PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2021

Andris Baumanis, ģimenes ārsts

Nav iespējams iedomāties mūsu dzīvi bez smiekliem un smaidiem, bez humora un jautrības. Tāpēc ik pa laikam jāatkāpjas no ikdienas rūpēm, jāatslābinās un vismaz nedaudz jāpriecājas, jāsporto, jānodarbojas ar hobijiem! Tas pat ir ļoti nozīmīgi šajā kovidiādes laikā, kad psihoemocionālā spriedze rada papildu slodzi mūsu pelēkajām smadzeņu šūniņām!

Atcerieties, ka “panākumi ir ceļš no vienas neveiksmes pie nākamās, nezaudējot entuziasmu,” — sers Vinstons Čērčils.

Lai cik zinošs būtu ārsts, viņš nevar izārstēt visus savus pacientus, viņš mēdz pieļaut lielākas vai mazākas kļūdiņas, bet spēj tās izanalizēt, mācīties no tām un censties nepieļaut nākotnē!

Doctus februāra numurā endokrinoloģe Una Gailiša raksturo 2. tipa cukura diabēta medikamentus un to kombinācijas, šī informācija ir ļoti nozīmīga ģimenes ārstiem, jo no 2021. gada janvāra drīkstam izrakstīt DPP–4 un SGLT–2 inhibitorus un to kombinācijas.

Neiroloģe un algoloģe Daina Jēgere analizē hronisku sāpju terapiju, izsverot, kurus medikamentus izmantot sāpju kupēšanai.

Ļoti pamācošs un analizējošs ir kopraksts par rekurentu nekomplicētu urīnceļu infekciju četru speciālistu — ginekoloģes Vijas Plūmes, nefroloģijas profesora Harija Čerņevska, fizioterapeites Elīnas Brūklenes un uroloģes Ineses Tikmeres — skatījumā.

Covid–19: vakcinēties vai nevakcinēties? Mēs, ārsti, analizējam informāciju par šo infekciju, kas kā devītais vilnis veļas pār mūsu galvu. Tā ir pretrunīga, ir daudz neskaidrā, bet dziļākajā analīzē saprotam, ka vakcinācija ir vienīgā izeja. Lai mums veicas gan jaunas informācijas gūšanā, gan ikdienas darbā!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere

Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena

ANDRIS BAUMANIS, ārsts ar cīnītāja garu

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa

Xerosis cutis jeb sausa āda gandrīz visiem, kas vecāki par 80 gadiem

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins

Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo

INTA OLTE. Piecdesmit gadus aptiekā bez rutīnas

Gandrīz viss INTAS OLTES darba mūžs aizritējis Ērgļu aptiekā, kur sākumā viņa strādāja par farmaceiti, bet kopš 1970. gada — par aptiekas vadītāju. Pēc Medicīnas institūta beigšanas norīkojums aizveda uz Daugavpili, bet tur farmaceite bija vien īsu brīdi.

I. Elsiņa

Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis