Doctus
Blakus saslimšanas un izrakstītie medikamenti pacientiem ar un bez sausās acs sindroma
Sausās acs sindroms ir daudzfaktoriāla acs virsmas slimība, kas var izpausties gan kā diskomforts, gan sāpes acīs ar un bez redzes asuma zuduma, un tā būtiski ietekmē kopējo dzīves kvalitāti.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt blakus saslimšanu daudzumu pacientiem ar sausās acs sindromu un salīdzināt to ar pacientiem bez šīs slimības.  Šis bija retrospektīvs gadījuma kontroles pētījums.

Pētījumam tika izmantoti dati no elektroniskajām veselības ierakstu datu bāzēm par periodu 2003.gada 1.janvāris – 2015.gada 31.marts. Pacientiem ar sausās acs sindromu tika pielasīti tāda paša vecuma, dzimuma un ģeogrāfiskās piederības pacienti bez sausās acs sindroma. Blakus saslimšanas un lietotie medikamenti tika salīdzināti abās grupās.

Pētnieki secināja, ka pacientiem ar sausās acs sindromu biežākās blakus saslimšanas ir hipertensija, katarakta, vairogdziedzera slimības, 2.tipa cukura diabēts un glaukoma. Visas blakus saslimšanas biežāk tika novērotas pacientiem ar sausās acs sindromu, salīdzinot ar pacientiem bez šīs slimības (p<0,001). Medikamentu lietošana (tai skaitā, bet ne tikai medikamenti acu slimību un blakus saslimšanu ārstēšanai) biežāk tika konstatēta pacientiem ar sausās acs sindromu (p<0,001).

Lielai daļai pacientu ar sausās acs sindromu ir arī citas saslimšanas un vairāk izrakstītu medikamentu, nekā pacientiem bez sausās acs sindroma, tādēļ pacientiem ar sausās acs sindromu biežāk ir nepieciešama multidisciplināra ārstēšanas pieeja.

 

AVOTS: Dana R,Bradley JL, Guerin A, et al. Comorbidities and Prescribed Medications in Patients With or Without Dry Eye Disease: A Population-Based Study. American Journal of Ophthalmology. Volume 198, February 2019, Pages 181-192.