PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mediķi aicina novērst zēnu diskrimināciju vakcinācijā pret CPV

Doctus
Mediķi aicina novērst zēnu diskrimināciju vakcinācijā pret CPV
Freepik
Imunizācijas valsts padome un vairākas ārstu organizācijas aicina Veselības ministriju paplašināt vecuma posmu zēniem vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu, to nodrošinot no 12 gadu vecuma līdz 18 gadu vecumam, kā tas ir meitenēm, nevis līdz 14 gadu vecumam, kā tas bija līdz šim.

Imunizācijas valsts padome (IVP) nosūtījusi vēstuli Veselības ministrijai (VM), Saeimai, Slimību profilakses un kontroles centram un Nacionālajam veselības dienestam, kuru parakstījušas arī Latvijas Onkologu asociācija, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija, Latvijas Kolposkopijas biedrība un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Vēstulē mediķi kopīgi norāda uz nepieciešamību no nākamā gada valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju nodrošināt ne tikai 12-14 gadus veciem zēniem, bet gan visiem zēniem no 12 līdz 18 gadu vecumam.

IVP šo jautājumu atkārtoti bija aktualizējusi savā 2022. gada 2. novembra sēdē, tāpat tas skatīts arī citās sēdēs iepriekš. 2021. gada nogalē VM lēma vakcināciju pret CPV par valsts līdzekļiem nodrošināt sākotnēji tikai 12 gadus veciem zēniem, vēlāk, 2022. gadā, paplašinot līdz 14 gadiem, taču līdzekļus šai programmai paredzēja tikai 2022. gadam. IVP jau 2022. gada sākumā kategoriski uzsvēra2, ka nebūtu pieļaujams diskriminēt zēnus, norādot tikai konkrēta vecuma zēnus un paredzot programmas nodrošinājumu tikai vienam gadam.

Tāpat IVP atsaucas arī uz Eiropas Vēža organizācijas rīcības plānu par CPV izraisītu slimību izskaušanu Eiropā (European CanCer Organisation’s (ECCO) Case for Action: “Eliminating HPV-Caused Cancers & Diseases in Europe”), kurš paredz, ka līdz 2030. gadam visās Eiropas valstīs būtu jāievieš dzimumneitrālas vakcinācijas programmas pret CPV infekciju, kā arī mērķis vakcinācijas līmeni līdz 2030. gadam visās Eiropas valstīs sasniegt vismaz 90% abu dzimumu pusaudžiem.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska uzsver, ka ar CPV izraisītām onkoloģiskām slimībām slimo abu dzimumu cilvēki, kā arī CPV izplatās no viena dzimuma pie otra. "Katrs līdz 18 gadiem vakcinētais zēns vēlāk dzīvē būs pasargāts no CPV izraisītajiem audzējiem, kas ir ievērojama apjoma onkoloģiskā profilakse, kas vēlāk sniegs arī būtiskus ieguvumus, ieskaitot ietaupījumus, veselības aprūpei un labumu sabiedrības veselībai," uzskata D. Zavadska.