PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā fiziskās aktivitātes var palīdzēt pacientiem ar astmu?

Doctus
Kā fiziskās aktivitātes var palīdzēt pacientiem ar astmu?
Freepik.com
Saskaņā ar jauno Austrumanglijas universitātes pētījumu, intervences, kuru mērķis ir veicināt fiziskās aktivitātes cilvēkiem ar astmu, varētu uzlabot šo cilvēku astmas simptomus un dzīves kvalitāti.

Pētnieki noskaidroja, vai tādas iejaukšanās kā aerobās aktivitātes un spēka vai pretestības treniņi var palīdzēt pacientiem ar astmu.

Lai gan pētnieki atklāja, ka šīs iejaukšanās palīdzēja pacientiem ar astmu, iespējams, bija grūtības tos veikt, jo pacientiem bija grūtības nokļūt fizisko aktivitāšu vietās vai tāpēc, ka iejaukšanās nebija piemērota cilvēkiem ar papildu veselības traucējumiem. Taču pētnieku komanda norāda, ka digitālās iejaukšanās, piemēram, video tikšanās, viedpulksteņi un mobilās lietotnes, varētu novērst dažus no šiem šķēršļiem un ļautu pacientiem nākotnē veikt fiziskās aktivitātes mājas apstākļos. 

Pētnieki uzsver, ka cilvēkiem ar astmu ir ļoti ieteicams būt fiziski aktīviem. Vairāk nekā 150 minūtes nedēļā vidējas vai intensīvas fiziskās aktivitātes sniedz plašas priekšrocības, tostarp uzlabo plaušu funkciju un astmas kontroli. Taču pētījumi ir parādījuši, ka cilvēki, kas dzīvo ar astmu, nodarbojas mazāk ar fiziskām aktivitātēm un ir mazkustīgāki nekā cilvēki bez astmas.

Pētnieki vēlējās noskaidrot, vai iejaukšanās, piemēram, lūgums veikt aerobos vingrinājumus dažas reizes nedēļā grupu nodarbībās, kopā ar" mērķu noteikšanu ", ir efektīvas, lai palīdzētu cilvēkiem ar astmu būt aktīvākiem.

Komanda pētīja iejaukšanās pasākumus, kas bija paredzēti, lai veicinātu fizisko aktivitāti pieaugušajiem ar astmu. Viņi aplūkoja 25 atsevišķus pētījumus no visas pasaules, iesaistot 1849 dalībniekus ar astmu, lai noskaidrotu, vai viņu simptomi un dzīves kvalitāte ir mainījusies, pateicoties fiziskām aktivitātēm.

Pētnieki atklāja, ka iejaukšanās, kas veicina fizisko aktivitāti, sniedza ievērojamas priekšrocības fiziskās aktivitātes palielināšanā, mazkustīgā laika samazināšanā, dzīves kvalitātes uzlabošanā un astmas simptomu mazināšanā. Tas ir patiešām svarīgi, jo palīdzot pacientiem veikt būtiskas uzvedības izmaiņas, tas varētu patiešām uzlabot viņu rezultātus ilgtermiņā. Pārskatā ir uzsvērta arī iespēja izmantot digitālās iejaukšanās iespējas, kuras īpaši nebija pieejamas agrāk. Tas šobrīd ir svarīgāk nekā jebkad agrāk, jo pacienti Covid-19 pandēmijas laikā nav varējuši saņemt klātienes atbalstu, un pakalpojumus, tāpēc ir jāapsver alternatīvas iejaukšanās un metodes.

AVOTS: Tyson L, Hardeman W, Marquette M, et al. A systematic review of the characteristics of interventions that promote physical activity in adults with asthma. Journal of Health Psychology, 2021; 135910532110593