Aromatāzes inhibitoru kardiovaskulārais drošums ir pārāks pār tamoksifēnu

Doctus . | 2016. gada 25. aprīlis

Aromatāzes inhibitori, ko lieto krūts dziedzera vēža pacienšu ārstēšanā, salīdzinot ar tamoksifēnu nav saistīti ar palielinātu fatālu kardiovaskulāru notikumu risku (miokarda infarkts, insults).

Pētījumā piedalījās 13 273 pēcmenopauzes vecuma sievietes, kurām laikā no 1991.-2010.gadam ir diagnosticēts estrogēnu vai progesterona receptoru pozitīvs krūts dziedzera vēzis.

Pacientes iedalīja četrās grupās atkarībā no tām nozīmētās medikamentozās terapijas:

 • 31,7 % saņēma tikai tamoksifēnu,
 • 28,6 % tikai aromatāzes inhibitorus,
 • 20,2 % saņēma abus,
 • 19,4 % nesaņēma nevienu no šiem medikamentiem.

Izskaitļots, ka sievietēm, kuras lietoja aromatāzes inhibitorus, nebija palielināts miokarda infarkta vai insulta risks; sievietēm, kuras lietoja tikai aromatāzes inhibitorus vai tos lietoja pēc ārstēšanas ar tamoksifēnu, salīdzinot ar tamoksifēna lietotājām bija 26-29 % lielāks mazāk nopietnu kardiovaskulāru notikumu attīstības risks (aritmijas, perikardīts).

Šis pētījums pierāda, ka aromatāzes inhibitoru lietošana ar nolūku mazināt krūts dziedzera vēža recidīvus nepalielina fatālu kardiovaskulāru notikumu risku.

AVOTS: Reina Haque, Jiaxiao Shi, Joanne E. Schottinger, Joanie Chung, Chantal Avila, Britta Amundsen, Xiaoqing Xu, Ana Barac, Rowan T. Chlebowski. Cardiovascular Disease After Aromatase Inhibitor Use. JAMA Oncology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Osteoporozes medikamenti onkoloģiskiem pacientiem

  Rasa I. | 2015. gada 28. maijs

  Uzlabojoties vēža agrīnai diagnostikai un ārstēšanas metodēm, pieaugusi pacientu dzīvildze, bet vienlaikus palielinās arī kaulu bojājuma un lūzumu risks, tāpēc mūsdienās onkoloģisku pacientu aprūpē jāiekļauj kaulu minerālā blīvuma (KMB) zuduma un osteoporozes riska faktoru izvērtējums, kā arī savlaicīgi jāsāk KMB zuduma profilakse un osteoporozes ārstēšana ar atbilstīgiem medikamentiem. [1] Lasīt visu

 • Tamoksifēns

  Krūts vēža hormonterapijas iespējas ir plašas. Kopš XIX gadsimta beigām līdz pat mūsdienām kā nederīga nav atmesta neviena. Taču visilgāk un visplašāk lietotais medikaments ir tamoksifēns. Ķīmiski tas ir trifeniletilēna transizomēra citrāts, kura antiestrogēnās īpašības nosaka dimetil-amino-etoksi- sānu ķēde un tās trans- konfigurācija. Bez tiešās mijiedarbes ar estrogēnu receptoriem tamoksifēns bloķē arī G1 fāzi un palēnina šūnu proliferāciju. Tādējādi to pamatoti var uzskatīt arī par citostātisku līdzekli. Tamoksifēna lietošanas indikācijās ietilpst gan krūts vēža adjuvantā terapija, gan metastāžu ārstēšana, kā arī to atļauts lietot vēža profilaksei sievietēm ar ļoti augstu krūts vēža attīstības risku. Turklāt pacientēm ar krūts vēzi tamoksifēnu (valsts kompensēts medikaments) izraksta ģimenes ārsts. Raksta ietvaros centīšos raksturot tamoksifēna lietošanas principus, sagaidāmās blaknes un iespējamās mijiedarbes ar citiem medikamentiem un terapijas novērošanu. Lasīt visu