PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Apbalvo sievietes zinātnieces – divas no viņām strādā onkoloģijas pētījumos

E. Braķe
Apbalvo sievietes zinātnieces – divas no viņām strādā onkoloģijas pētījumos
Latvijas Zinātņu akadēmijā trim jaunām un daudzsološām zinātniecēm pasniegtas prestižās 6000 eiro vērtās L΄OréalLatvijas stipendijas "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas (LNK) un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Latvijā atbalsta projekts izcilām sievietēm zinātniecēm tika uzsākts 2004. gadā.

Ar katru gadu aug stipendijas prestižs. Šogad konkursam tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits – žūrija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā trīs stipendiātes izvēlējās starp 50 pretendentēm. Stipendijas "Sievietēm zinātnē" Goda patronese kopš programmas pirmsākumiem ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Trīs šā gada stipendiātes – Laura Beķere, Anda Hūna un Irēna Mihailova – ar L΄Oréal, UNESCO un LZA atbalstu meklēs atbildes uz dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs būtiskiem jautājumiem – kā efektīvāk cīnīties pret ļaundabīgajiem audzējiem un kā padarīt atjaunojamās enerģijas avotus plašāk pieejamus.

Laura Beķere Laura Beķere
Laura Beķere

Divas no stipendijas saņēmējām darbojas medicīnas laukā.Ķīmijas doktorei Laurai Beķerei, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Membrānaktīvo savienojumu un beta-diketonu laboratorijas pētniecei, stipendija piešķirta tādu luminiscentu savienojumu sintezēšanai un izpētei, kuri būtu izmantojami gan ļaundabīgo audzēju diagnostikā, gan ārstēšanā, lai precīzāk pieskaņotu pretvēža terapiju katram pacientam un padarītu to organismam vieglāk panesamu. Lauras Beķeres stāsts ir iedvesmojošs: laikā, kad par Latvijas zinātnes nākotni daudz tiek runāts pesimistiskās noskaņās, viņa pavisam nesen pēc vairākus gadus ilga darba prestižā ārzemju pētniecības iestādē atgriezusies veikt pētījumus Latvijā.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža Šūnu bioloģijas laboratorijas zinātniskajai asistentei Andai Hūnai ir dabaszinātņu maģistra grāds bioloģijā. Viņa L΄Oréalstipendiju „Sievietēm zinātnē" saņēma, lai padziļināti pētītu atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās un meklētu veidus, kā ietekmēt šos procesus un neļaut ļaundabīgajiem audzējiem pēc ārstēšanas atkal atjaunoties. „Nodarbojos ar fundamentālo zinātni – cenšos paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem un ceru, ka tas palīdzēs citiem zinātniekiem un galarezultātā – glābs daudzu cilvēku dzīvību," pētījuma nozīmi raksturo pati jaunā zinātniece.

Anda Hūna Anda Hūna
Anda Hūna

Stipendiju programmas desmitgadē ir uzsākti un tiek sekmīgi īstenoti divi gan skolu jauniešiem, gan plašai sabiedrībai paredzēti zinātnieka profesiju popularizējoši projekti. Viens no projektiem – zinātnieces viesojās pie desmit pilsētu un ciemu skolēniem: Daugavpilī un Valmierā, Siguldā, Alūksnē, Talsos un Jelgavā, Suntažos, Jēkabpilī, Kauguros un Pļaviņās. Šī prezentāciju cikla mērķis ir ne tikai informēt, bet arī iedvesmot – zinātnieces stāstīja skolēniem par pētnieku dzīvi un darbu, aizraujošiem meklējumiem un atklājumu prieku, centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām zinātnē. Projekts tiks turpināts arī nākamajā mācību gadā.

Par nozīmīgu programmas daļu kļuvusi ceļojošā izstāde "Sievietēm zinātnē", kurā apskatāmi četru Latvijas sieviešu-fotogrāfu – Ivetas Vaivodes, Lindas Brīnumas, Aigas Rēdmanes un Tatjanas Vlasovas – veidoti zinātnieču fotoportreti. „Ar šo izstādi vēlamies uzskatāmi parādīt, ar kādu šarmu un personības pievilcības spēku apveltītas gudras sievietes, un iedvesmot nākamo zinātnieču paaudzi," projekta ideju skaidro L΄OréalBaltic ģenerāldirektors Johans Bergs. No 25. maija izstāde "Sievietēm zinātnē" divas nedēļas būs apskatāma Rīgā, Galerijā Centrs.

L΄OréalLatvijas stipendija „Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L΄ORÉAL–UNESCO sadarbības programmas "For Women in Science" ("Sievietēm zinātnē") ietvaros. 1998. gadā starptautiskais kosmētikas koncerns L΄ORÉAL, kura pētniecības centros kosmētikas līdzekļu izstrādē un zinātniskos pētījumos 30 zinātnes nozarēs strādā vairāk nekā 4000 darbinieku, no kuriem70 % ir sievietes, un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO apvienoja spēkus zinātnieču atbalstam, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās šajā jomā.

Foto: Māris Morkāns/L΄ORÉAL