Multiplās sklerozes pacientiem D vitamīns ir īpaši nozīmīgs

Doctus . | 2016. gada 7. janvāris

ASV veiktā pētījumā pierādīts, ka lielas D3 vitamīna devas lietošana pacientiem ar multiplo sklerozi ir droša un var palīdzēt regulēt organisma hiperaktīvo imūno atbildi.

Pazemināts D vitamīna līmenis asinīs ir saistīts ar palielinātu multiplās sklerozes attīstības risku, bet pacientiem, kuriem jau ir diagnosticēta multiplā skleroze un ir pazemināts D vitamīna līmenis asinīs, ir izteiktāki simptomi un smagāka slimības aktivitāte.

Pētījumā piedalījās 40 multiplās sklerozes pacienti, kuri saņēma vai nu 10 400 vai 800 DV D3 vitamīna dienā 6 mēnešu garumā. Šobrīd ieteicamā D vitamīna dienas deva ir 600 DV. Pirms un pēc nozīmētās terapijas pacientiem noteica D vitamīna līmeni asinīs un izmaiņas T šūnu skaitā, lai novērtētu imūnās sistēmas atbildes reakciju.

Pacientiem, kuri saņēma lielāku D vitamīna devu (10 400 DV), novēroja to T šūnu skaita samazināšanos, kas norāda uz multiplās sklerozes aktivitāti – īpaši IL-17+CD4+ un CD161+CD4+ šūnas. Šo šūnu skaita samazināšanās ir saistīta ar zemāku slimības aktivitāti. Kad šajā pacientu grupā D vitamīna līmenis asinīs palielinājās vairāk nekā par 18 ng/ml no sākotnējā līmeņa, turpmāka D vitamīna līmeņa palielināšanās par katriem nākamajiem 5 ng/ml izraisīja IL-17+CD4+ procentuālu samazināšanos par 1%. Pacientiem, kuri saņēma mazāku D vitamīna devu (800 DV), asinsainā nenovēroja vērā ņemamas izmaiņas.

Pētījuma autors Peter Calabresi skaidro, ka nepieciešami vēl apjomīgāki pētījumi, lai apstiprinātu šos datus, tomēr šī pētījuma rezultāti vieš cerību, ka D vitamīna lietošana varētu būt vienkārša, droša un ērta ārstēšanas iespēja multiplās sklerozes pacientiem.

AVOTS: E. S. Sotirchos et al. Safety and immunologic effects of high- vs low-dose cholecalciferol in multiple sclerosis. Neurology, 2015.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu