PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

HOPS pacientiem ar miega problēmām var būt arī garastāvokļa traucējumi

Doctus
Slikta miega kvalitāte pacientiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) ir saistīta ar sliktāku veselības stāvokli. Tomēr trūkst pētījumu par faktoriem, kas saistīti ar miega traucējumiem pacientiem ar HOPS.

Pētījuma mērķis bija izpētīt miega traucējumu modeļus un faktorus, kas saistīti ar miega traucējumiem pacientiem ar HOPS.

Šis bija perspektīvs daudzcentru šķērsgriezuma pētījums, kurā piedalījās 245 HOPS pacienti. Lai novērtētu miega traucējumus, visi pacienti aizpildīja pacienta ziņoto mērījumu, HOPS un astmas miega ietekmes skalu (CASIS). Veselības novērtēšanai tika izmantota Sentdžordža elpošanas anketa (SGRQ), 36 punktu īsās formas veselības aptauja (SF-36), slimnīcu satraukuma un depresijas skala (HADS) un HOPS pašefektivitātes skala (CSES) un ar to saistītā dzīves kvalitāte (HRQL), trauksme / depresija un pašefektivitāte.

35,1 % pētījuma dalībnieku ziņoja par sliktu miegu. Vienfaktora analīze parādīja, ka kopējais CASIS vērtējums korelēja ar modificēto Medicīnas pētījumu padomes aizdusas skalu, kopējo SGRQ punktu skaitu, SF-36 PCS, SF-36 MCS, HADS-A, HADS-D un CSES (visi p <0,05). Daudzfaktoru analīzē SGRQ kopsumma (r = 0,19, p = 0,006), SF-36 PCS (r = 0,14, p = 0,037), HADS-D (r = 0,24, p = <0,001) un CSES (r = - 0,12, p = 0,010) bija neatkarīgi saistīti ar CASIS rādītāju.

Šajā pētījumā 35 % klīniski stabili pacientu ar HOPS ziņoja par sliktu miega kvalitāti. Pacientiem ar HOPS depresija, sliktāka dzīves kvalitāte un pašefektivitāte bija nozīmīgi saistīta ar miega traucējumiem.

AVOTS: Lee SH, Lee H, Kim YS, et al. Factors associated with sleep disturbance in patients with chronic obstructive pulmonary disease. The Clinical Respiratory Journal. 2020, 24 July

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus