PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Saistība starp uzmanības deficīta sindromu un demenci starp paaudzēm

Doctus
Saistība starp uzmanības deficīta sindromu un demenci starp paaudzēm
Pixabay.com
Lielā pētījumā ir atklāta saistība starp uzmanības deficīta/ hiperaktivitātes sindromu (ADHD) un demenci starp paaudzēs. Pētījums rāda, ka personu ar ADHD vecākiem un vecvecākiem ir lielāks demences risks nekā tiem, kuriem ir bērni un mazbērni bez ADHD.

Pētījumā analizēja, cik lielā mērā uzmanības deficīta/hiperaktivitātes traucējumi (ADHD), neiroloģiskās attīstības traucējumi, ir saistīti ar Alcheimera slimību (AD) un jebkuru demenci, neirodeģeneratīvām slimībām starp paaudzēs.

Valsts mēroga kohorta, kas dzimuši no 1980. līdz 2001. gadam (indeksa personas), tika saistīti ar viņu bioloģiskajiem radiniekiem (vecākiem, vecvecākiem, onkuļiem/tantēm), izmantojot Zviedrijas valsts reģistrus. Tika izmantoti Cox modeļi, lai pārbaudītu paaudžu saistības.

No 2 132 929 indeksa personu radiniekiem 3042 vecākiem, 171 732 vecvecākiem un 1369 onkuļiem/tantēm tika diagnosticēta AD. Personu ar ADHD vecākiem bija paaugstināts AD risks (riska attiecība 1,55, 95% ticamības intervāls [1,26–1,89]). Saistība mazinājās, bet palika statistiski ticam arī vecvecākiem un onkuļiem/ tantēm. Saistība agrīnā AD stadijā bija spēcīgāka nekā novēlota AD. Līdzīgi rezultāti tika novēroti jebkurai demencei.

Uzmanības deficīts/ hiperaktivitātes sindroms ir saistīts ar Alcheimera slimības un demeces attīstību starp paaudzēm. Saistība mazinās, samazinoties ģenētiskajai saistībai, kas liecina par kopīgu ģimenes risku starp ADHD un AD.

AVOTS: Zhang L, Du Rietz E, Kuja‐Halkola R, et al. Attention‐deficit/hyperactivity disorder and Alzheimer's disease and any dementia: A multi‐generation cohort study in Sweden. Alzheimer's & Dementia, 2021; DOI: 10.1002/alz.12462