PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Neizskaidrojams svara zudums gados vecām sievietēm

Doctus
Neizskaidrojams svara zudums gados vecām sievietēm
Freepik.com
Neizskaidrojams straujš svara zudums gados vecākiem cilvēkiem var liecināt par kādu saslimšanu, un to var saistīt ar paaugstinātu kritienu un lūzumu risku, kā arī sliktāku ilgtermiņa prognozi.

Izpratne par faktoriem, kas varētu veicināt ātru svara zudumu, joprojām ir vāja, izmantojot pašreizējos ārstēšanas veidus, tostarp neoptimālas uztura un fiziskās aktivitātes koriģēšanu.

Pētījumā atklāts, ka vēdera aortas pārkaļķošanās (AAC), kas ir progresējošas asinsvadu slimības marķieris, bija saistīta ar lielāku straujas svara zuduma risku 929 gados vecākām sievietēm, kuras piedalījās pētījumā. Straujš svara zudums ir definēts kā ķermeņa masas samazināšanās vairāk nekā par pieciem procentiem 12 mēnešu intervālā piecu gadu novērojumu laikā.

Straujš svara zudums, ja tas notiek gados vecākām sievietēm, var liecināt par gaidāmām problēmām, piemēram, agrīnu institucionalizāciju, kognitīvo spēju samazināšanos, Alcheimera slimību un radīt lielāku kritienu un lūzumu risku.

Piecu gadu novērojuma laikā 39,4 % pacientu bija straujš svara zudums, kas bija saistīts ar nāves riska palielināšanos par 49 procentiem nākamo 9,5 gadu laikā. Šis nāves risks palielinājās līdz 87 % sievietēm, kuras piedzīvoja strauju svara zudumu par vairāk nekā desmit procentiem 12 mēnešu intervālā.

Salīdzinot datus par sievietēm, kurām bija mērens vai plašs AAC, viņām bija attiecīgi par 36 % un 58% lielāka iespēja strauji zaudēt svaru piecu gadu laikā. Rezultāti saglabājās līdzīgi pēc uztura faktoru, asinsspiediena un holesterīna pielāgošanas. Svarīgi, ka šī saistība joprojām bija novērojama sievietēm, kuras atbilda proteīnu un enerģijas un fizisko aktivitāšu ieteikumiem.

Pētījuma autori norāda, ka skaidrojumi par saistību starp AAC un strauju svara zudumu joprojām nav skaidri. Viena hipotēze ir tāda, ka AAC var ierobežot asins plūsmu zarnās, kas var ietekmēt barības vielu uzsūkšanos.

Pētījuma rezultāti var mainīt veidu, kādas intervences ir jāveic pacientiem, kuri strauji zaudē svaru. Tradicionālā pieeja būtu palielināt olbaltumvielu un enerģijas uzņemšanu, taču dati liecina, ka tās faktiski varētu būt asinsvadu slimības, kas izraisa svara zudumu, un tādā gadījumā tradicionālās pieejas var nepalīdzēt ķermeņa uzbūvei. Ņemot vērā sliktos rezultātus, kas parasti saistīti ar strauju svara zudumu gados vecākiem pieaugušajiem, AAC var būt līdzeklis, lai identificētu tās vecākas sievietes, kurām ir visaugstākais risks. Tas arī paver iespēju veikt sirds un asinsvadu slimību riska skrīningu un apsvērt slimības citos orgānos, kas var ietekmēt ķermeņa uzbūvi.

Nākamie šī pētījuma soļi ir atkārtot šos atklājumus citās grupās, veikt pētījumus ar asins plūsmas pasākumiem un spēju izsekot makroelementu uzsūkšanos.

AVOTS: Smith C, Sim M, Via JD, et al. Extent of Abdominal Aortic Calcification Is Associated With Incident Rapid Weight Loss Over 5 Years: The Perth Longitudinal Study of Ageing Women. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 2024; 44 (2)