Lūk, gads apmetis slaidu loku un par Latvijas Farmaceitu Ziemas sporta spēlēm varam runāt kā par sekmīgi noritējušu tradicionālu notikumu Latvijas farmaceitu dzīvē.
Lai gan īpaši gausā ziemas atnākšana šosezon lika mazliet šaubīties par to, vai varēs droši saglabāt devīzi „Visi uz slēpēm 2007!" un programmā izstrādāt divus iespējamos rīcības plānus - vienu sniega gadījumā, otru, ja laiks būs gluži pavasarīgs. Taču notika tā, kā tam bija jānotiek, lai pārliecinoši apstiprinātu, ka farmaceitu Ziemas sporta spēļu tradīcija ir iesakņojusies - bija sniegs, bija sals un dzestrais rīts Baiļos netālu no Valmieras pulcēja krietnu dalībnieku skaitu. Vairāk nekā simts entuziastu bija pulcējušies, lai aktīvi piedalītos septiņās sporta disciplīnās vai alternatīvas vēlmes gadījumā izmantotu iespēju doties pārgājienā ar orientēšanās elementiem. Dalībnieku vidū daudz pazīstamu seju no iepriekšējo gadu pulka un daudz jaunu dalībnieku. Prieks, ka farmaceiti labprāt ir kopā savā profesionālajā lokā, vienlaikus izmantojot iespēju brīvo laiku pavadīt ar ģimeni - sastādot astoņu komandu sarakstus, vērojamas bagātīgas ģimeniskās saites - piedalās farmaceitu vīri bērni, sievas, brāļi māsas un mazbērni. Un visiem tiek prieks par emocijām un arī sportiskajām iemaņām, ko dienas gaitā katram izdodas gūt. Kā allaž, kad veiksmīgi īstenojas ilgi plānotas labas ieceres, tas priecē ikvienu - gan azartiskos pasākuma dalībniekus, gan uzņēmīgos organizatorus, gan uzticamos atbalstītājus. Lai neizsīkst organizatoru spars un atbalstītāju dāsnums! Šaubu vairs nav - tikties ziemas viducī - tā ir Latvijas farmaceitu tradīcija. Visiem kopējs prieks un savstarpējs paldies! Lai tā izdodas arī nākamgad!
Ilona Rūķe no Limbažu aptiekas rūpējas, lai tradīcijai ilgs mūžs, un radina arī jauno paaudzi sportiskai un jautrai kopā būšanai noslēguma dejā pirms apbalvošanas ceremonijas
Dzestrs saules pilns ziemas rīts – reģistratoriem un dalībniekiem sals liek berzēt roku pirkstus un nemitīgi kustēties, taču sejas liecina par gatavību būt sportiskā ierindā
Violetā komanda Ziemeļblāzma no Lielvārdes Māras aptiekas ir apņēmības pilna. Viņu komanda, spītējot pieredzētajām traumām, no pērn iegūtās ceturtās vietas šogad pakāpusies uz godpilno otro pozīciju
Spēļu favorīti Dzeltenie pastnieki sevi pierāda arī Olfen jautrības stafetē – solis ir drošs un saliedēts, dīvainā kāpurķēde ripo – vēl, vēl divu soļu pietrūkst līdz finišam...
Vitiron slaloma dalībnieki, kuri tika vērtēti divās disciplīnās – slēpošanas un snovborda nobraucienos, kas izraisīja arī vislielāko sportiskā azarta vilni un līdzjutēju degsmi... Uzvarētāju godā tika nevis pieredze un stabilitāte, bet veiklība un azartis
Decatylen drive – visiecienītākā disciplīna katram, kurš gatavs šļūcienam, un jaunākajiem spēļu dalībniekiem jau pavisam noteikti
Uzvarēja draudzība – tā varam spriest, raugoties Andas Ozoliņas no Homeopātiskās aptiekas un Latvijas Farmaceitu biedrības prezidenta Aigara Eniņa gaiši smaidīgajās sejās
Arī Baiļos var mēģināt skaisti lidot, jo īpaši, ja izvēlēts nepieciešamais inventārs un gūtas zināmas iemaņas...
