PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pretsāpju terapija pacientiem ar demenci – cik droša tā ir?

Doctus
Cilvēkiem ar demenci var būt grūtības izteikties par sāpju stiprumu un šie cilvēki bieži cieš no neārstētām sāpēm. Pretsāpju līdzekļu lietošana pacientiem ar demenci ievērojami ir pieaugusi pēdējā desmitgadē, īpaši opioīdu lietošana.

Šajā sistemātiskajā apskatā iekļauti dati no nejaušināta iedalījuma kontrolētiem pētījumiem par pretsāpju līdzekļu drošumu un panesamību cilvēkiem ar demenci. Piemēroti pētījumi tika meklēti EMBASE, MEDLINE un Kohreina datu bāzēs.  Ekspertu viedoklis, lai gan sāpju terapija ir svarīga un pieaugoša problēma pacientiem ar demenci, šobrīd trūkt kvalitatīvu pētījumu par biežāk lietot pretsāpju līdzekļu drošumu šajā pacientu grupā. Šobrīd, kamēr nav pieejami kvalitatīvi pētījumi, ārstiem atbilstoši jāmonitorē pacienti un blakusparādību risks; tai pat laikā ir nepieciešams veikt labas kvalitātes klīniskos pētījumus, lai novērtētu pretsāpju līdzekļu efektivitāti un drošumu pacientiem ar demenci, īpašu uzmanību pievēršot ilgstošai opioīdu lietošanai, kā arī īslaicīgai nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanai.

 

AVOTS: Erdal A, Ballard C, Vahia I, Husebo B. Analgesic treatments in people with dementia - how safe are they? A systematic review. Expert Opinion on Drug Safety (Apr 2019)