PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2014

ALVIS MELDERIS, ķirurgs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Ķirurģijas klīnikā un lektors RSU ķirurģijas katedrā

PAR SEPTEMBRA NUMURU

Atgriežoties akadēmiskajā mācību gadā, Doctus piedāvā profesora Danilāna rakstu "Zarnu trakta pārmērīga jutība un kūtra darbība: mūsdienu zinātnes padomi". Profesors Danilāns ir brends Latvijas medicīnas zinātnes literatūrā, kas neprasa komentārus. Noteikti jāizlasa!

Augšējās gastrointestinālās asiņošanas diferenciāldiagnoze ir ļoti plaša, tāpēc vērtīgs ne tikai ķirurgiem, bet arī ģimenes ārstiem un citiem speciālistiem ir Stradiņa slimnīcas un RSU kolēģu raksts - klīniskais gadījums par kuņģa iekaisuma fibroīdu polipu.

Intervijā ar ginekologu Gintu Lapiņu uzrunāja viņa izšķiršanās neveikt abortus. Piekrītu viņa domai par brīvību - ja vari dzīvot saskaņā ar savu sirdsapziņu.

Izlasiet arī kolēģu prof. A. Pētersona, Dr. I. Smiltēna un Dr. R. Karla domas par to, kā izaug jaunie profesionāļi - lietaskoki. Joprojām atceros savus skolotājus: anatomijas pasniedzēju A. Bērziņu, iekšķīgo slimību pasniedzēju prof. J. Raibartu, ķirurgu doc. I. Sjaksti, arī izcilo internistu prof. I. Lazovski. Viņi visi bija stingri un prasīgi skolotāji, taču pret studentu attiecās ar cilvēcību un cieņu.

Tagad, kad pats esmu pasniedzējs, vienmēr sev atgādinu: «Alvi, tu pats arī reiz biji students!» Manuprāt, ir ļoti svarīgi to neizmirst. Tas nenozīmē, ka ar studentu var čomoties, nē, pasniedzējs un students ir dažādās smagsvaru kategorijās, taču pasniedzējs uz studentu nedrīkst skatīties no augšas vai aizvainot. Manējie, 4. un 5. kursa studenti, ar kuriem strādāju, protams, ķirurģijā ir ekskursanti, bet vienmēr cenšos, lai šī ekskursija viņiem ir ar saturu: ceru - kādam no viņiem pielips ķirurģijas bacilis.

Kolēģiem gribu novēlēt - skatieties uz pasauli ar smaidīgu vaigu! Ir tāds teiciens: «Būs jau labi.» Tiešām - būs labi!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Kā izaugt par lietaskoku

Daudzie studiju gadi aiz muguras un jaunie ķirurgi, dermatologi, urologi, neirologi, ģimenes ārsti... iziet dzīvē. Kas īsti ietilpst jaunajam ārstam nepieciešamajā starta komplektā, lai profesionālajā izaugsmē sasniegtu augstākās virsotnes?

B. Vahere

Atmiņa un mācīšanās

Rakstā stāstām par to, kā mācīšanās un atmiņa palīdz organismam pielāgoties apkārtējai videi, izprast apstrādes procesus, kas padara iespējamu mācīšanos un ilgtermiņa atmiņu, kā arī jaunākie atklājumi un iespējamie veidi mācīšanās uzlabošanai, atziņas par atmiņu un smadzeņu fitnesu.

S. Vestermane

Zarnu trakta jutība un kūtra darbība: mūsdienu zinātnes padomi

Gastroenterologu (un citu ārstu) palīdzību visbiežāk lūdz pacienti, kurus piemeklējuši funkcionāli gremošanas trakta darbības traucējumi. Šo slimnieku dzīves kvalitāte ir ļoti slikta, ēdiena sagremošana viņiem izraisa mokošas sajūtas un viņu dzīve ir kļuvusi par elli zemes virsū.

A. Danilāns

Zinātnē solo numuru nav. Marina Makrecka-Kūka

Četrpadsmit starptautiski citējamos žurnālos publicētu zinātnisku rakstu līdzautore, viena starptautiska patenta līdzīpašniece, 40 ziņojumu autore starptautiskās un Latvijas mēroga zinātniskās konferencēs, kongresos un simpozijos… Zinot, ka šis veikums pieder vien 26 gadus vecai — jaunai! — zinātniecei, šāds dosjē pārsteidz. Viņa — Marina Makrecka–Kūka.

I. Brikere

Smagas menstruālas asiņošanas un endometriozes ārstēšana

Endometrioze ir hroniska, estrogēnatkarīga slimība, kas skar aptuveni 10% sieviešu reproduktīvā vecumā. [1–3] Endometriozes patoģenēzē ir endometriālo ektopiju veidošanās ārpus dzemdes dobuma, arī olnīcās un citās iegurņa struktūrās. Šie bojājumi izraisa iekaisuma reakciju, kas saistīta ar rētaudu un saaugumu veidošanos.

N. Vedmedovska

Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms

Lai gan plašsaziņas līdzekļos jēdziens “hiperaktivitāte” parādās aizvien biežāk un profesionāļi iegūst arvien vairāk zināšanu par šo tematu, Latvijā pedagoģiskais darbs ar šiem bērniem nav mērķtiecīgi virzīts uz visu bērnu līdzvērtīgu attīstības nosacījumu veidošanu.

G. Trimda

Vulvovagināla kandidoze

Vulvovaginālu kandidozi raksturo vulvovagināla iekaisuma pazīmes un simptomi, ko izraisa Candida sugas sēnītes. Kandidoze ir otrais biežākais vaginīta simptomu cēlonis aiz bakteriālas vaginozes un veido apmēram trešdaļu no visiem vaginītu gadījumiem.

I. Vasaraudze, S. Pildava

Ar skalpeli un otu rokā

“Ārsts zināmā mērā ir mākslinieks,” atzīst Krāslavas slimnīcas ķirurģijas nodaļas vadītājs VJAČESLAVS APRUPS, kas darbam veltījis teju 30 gadu. Ikdienu viņš pavada ar skalpeli rokā, veicot dažādas operācijas, bet brīvajā laikā ņem otas un krāsas.

I. Minova