Jurģis Siliņš no Neriņas aptiekas tika nominēts kā Uguns krusttēvs – visā dienas garumā viņš nepaguris uzraudzīja, lai improvizētajā jurtā kurtajam ugunskuram nenoplok liesmas, jo mīnusi knieba vaigos un sasildīties ik brīdi vajadzēja kādam no spēļu dalīb
Jaunākā sporta spēļu dalībniece Anete Kārkliņa dažus no sportiskajiem uzdevumiem veica gluži patstāvīgi, protams, mammas Inetas vērīgo acu uzraudzībā
Kaujas uzdevumi izvirzīti – to apliecina omulīgais vadonis Napoleons; komandu nosaukumi iedvesmojoši, izraudzīti vislabākie līderi un acīs degsme gūt uzvaras...
Ērgļos ir trīs ģimenes ārsti, viena no trijotnes — AINA BRAĶE, kura pirms astoņiem gadiem ieguva titulu Gada ārsts. Pacienti izcēla un joprojām novērtē viņas zināšanas, atsaucību un neizsmeļamo entuziasmu. Aina Braķe ir gan laba ārste, gan arī aktīva Ērgļu sabiedriskās dzīves dalībniece. Pa šiem gadiem viņa Ērgļos kļuvusi savējā.
Ap 200 zvanu dienā — aptuveni tāda ir traumatologa, ortopēda MĀRA LEITLANDA dienas bilance telefonā. Strādājot viņš neatbild, bet atzvana vakarā. Tas var būt arī pavisam vēlu. Jau trīspadsmito gadu viņš sevi sauc par liepājnieku, lai gan dzimis un audzis Rīgā. Dienu pirms mūsu intervijas dakteris ir atgriezies no atvaļinājuma Tenerifē, taču jau nākamajā dienā ar pilnu sparu iekšā darbos.
“Pašreizējo savas dzīves posmu es raksturotu kā meža ceļu. Stāvi uz takas un domā: pa labi mežs — vari palikt Latvijā, pa kreisi — mežs, vari doties uz ārzemēm,” saka jaunais ārsts, dermatologs venerologs ARTŪRS KAĻVA. Un piebilst, ka nav no tiem, kuri domā, ka ārzemēs zāle ir zaļāka. Atslēgas vārds ir “balanss”. Ja izdosies atrast līdzsvaru starp to, kas patīk un kas svarīgi — starp klīnisko dermatoloģiju un veneroloģiju un Latvijas iespējām palīdzēt pacientam, viņš gribētu palikt Latvijā.
Norunātās intervijas laiks Matules un Melkas ginekoloģijas privātklīnikā nedaudz kavējas. Daktere DACE MELKA vēlāk atzīs: ja agrāk varēja pusstundā pacienti nokonsultēt, tagad citkārt nesanāk. Pacientes bieži pie viņas nāk pēc galējā viedokļa. Ginekoloģijā Melku uzvārds komentārus neprasa. Dr. Dace Melka medicīnā strādā vairāk nekā 50 gadus. “Strādā” nebūs precīzs vārds, jo viņas dzīve gandrīz par simts procentiem piederējusi operatīvajai ginekoloģijai.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra sirds ķirurgs IVARS BREČS pēc rezidentūras strādā plecu pie pleca ar saviem skolotājiem. Kopā ar viņiem ir veicis unikālas operācijas, glābjot cilvēku dzīvību. Stažējies Vācijā — sirds ķirurģijas centrā Drēzdenē, regulāri apmeklē Eiropas un pasaules kardiotorakālo ķirurgu kongresus un kursus. Pašlaik paralēli tiešajiem pienākumiem darbojas zinātnē un raksta promocijas darbu.
Saruna ar veselības ministri LĪGU MEŅĢELSONI notiek dienā, kad 2023. gada valsts budžeta projekts ādas portfelī aizceļo uz Saeimu. Veselības nozares budžets šogad ir 1,6 miljardi eiro, prioritārajiem pasākumiem jeb papildus plānoti 85,8 miljoni eiro pretēji Sabiedrības veselības pamatnostādnēs ierakstītajiem 306 miljoniem eiro. Tādējādi finansējums, kas Covid laikā veselības nozarei bija 5 % no IKP, slīd atpakaļ uz 4 %. Ko nozarei gaidīt šādos apstākļos?
