PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paredzēt epilepsijas lēkmi pirms tā ir notikusi

Doctus
Jaunā pētījumā atklātas molekulas, kuru daudzums paaugstinās asinīs pirms epilepsijas lēkmes. Šis atklājums var palīdzēt izstrādāt agrīnās brīdināšanas sistēmu pacientiem ar epilepsiju, ali viņi zinātu, kad tuvojas lēkme.

Pētnieki ir atklājuši asinīs molekulas, kuru daudzums paaugstinās pirms lēkmes pacientiem ar epilepsiju. Šīs molekulas ir fragmenti no transporta RNS (tRNS), tie ķīmiski ir līdzīgi DNS, kam ir nozīmīga loma proteīnu būvēšanā šūnās. Kad šūnas ir stresā, tRNS sadalās fragmentos. Augsts šo fragmentu līmenis asinīs var norādīt uz to, ka šūnas ir stresā, stresa apstākļos tie var izraisīt lēkmi.

Izmantojot asins paraugus no cilvēkiem ar epilepsiju, pētnieki atklāja, ka trīs tRNS fragmentu līmenis sasniedz pīķi asinīs vairākas stundas pirms lēkmes.

Cilvēki ar epilepsiju atzīst, ka grūtākais, sadzīvojot ar šo slimību, ir neziņa, kad piemeklēs jauna lēkme. Šī pētījuma rezultāti ir ļoti daudzsološi, pētnieki cer, ka šis pētījums būs pirmais solis agrīnas brīdināšanas sistēmas izstrādei.  

Pasaules Veselības organizācija ir aprēķinājusi, ka pasaulē vairāk kā 50 miljoni cilvēku cieš no epilepsijas.

Pētnieki turpinās darbu pie jaunas tehnoloģijas izstrādes, kas būs līdzīga glikometram, ar ko mēra cukura līmeni, tikai šajā gadījumā, izmantojot asins paraugu būs iespējams prognozēt epilepsijas lēkmi.

AVOTS: Marion C. Hogg, Rana Raoof, Hany El Naggar, Naser Monsefi, Norman Delanty, Donncha F. O’Brien, Sebastian Bauer, Felix Rosenow, David C. Henshall, Jochen H.M. Prehn. Elevation of plasma tRNA fragments precedes seizures in human epilepsy. Journal of Clinical Investigation, 2019.