PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sestā ārstu veidotā filma uz lielā ekrāna

R. Turkina
Sestā ārstu veidotā filma uz lielā ekrāna
Novembra pēdējā sestdienā Rīgā, kinoteātrī "Splendid Palace" pulcējās ārstu radošās apvienības "Vilkatis Group" draugi, atbalstītāji, kinomīļi, lai uz lielā ekrāna pirmo reizi vērotu šī gada jūlija vidū Cesvainē un tās apkārtnē uzņemto spēlfilmu, kurai dots Cesvaines vēsturiskais nosaukums - "Sesswegen". Šī filma ir jau sestais kolēģu veikums.

Filmas varoņi kāpj laukā no limuzīna: Zane Šenberga, Andris Skride, Jānis Pudulis, Anete Eklone, Lauma Zariņa Filmas varoņi kāpj laukā no limuzīna: Zane Šenberga, Andris Skride, Jānis Pudulis, Anete Eklone, Lauma Zariņa
Filmas varoņi kāpj laukā no limuzīna: Zane Šenberga, Andris Skride, Jānis Pudulis, Anete Eklone, Lauma Zariņa

Līdzīgi kā ierasts iepriekšējo apvienības veidoto filmu pirmizrādēs, arī šogad viss noritēja gluži kā Holivudā - filmas veidotāji pie ieejas kinoteātrī ieradās baltā limuzīnā, kur tos sagaidīja uguņošana un, ejot pa sarkano paklāju, sveica prāvs pulks skatītāju - ieintriģētu un degošu nepacietībā ieraudzīt paveikto šogad, jo šoreiz filmas tapšana izsauca plašu rezonansi mediju telpā - filmēšanas uzņemšanas laukumā viesojās televīzija, notiekošais tika atspoguļots vietējā laikrakstā, reģionālajā presē, pat Latvijas Avīzē. Visbeidzot - īsi pirms pirmizrādes uzmanību saistošs raksts par filmu tika publicēts izdevumā „Sestdiena".

Filmas radošā komanda Filmas radošā komanda
Filmas radošā komanda

Šoreiz radošā kinomīļu nometne notika vasaras vidū, kompakti iekārtota vienā nedēļā, pretstatā iepriekšējiem gadiem, kad šis process ievilkās krietni ilgāk. Taču nepieciešamo epizožu uzņemšana bija tikai viens posms filmas tapšanā, kam sekoja laikietilpīgs darbs pie tekstu ieskaņošanas studijā, labāko epizožu atlases un montāžas, mūzikas komponēšanas un piemērošanas filmas ainām. Pie montāžas strādāja Andis Onzuls, kas rūpējies arī par iepriekšējo „Vilkatis Group" filmu veidošanu, mūziku komponēja Anna Veismane, un to ieskaņoja pianiste Lauma Skride - šogad tika izmantota oriģināla, tieši šim mērķim paredzēta mūzika, tādējādi izvairoties no autortiesību pārkāpšanas filmā.

Filmā „Sesswegen" apspēlēts ieskats leģendās, kas saistās ar Cesvaini 18. un 19.gadsimtā, tālākie notikumi risinās pēc pārsimt gadiem - mūsdienās - Cesvaines pilij uzrodas mantinieki - bagātā rīdziniece Alise Vilciņa (anestezioloģe Anete Eklona), latgales šoferis Antons Volkovs (stomatologs Guntars Lazdāns) un zemnieks Volfenšteins (aritmologs Jānis Pudulis) no tuvējās Kusas, kas katrs uzskata sevi par vienīgajiem un īstajiem mantiniekiem un cer iegūt pils atslēgas. Uz jautājumu „kurš tad īsti iegūs pils atslēgas?" iespējams rast atbildi vienīgi, noskatoties filmu. Filmā efektīgas pārdevējas lomu atveido tiesu medicīnas eksperte Zane Šenberga, ne mazāk izteiksmīgas un svarīgas lomas iedalītas endokrinoloģei Laumai Zariņai, asinsvadu ķirurgam, profesoram Dainim Krieviņam, kardiologam Andrim Skridem un vēl daudziem citiem.

