PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Viedoklis: Latvijā ultrasonogrāfijas speciālistu skaits ilgstoši ir nepietiekams

Doctus
Viedoklis: Latvijā ultrasonogrāfijas speciālistu skaits ilgstoši ir nepietiekams
EUROSON 2023 publicitātes foto
Ultrasonogrāfija bieži ir pirmā izmeklēšana dažādu slimību gadījumos un reizēm tiek lietota kā vienīgā metode, piemēram, grūtniecēm un bērniem, taču Latvijā ultrasonogrāfijas speciālistu skaits ilgstoši ir nepietiekams - norāda asociētā profesore, radioloģe Maija Radziņa.

Pakalpojumu pieejamību attālākajās un mazāk apdzīvotajās teritorijās var risināt ar viegli pārvietojamām vai attālināti vadāmām iekārtām, bet ultrasonogrāfijas speciālistu trūkums vieš bažas nozarei un tam nav nedz ātra, nedz vienkārša risinājuma. 

Ultrasonogrāfijas speciālistu trūkums galvenokārt skaidrojams ar zemo atalgojumu par veiktajiem izmeklējumiem. Tiek iegādātas iekārtas, bet trūkst speciālistu šajā jomā.

Jau 2020. gadā Nacionālā veselības dienesta (NVD) darba grupā, kurā piedalījās arī Latvijas Radiologu asociācijas (LRA) pārstāvji, tika veikts ultrasonogrāfijas valsts tarifu pārrēķins, piemēram, vēdera dobuma ultrasonogrāfija valstij izmaksā 9,48 eiro, no šīs summas ārsta atalgojums nepārsniedz 3 eiro pēc nodokļu nomaksas. Pārrēķins paredz vidēji 2 eiro palielinājumu, taču līdz šim brīdim pārrēķinātie tarifi nav apstiprināti un tiem nav atrasti līdzekļi valsts budžetā. 

“Ar katru gadu esošie ultrasonogrāfijas valsts tarifi arvien vairāk atšķiras no ārstniecības iestāžu maksas pakalpojumu cenrāžiem, zemā atalgojuma dēļ kritiski samazinās iespēja piesaistīt valsts apmaksāto ultrasonogrāfijas izmeklējumu veikšanā kvalificētus ārstus – radiologus un ultrasonogrāfijas metodes speciālistus”, saka profesore Radziņa.

Viņa uzsver, ka ir jādomā, kā agrīnas diagnostikas pakalpojumus padarīt pēc iespējas pieejamākus un pat ierobežotos apstākļos uzlabot nozares devumu sabiedrībai – piemēram, lai ieviestu vienotu izglītības un kvalitātes standartu, būtu svarīga izmeklējumu rezultātu un attēlu digitalizācija, te nozīmīgs valsts atbalsts.