Gan dažādi miega traucējumi, gan hronisks nogurums ir bieži sastopamas problēmas medmāsu vidū. Maz zināms par maiņās strādājošo medicīnas māsu miega–nomoda cikla atšķirībām un ietekmi uz darba spējām.
Jauna pētījuma rezultāti liecina, ka B vitamīns, L-metilfolāts (LMT) var būt efektīva papildu ārstēšana pacientiem ar smagiem depresijas traucējumiem (MDD) ar nepietiekamu reakciju uz antidepresantiem.
Regulāras fiziskās aktivitātes var palielināt sāpju toleranci - jauns atklājums, kas var ietekmēt tos, kuri piedzīvo hroniskas sāpes, liecina jauni pētījumi.
Acne vulgaris ir bieži sastopama problēma pusaudžu vidū un visai bieži nepāriet arī pieaugušo vecumā. Apmēram trešdaļa pacientu saņem ilgstošus kursus antibakteriālas terapijas (28 dienas un ilgāk). Pieaugot antibakteriālai rezistencei, nepieciešams meklēt jaunas alternatīvas antibiotiku terapijas vietā. Spironolaktons varētu būt viena no tām savu antiandrogēno īpašību dēļ.
Pacientiem, kuri pārvalda depresiju, izmantojot psiholoģisko terapiju, ir samazināts sirds un asinsvadu slimību risks. Tas ir Apvienotajā Karalistē veikta liela kohortas pētījuma rezultāts. "Tiem, kuriem depresijas simptomi mazinājās pēc terapijas, bija par 10 % līdz 15 % mazāka iespēja piedzīvot kardiovaskulārus notikumus nekā tiem, kuriem depresijas simptomi nemazinājās," ziņo autori European Heart Journal.
2023. gada 15.aprīlī notika 2. RSU Endokrinoloģijas un vielmaiņas slimību studentu zinātniskā pulciņa Olimpiāde “Dzīves Hormons” 2023. Šogad Olimpiādē gudrībā un atjautībā sacentās jau 12 komandas no RSU un LU, kopskaitā 35 medicīnas fakultātes 2.- 6. akadēmiskā gada studenti!
Farmācijas uzņēmuma AS “Olainfarm” nodrošināto 1400 eiro stipendiju ikgadējā konkursā ieguvušas trīs Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes 4. kursa farmācijas studentes – Anete Vircava no Salaspils, Anna Novosada no Daugavpils un Jūlija Gurinoviča no Ventspils. “Olainfarm” stipendiju spožākajiem farmācijas studentiem piešķir jau 13. gadu, lai veicinātu izcilību Latvijas farmācijas nozarē.
Zemas devas datortomogrāfija (DT) kā plaušu vēža skrīninga metode pierādījusi sevi kā noderīga metode mirstības samazināšanā agrīni atklāta vēža gadījumā. Tāpat arī tiek ziņots par citām klīniski nozīmīgām atradnēm zemas devas DT izmeklējuma laikā, taču līdz šim nevienā pētījumā tās nav apkopotas un aprakstītas.
Mākslīgais intelekts varētu būt noderīgs instruments psihiskās veselības ārstēšanā, liecina Ilinoisas Universitātes Čikāgas pētnieku vadītā jaunā pilotpētījuma rezultāti.
26. un 27. maijā notiekBaltijas urologu kongress BALTIC 2023. Tas norisinās jau astoto gadu un ir lielākā un nozīmīgākā Baltijas urologu ikgadējā tikšanās. Šogad gods šo pasākumu organizēt ir Latvijas urologu asociācijai un tās biedriem.
Latvijas zinātnieki un klīnicisti, sadarbojoties Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Tehniskās universitātes un SIA Hipnos ekspertiem, rada unikālu ierīci, kas palīdzēs ārstiem un māsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām.