PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijā pēta fibromiaļģijas diagnostiku

Doctus
Latvijā pēta fibromiaļģijas diagnostiku
Freepik
RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētrnieki cer uzlabot diagnostikas un prognozēšanas precizitāti, veicinot efektīvas un personalizētas fibromialģijas ārstēšanas pieejas. Pilotpētījuma ietvaros izstrādāta īpaša vingrojumu programma, kas fibromialģijas pacientiem uzlabo veselības stāvokli.

Fibromialģiju bieži jauc ar depresiju, trauksmi vai citiem hronisku sāpju sindromiem (raksturīgas hroniskas sāpes, nogurums, miega traucējumi un kognitīvās grūtības (t. s. fibro migla)), un tas var aizkavēt slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu par vairākiem gadiem. Slimības izplatība ir no 0,4 līdz 8,8 %, ar vidējo globālo izplatību 2,7 %.RSU informē - projektā pirmo reizi tiek pētīta vīrusu iespējamā klātbūtne fibromialģijas pacientu eksosomās jeb mikrovezikulās un to iespējamā loma fibromialģijas attīstībā. Biomarķieru identificēšana uzlabos fibromialģijas diagnostikas kritērijus. Tas veicinās savlaicīgu slimības konstatēšanu, samazinot diagnozes saņemšanai nepieciešamo laiku, un laicīgi uzsāktu, mērķtiecīgu ārstēšanu. Turklāt tas palīdzēs izveidot personalizētu, uz pacientu vērstu fibromialģijas terapiju.

Fibromialģijas pacienti bieži sastopas ar ilgstošu diagnostikas procesu (vidēji līdz sešiem gadiem), kas ietekmē viņu dzīves kvalitāti un darba spējas. Fibromialģija biežāk piemeklē sievietes darbaspējīgā vecumā, un slimības ietekme uz nodarbinātību ir būtiska. Kamēr tiek diagnosticēta šī slimība, var tikt zaudētas darba spējas.  

“Pētījuma hipotēze paredz, ka atšķirīga mijiedarbība starp izmainītu citokīnu profilu, zarnu mikrobioma daudzveidību, vienlaicīgām vīrusu infekcijām, autoantivielām un imūnglobulīnu klasēm fibromialģijas pacientiem veido unikālu kombināciju, kas var kalpot par pamatu diagnostisko biomarķieru identificēšanai un uz pacientu vērstu slimības pārvaldības pieeju izstrādei,” pētījuma zinātnisko novitāti raksturo tā vadītāja Dr. med. Zaiga Nora-Krūkle.

Šā pētījuma ietvaros RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts ir izstrādājis unikālu, fibromialģijas pacientiem pielāgotu vingrojumu programmu. Programmas rezultāti rāda, ka 80 % dalībnieku ir novērojams muskuļu sāpju samazinājums, savukārt 70 % pacientu ziņo par uzlabotu fizisko izturību un labāku miega kvalitāti.