Cildināti “Gada balva medicīnā 2023” laureāti
Latvijas Ārstu biedrības rīkotajā “Gada balva medicīnā” svinīgajā ceremonijā apbalvoti laureāti, kā arī pasniegtas speciālbalvas. Šogad balvas tika pasniegtas jau 14. reizi.
Latvijas Ārstu biedrības rīkotajā “Gada balva medicīnā” svinīgajā ceremonijā apbalvoti laureāti, kā arī pasniegtas speciālbalvas. Šogad balvas tika pasniegtas jau 14. reizi.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri, paužot pateicību par pašaizliedzību, profesionalitāti un izcilu darbu veselības aprūpes un sabiedrības veselības jomā, veselības nozares profesionāļiem pasniedzis Ministru kabineta Atzinības rakstus.
Izcilā internista nefrologa un sabiedriskā darbinieka profesora Ilmāra Lazovska (1931-2003) balvu LĀB pasniedz kopš 2011. gada par izcilību medicīnas praksē, zinātnē un pedagoģijā. Šogad to saņēma Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja, pediatre prof. Dace Gardovska.
Dr. Paula Aldiņa piemiņas stipendiju infektoloģijā “Austruma” vecbiedru komiteja šogad ir piešķīrusi ārstam, infektologam Iļjam Drjagunovam. Tā kļūs par būtisku atbalstu zināšanu pilnveidei, tajā skaitā ārvalstīs, lai uzlabotu pacientiem sniegtās medicīniskās palīdzības kvalitāti Latvijā.
Veselības nozares pārstāvjiem pasniedz Atzinības un Pateicības rakstus. Apbalvojumi piešķirti par ilggadēju un profesionālu ieguldījumu veselības aprūpē. Šogad pateicība izteikta arī profesionālajām organizācijām un iestādēm par atbalsta sniegšanu Ukrainas medicīnas darbiniekiem profesionālās darbības uzsākšanai Latvijā.
Godinot liepājnieku devumu savai pilsētai, izraudzīti Liepājas pilsētas apbalvojuma “Goda un gada liepājnieks 2020” saņēmēji. Epidemioloģiskā dienesta vadītājai, pediatrei, bērnu infektoloģei Mārītei Kūlai piešķirts tituls “Gada liepājnieks 2020” un sudraba goda zīme liepu lapas formā – ziņo Liepājas reģionālā slimnīca.
9. novembrī Eiropas un Pasaules insulta organizāciju rīkotajā virtuālajā konferencē īpašā ceremonijā tika godināti insulta ekselences centri. Izcili novērtēta Stradiņa slimnīcas Insulta vienība. Balvu — “Angels Initiative—The Spirit of Excellence Award” — saņēma Neiroloģijas nodaļas vadītāja asoc. prof. Evija Miglāne.
Ceturtdien, 15. oktobrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā tiks pasniegta ievērojamā ķirurga Paula Stradiņa balva. To ik gadu par izcilu veikumu praktiskajā medicīnā vai pētījumiem medicīnas vēsturē pasniedz RSU, LZA un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs. Šogad balvas laureāts ir RSU Ortopēdijas katedras vadītājs, traumatologs-ortopēds profesors Andris Jumtiņš.
Ceturtdien, 23. martā, Milānā Eiropas Insulta kongresa ietvaros norisinājās tradicionālās izcilības balvas „Angels Awards” pasniegšanas ceremonija. Šis ir apbalvojums, ko pasniedz insulta vienībām, kuru darbu starptautiski atzīti eksperti novērtējuši kā augstākajiem standartiem atbilstošu.
Latvijas Zinātņu akadēmijā trim jaunām un daudzsološām zinātniecēm pasniegtas prestižās 6000 eiro vērtās L΄OréalLatvijas stipendijas "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas (LNK) un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Latvijā atbalsta projekts izcilām sievietēm zinātniecēm tika uzsākts 2004. gadā.
Saaukstēšanās — angliski common cold: tulkojot sagaidām, ka tā ir vienkārša, parasta slimība. Tātad tveram viegli! Bet tajā pašā laikā saaukstēšanās ir viens no galvenajiem iemesliem īslaicīgai darbnespējai, kā arī nozīmīgs slogs primārajā aprūpē, sākoties rudens sezonai.
Pētījuma mērķis bija identificēt, kādu neiroloģisku slimību gadījumā visbiežāk tiek pieprasīta eitanāzija un asistētā pašnāvība tajās valstīs, kurās šīs medicīniskās procedūras ir likumīgas. Demence, motoneironu slimība, multiplā skleroze un Parkinsona slimība visbiežāk motivē pacientus pieprasīt eitanāziju vai asistēto pašnāvību. Ar demenci saistītie pieprasījumi veido lielāko grupu, to skaists pieaug un rada papildu ētiskus un juridiskus jautājumus šo pacientu lemtspējas samazināšanās dēļ.
Eiropas Kardiologu asociācijas (ESC) kongress ir viens no svarīgākajiem pasākumiem kardioloģijā, kur tiekas pasaulē vadošie eksperti kardioloģijā un citi interesenti, lai atspoguļotu jaunumus sirds un asinsvadu veselības aprūpes, diagnostikas un uzraudzības jomā. Šis gads ir īpašs, jo ESC nāk klajā ar četru vadlīniju — hipertensijas, priekškambaru mirdzēšanas, hronisku koronāru sindromu un perifēro artēriju un aortas slimību — atjauninājumiem. Arī Doctus bija iespēja Londonā notiekošajam pieslēgties tiešsaistē, tāpēc varam sniegt jaunāko ieskatu kardioloģisko pacientu aprūpē un šajā numurā vēstām par arteriālo hipertensiju.
Stress ir normāla fizioloģiska reakcija uz ikdienas izaicinājumiem un negaidītām situācijām. Tas izpaužas gan ar psiholoģiskiem/emocionāliem, gan fiziskiem simptomiem. Stresa situācijās notiek īslaicīgas “krīzes” adaptīvas izmaiņas hormonālā līmenī ar veģetatīvās nervu sistēmas aktivāciju, kas palīdz ātrāk reaģēt uz potenciālu apdraudējumu un vienā vai citā veidā to atrisināt. Ilgstošs/hronisks stress var izraisīt hormonālu disregulāciju, patoloģiskus adaptīvus mehānismus, kas var radīt vai saasināt kā somatiskus, tā psihiskus traucējumus. [1]
Jaunākie ASV pētījumu dati rāda, ka FDA (US Food and Drug Administration) melnās kastes brīdinājumi antidepresantiem tieši pretēji iecerētajam, saistīti ar suicidalitātes pieaugumu un psihiskās veselības pasliktināšanos jauniem pacientiem ar depresiju.