PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2022

Nr. 1 [250]

Ņikita Trojanskis, epidemiologs, Covid–19 vakcinācijas procesa koordinators, Nacionālais veselības dienests

Zikas vīruss, Ebolas vīrusslimība, pandēmiskā gripa, trīs dažādi koronavīrusi, poliomielīta uzliesmojums 16 valstīs — šo vīrusu izraisītas katastrofas piemeklējušas cilvēci pēdējos 18 gados. Turpmāk pandēmijas piedzīvosim aizvien biežāk, bet vai būsim tām arvien gatavāki? Noteikti. Arī ar SARS–CoV–2 pandēmiju tiekam galā labāk, jo esam daudz iemācījušies no iepriekšējām sērgām.

Arī valsts pārvalde turpina mācīties ātrāk reaģēt uz mediķu kritiku un lūgumiem. Ikdienā to redzu vakcinācijas procesā — mediķi un valsts viens uz otru paļaujas cīņā pret šā gadsimta vislielāko draudu — Covid–19. Interviju ar vienu no pašaizliedzīgākajiem cīņubiedriem — Grigoriju Semjonovu no Daugavpils reģionālās slimnīcas — varat lasīt šajā Doctus numurā.

2022. gadu iesākot, novēlu mums to, kā visvairāk trūka pēdējos divos gados, — skaidrības par to, kā šī pandēmija attīstīsies. Bet tad ir jānovēl arī savaldība nemēģināt izlikties, ka skaidrība ir tur, kur tās nav, — koronavīrusa evolūcijā, ierobežojumu efektivitātē strauji mainīgā situācijā, jaunu zāļu un vakcīnu izstrādē. Lai vairotu skaidrību, lasām Doctus un iesakām kolēģiem arī 2022. gadā!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Osteoporoze. Praktiski ieteikumi ģimenes ārstam

Veselības statistikas datubāzē “Reģistrēto ievainojumu skaita sadalījums pēc ievainojuma veida, dzimuma un vecuma grupām” [1] norādīts, ka sievietēm 60—85 un vairāk gadu vecumā Latvijā 2020. gadā kopā bija 2032 kaulu lūzumi, neprecizējot lokalizāciju. Vai bija iespējams nepieļaut daļu no šiem lūzumiem?

M. Gureviča

Multiplā skleroze ar pacientu saistītu faktoru skatījumā

Multiplā skleroze ir jaunu cilvēku slimība, jo lielākoties skar darbspējīgā vecumā un piezogas nemanot. Slimība sagrauj jauno cilvēku dzīves plānus, ierobežo dzīves brīvību — un jaunam cilvēkam to saprast ir pavisam grūti. Tāpēc mūsdienās arvien plašāk akcentē uz pacientu orientētu aprūpes pieeju, kas nozīmē vairāk ieklausīties, vairāk iedziļināties un strādāt nevis ar slimību, bet ar pacientu.

S. Paudere–Logina, J. Kalniņa

Astma pieaugušo vecumā. Pirmreizēji diagnosticēta

Astma ir heterogēna slimība, un vecums, kad tā attīstās, šķiet, spēlē nozīmīgu lomu. Vairāk nekā pirms pusgadsimta tika izdalīts atsevišķs astmas apakštips: astma, kas diagnosticēta pieaugušo vecumā. Jau 1940. gadā Rackeman izdalīja divus atšķirīgus astmas veidus: alerģiska un nealerģiska.

I. Kroiča

GRIGORIJS SEMJONOVS: Jūtos atbildīgs

Žurnālisti ir bieži ciemiņi GRIGORIJA SEMJONOVA pārvaldītajā Daugavpils reģionālajā slimnīcā, lai runātu par lielas reģionālas slimnīcas kolektīva izaicinājumiem Covid–19 apstākļos. Viņam ir 32 gadi, milzīga atbildības izjūta, viņš deg par savu slimnīcu, par saviem darbiniekiem, viņa telefons reti klusē, arī mājās. Atzīst, ka vēlētos, kaut vairāk laika varētu atlicināt ģimenei.

E. Jonāne

Prognozēt nākotni ar lielu ietekmi uz cilvēku dzīvību

Pirmais daktera Paula Aldiņa piemiņas stipendijas ieguvējs, epidemiologs, Nacionālā veselības dienesta Covid–19 vakcinācijas procesa koordinators ŅIKITA TROJANSKIS sev uzlicis augstus mērķus — ar savu doktora darbu ietekmēt epidemioloģiskos procesus pasaules mērogā. Bet šobrīd viņš roku rokā ar politikas veidotājiem Latvijā modelē vīrusa attīstību un faktiski cīnās ar pandēmiju, kuru pats savulaik prognozēja savā bakalaura darbā.

G. Jansone