PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Labāka ekstremitāšu aizsardzība ar semaglutīdu salīdzinājumā ar citiem cukura diabēta medikamentiem

Doctus
Labāka ekstremitāšu aizsardzība ar semaglutīdu salīdzinājumā ar citiem cukura diabēta medikamentiem
Freepik.com
Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (T2CD) un perifēro artēriju slimību vai diabētiskām pēdas čūlām, kuri uzsāka ārstēšanu ar semaglutīdu, nevis citiem glikozes līmeni pazeminošiem medikamentiem, bija būtiski samazināts risks kombinētam iznākumam – perifērajai perkutānajai transluminālajai angioplastijai vai kritiskai ekstremitāšu išēmijai, kā arī mazāka iespēja nepieciešamībai pēc apakšējo ekstremitāšu amputācijas.

Perifēro artēriju slimības ārstēšana pacientiem ar cukura diabētu ietver riska faktoru kontroli un standarta aterosklerozes terapiju. Jauni pētījumi liecina, ka daži GLP-1 receptoru agonisti samazina sirds un asinsvadu slimību risku, uzlabo asinsriti ekstremitātēs un staigāšanas spējas.
Pētnieki veica viencentra retrospektīvu novērošanas pētījumu, lai salīdzinātu galveno ekstremitāšu notikumu biežumu pacientiem ar T2CD, kuri reālās dzīves apstākļos laika posmā no 2020. gada janvāra līdz 2025. gada aprīlim uzsāka ārstēšanu vai nu ar injicējamo vai perorālo semaglutīdu, vai ar citiem glikozes līmeni pazeminošiem medikamentiem (metformīnu, SGLT2 inhibitoriem, sulfonilurīnvielas preparātiem/glinīdiem, insulīnu un pioglitazonu).
Pētījumā tika iekļautas divas grupas ar 167 dalībniekiem katrā, kas bija salāgotas pēc propensitātes skaita (propensity score). Tajās bija pacienti ar T2CD vismaz 1 gada garumā, dokumentētu perifēro artēriju slimību vai diabētiskām pēdas čūlām ar atsegtu cīpslu, locītavu vai kaulu, un pieejami dati par galvenajiem ekstremitāšu notikumu iznākumiem.
Primārais mērķa iznākums bija galvenie ekstremitāšu notikumi, kas definēti kā kombinācija no perifērās perkutānās transluminālās angioplastijas vai kritiskas ekstremitāšu išēmijas.
Vidējā novērošanas perioda laikā (30,1 mēnesis) risks galvenajiem ekstremitāšu notikumiem bija par 23 % zemāks semaglutīda grupā nekā citu glikozes līmeni pazeminošo medikamentu grupā (riska attiecība [RA] 0,77; P = 0,029).
Salīdzinot ar citiem medikamentiem, semaglutīds bija saistīts ar 24 % zemāku perifērās perkutānās transluminālās angioplastijas risku (RA 0,76; P = 0,045) un par 50 % mazāku apakšējo ekstremitāšu amputācijas risku (RA 0,50; P = 0,008).
Tikai 8 % pacientu, lietojot semaglutīdu, piedzīvoja blakusparādības (pārsvarā no kuņģa un zarnu trakta), un nevienam nebija nepieciešams pārtraukt ārstēšanu.
Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu un perifēro artēriju slimību vai pēdas čūlām semaglutīda lietošana bija saistīta ar būtiski zemāku galveno ekstremitāšu notikumu risku, salīdzinot ar citām glikozes līmeni pazeminošām terapijām. Tas atbilst iepriekš novērotajiem sirds un asinsvadu slimību ieguvumiem, ko sniedz noteikti GLP-1 receptoru agonisti.

AVOTS: Caruso P, Angelino S, Matrone R, et al. Association of semaglutide with less limb events in people with type 2 diabetes and peripheral artery disease or foot ulcers: An observational study comparing matched cohorts. Diabetes, Obesity and Metabolism, July 07, 2025.