PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pusei pirmklasnieku un otrklasnieku netiek veikta redzes pārbaude, sākot skolas gaitas

Doctus
Pusei pirmklasnieku un otrklasnieku netiek veikta redzes pārbaude, sākot skolas gaitas
Freepik
53% bērnu pirms skolas gaitu sākšanas ir veikta redzes pārbaude. Savukārt ceturtdaļai bērnu redzes funkcijas neatbilst normai. Tā secināts OC VISION kampaņas “Redzi, redzi, saredzi” ietvaros veiktajā redzes skrīninga pilotpētījumā.

Nauris Veits, OC VISION redzes aprūpēs attīstības vadītājs, optometrists: “Pēc optometristu novērojumiem ir secināts, ka vecāki ne vienmēr zina, pie kā un cik bieži bērnam ir jāveic redzes pārbaude. Viņi bieži vien vadās pēc iepriekšējās pieredzes un vispārējā uzskata, ka primāro pirmsskolas redzes skrīningu iespējams veikt tikai pie oftalmologa jeb acu ārsta. Lai gan šobrīd situācija ir uzlabojusies, jo no 2020. gada pirmsskolas redzes skrīningu var veikt arī optometrists, par to joprojām trūkst informācijas vecāku un ģimenes ārstu vidū. Veicot redzes skrīningu pirms skolas gaitu uzsākšanas, tā mērķis ir noteikt vai redzes funkcijas atbilst vecuma normām, lai bērns varētu veiksmīgi iekļauties mācību procesā. Īpaši svarīgi tas ir Latvijas reģionos, kur ir bērnu oftalmologu trūkums, jo šādi ir iespēja bērniem veikt primāro redzes skrīningu vietējā optikā, un sagatavot bērnu skolas gaitām, kā arī samazināt slodzi un rindas pie acu ārstiem.”

Pētījumā “Redzi, redzi, saredzi” piedalījās 518 bērnu no Rīgas, Pierīgas un reģionu skolām vecumā no 6-7 gadiem. Tā ietvaros 1. – 2. klašu skolēniem tika veikts redzes skrīnings, lai noskaidrotu vai bērnu redzes funkcijas atbilst normai un vai esošā redzes korekcija (ja ir), ir atbilstoša. Pētījuma otrajā daļā tiks veikta vecāku aptauja, lai noskaidrotu, cik zinoši par bērnu redzes veselības jautājumiem ir sākumskolas vecuma bērnu vecāki.