Skatītāji. Zālē bija grūti atrast brīvu vietu Skatītāji. Zālē bija grūti atrast brīvu vietu
Skatītāji. Zālē bija grūti atrast brīvu vietu

Filmā tiek piedāvātas uzjautrinošas epizodes, kas arīdzan pirmizrādes laikā zālē vairākkārt izsauca nerimstošas smieklu šaltis.

„No malas raugoties, šķiet, ka visu bija izdevies noorganizēt lieliskā līmenī, ļoti sirsnīgi un mīļi. Man personīgi patika filmā iekļautās problēmas - seno laiku savienojums ar mūsdienām un cilvēku dažādo attieksmju atspoguļojums. Komēdijas stilā tika parādīta mūsu laiku faktiski traģiskā tiekšanās pēc mantas, naudas un varas," pēc pirmizrādes atmiņās par filmu kavējas ģimenes ārste Inita Galeja no Madonas, novēlot, lai radošajai komandai pietiek spēka un degsmes jaunu kadru rašanai. „Ja amatieri var nospēlēt tik labi, tad par to ir vislielākais prieks. Pasākums bija izdevies, un mums, skatītājiem, šis sestdienas vakars sniedza mākslas baudījumu pretstatā brīvdienu vakarā biežāk ierastajai mājās sēdēšanai."

Sveicēju labie vārdi nebeidz rimties! Sveicēju labie vārdi nebeidz rimties!
Sveicēju labie vārdi nebeidz rimties!

Skatītāji neatlaidīgo darbu un pūles pie filmas veidošanas novērtēja atzinīgi - par to liecināja ziedu un apsveikumu jūra, kas pēc filmas noskatīšanās plūda filmas veidotāju virzienā. Pēc svinīgākās daļas izturīgākie viesi devās uz klubu „Soul&Kitchen", kur draudzīgā atmosfērā ballējās līdz pat rīta gaismai. Tur arīdzan tika izsolītas ekskluzīvās filmēšanas procesā uzņemtās fotogrāfijas, kuras ikvienam bija iespēja aplūkot kinoteātra foajē pirms filmas. „Pēc pirmizrādes esmu saņēmis ļoti daudz pozitīvu atsauksmju gan no cesvainiešiem, gan saviem kolēģiem ārstiem. Vēlos teikt paldies visiem, kas palīdzēja un piedalījās filmas veidošanā - dakteriem - Laumai Zariņai, Anetei Eklonai, Jānim Pudulim, Dainim Krieviņam, Guntaram Lazdānam, Baibai Lazdānei, kā arī filmas komponistei Annai Veismanei par burvīgo, speciāli Cesvainē veltīto mūziku. Paldies arī Mārtiņam Drēģerim, Baibai Blektei, grimētājai Elīnai Faltiņai, Ritai Turkinai, Artūram Čačkam, Sanitai Dāboliņai kā arī visiem citiem, kas palīdzēja filmas tapšanas procesā. Esmu pārliecināts, ka „Vilkatis Group" Cesvaines pusē pavisam noteikti uzņems vēl kādu filmu. Ceram, ka šo filmu pēc formalitāšu nokārtošanas būs iespējams izrādīt uz kinoekrāniem Cesvainē un Madonā 2013. gada pavasarī," neslēpjot gandarījumu par paveikto, atklāj filmas režisors ārsts kardiologs Andris Skride.

Viena no filmas galvenajām varonēm - bagātā rīdziniece Alise Vilciņa (anestezioloģe Anete Eklona) Viena no filmas galvenajām varonēm - bagātā rīdziniece Alise Vilciņa (anestezioloģe Anete Eklona)
Viena no filmas galvenajām varonēm - bagātā rīdziniece Alise Vilciņa (anestezioloģe Anete Eklona)

Ceram uz tikšanos pēc gada - novembrī - jau nākamās „Vilkatis Group" filmas pirmizrādē, jo labie vārdi un pozitīvās atsauksmes ir vislabākais stimuls tiekties uz priekšu, sniedzot ko jaunu.

Pēc pirmizrādes ballīte klubā „Soul&Kitchen” Pēc pirmizrādes ballīte klubā „Soul&Kitchen”
Pēc pirmizrādes ballīte klubā „Soul&Kitchen”

Foto: Kristaps Bardziņš,Toms Kalniņš,Anita Roze-Traviņa