Akupunktūra migrēnas profilaksei

Doctus . | 2017. gada 23. februāris

Akupunktūras ilgtermiņa profilaktiskais efekts uz migrēnu ir neskaidrs. Tādēļ pētījuma mērķis bija novērtēt īstās akupunktūras ilgtermiņa efektu, salīdzinājumā ar viltus akupunktūru un kontroles grupu migrēnas profilaksē.

Šis bija 24 nedēļu nejaušināta iedalījuma klīniskais pētījums (4 nedēļas ārstēšana un 20 nedēļas novērošana). Dalībnieki nejaušināti tika iedalīti trīs grupās: saņēma īstu akupunktūru, saņēma viltus akupunktūru un kontroles grupa. Kopumā pētījumā piedalījās 249 dalībnieki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, visiem dalībniekiem bija migrēna bez auras un migrēna bija vidēji 2 – 8 reizes mēnesī.

Dalībnieki īstās akupunktūras un viltus akupunktūras grupā saņēma ārstēšanu 5 dienas nedēļā 4 nedēļas, kopā 20 sesijas. Dalībnieki kontroles grupā nesaņēma akupunktūru, bet tika informēti par 20 bezmaksas akupunktūras sesijām pēc pētījuma.

Visi dalībnieki dienasgrāmatā atzīmēja migrēnas lēkmes, primārais iznākums bija migrēnas lēkmju biežuma izmaiņas, salīdzinot ar pētījuma sākumu. Sekundārie iznākumi bija migrēnas dienas, galvassāpju smaguma pakāpe, lietotie medikamenti katras 4 nedēļas 24 nedēļu laikā.

245 pacientu dati tika iekļauti analīzē. 189 pacienti bija sievietes (77,1 %). Sākotnējie rādītāji tika salīdzināti starp visām trim grupām. Vidējais migrēnas lēkmju biežums atšķīrās statistiski ticami starp grupām (p<0,001); lēkmju biežums statistiski ticami samazinājās īstās akupunktūras grupā par 3,2 (SD=2,1), viltus akupunktūras grupā par 2,1 (SD=2,5) un kontroles grupā par 1,4 (SD=2,5). Lielākā samazināšanās tika novērota īstās akupunktūras grupā, salīdzinot ar viltus akupunktūru (atšķirība bija 1,1 lēkme; 95 % TI [0,4 – 1,9]; p<0,05), samazinājums starp īstās akupunktūras grupu un kontroles grupu bija 1,8 lēkmes; 95 % TI [1,1 – 2,5]; p<0,001). Viltus akupunktūras grupa statistiski ticami neatšķīrās no kontroles grupas (atšķirība 0,7 lēkmes; 95 % TI [-0,1 – 1,4]; p>0,05).

Pētnieki secināja, ka pacientiem, kuriem ir migrēna bez auras, īsta akupunktūra var būt saistīta ar ilgtermiņa migrēnas samazināšanos, salīdzinot ar viltus akupunktūru vai kontroles grupu.  

 AVOTS: Zhao L, Chen J, Li Y, et al. The Long-term Effect of Acupuncture for Migraine Prophylaxis. JAMA Intern Med. Published online February 20, 2017.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Akupunktūra tikai Ķīnā un tikai ķīniešiem?

    Daudziem – īpaši ģimenes ārstiem un farmaceitiem – profesionālā ikdiena saistīta ar atbilžu meklēšanu uz dažādiem pacientu jautājumiem, kas mūsos pašos raisa interesi izzināt ko vairāk par to, ko mums mācīja augstskolā. Biežākie atbilžu avoti ir kolēģi, pierādījumos balstītas medicīnas avoti un grāmatas. Un vienā no šiem avotiem – populārajā DynaMed datubāzē – ir 121 saslimšana, kam akupunktūra pieminēta kā viena no ārstēšanas metodēm. Bet vai man kā citas jomas profesionālim ir pamatzināšanas par šo ārstniecības veidu? Un ko galu galā atbildēt pacientam? Lasīt visu

  • Migrēna

    Migrēna ir sevišķi sāpīgas galvassāpes*, turklāt galvassāpes ir tikai viena no migrēnas izpausmēm, ar kurām tiek konfrontēts pacients un viņa ārsts. ASV izdevumā Pharmacy times minēti populārākie mīti par migrēnu, starp kuriem – migrēna ir viegli diagnosticējama un viegli ārstējama. Patiesībā ir pierādīts, ka migrēna tiek nepietiekami diagnosticēta un sekojoši arī nepietiekami ārstēta. Turklāt, atzīmējot migrēnas komorbitātes, piemēram, cerebro- un kardiovaskulārus notikumus, tiek atspēkots cits mīts – par migrēnu kā subjektīvi grūtu, bet citādi nekaitīgu stāvokli. Lasīt visu