PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Miegs pasargā mūsu smadzenes

Doctus
Upsalas universitātē veiktā pētījumā secināts, ka pēc vienas bezmiega nakts, no rīta asinīs paaugstinās NSE un S-100B koncentrācija veseliem jauniem vīriešiem. Šīs molekulas parasti tiek atrastas smadzenēs. Tas, ka šo molekulu daudzums asinīs palielinās pēc negulētas nakts, varētu liecināt par smadzeņu audu noārdīšanos. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Sleep.

Pētījumā piedalījās 15 veseli vīrieši ar normālu svaru. Visiem dalībniekiem bija viena nakts bez miega un viena nakts, kad viņu gulēja vidēji astoņas stundas.  Pētnieki novēroja, ka dalībniekiem pēc vienas nakts, kad viņi negulēja, paaugstinājās NSE un S-100B koncentrācija asinīs. Šo smadzeņu molekulu koncentrācija asinīs paaugstinās parasti smadzeņu audu sabrukšanas rezultātā. Pētnieki vērš uzmanību, ka šis atklājums norāda uz to, ka miega trūkums var veicināt neirodeģeneratīvus procesus.

Pētnieki secināja, ka labs nakts miegs ir būtiski nepieciešams, lai uzturētu smadzeņu veselību. 

Pirmavots: Benedict C et al. Acute sleep deprivation increases serum levels of neuron-specific enolase (NSE) and S100 calcium binding protein B (S-100B) in healthy young men. SLEEP, December 2013