Lūk, gads apmetis slaidu loku un par Latvijas Farmaceitu Ziemas sporta spēlēm varam runāt kā par sekmīgi noritējušu tradicionālu notikumu Latvijas farmaceitu dzīvē.
Lai gan īpaši gausā ziemas atnākšana šosezon lika mazliet šaubīties par to, vai varēs droši saglabāt devīzi „Visi uz slēpēm 2007!" un programmā izstrādāt divus iespējamos rīcības plānus - vienu sniega gadījumā, otru, ja laiks būs gluži pavasarīgs. Taču notika tā, kā tam bija jānotiek, lai pārliecinoši apstiprinātu, ka farmaceitu Ziemas sporta spēļu tradīcija ir iesakņojusies - bija sniegs, bija sals un dzestrais rīts Baiļos netālu no Valmieras pulcēja krietnu dalībnieku skaitu. Vairāk nekā simts entuziastu bija pulcējušies, lai aktīvi piedalītos septiņās sporta disciplīnās vai alternatīvas vēlmes gadījumā izmantotu iespēju doties pārgājienā ar orientēšanās elementiem. Dalībnieku vidū daudz pazīstamu seju no iepriekšējo gadu pulka un daudz jaunu dalībnieku. Prieks, ka farmaceiti labprāt ir kopā savā profesionālajā lokā, vienlaikus izmantojot iespēju brīvo laiku pavadīt ar ģimeni - sastādot astoņu komandu sarakstus, vērojamas bagātīgas ģimeniskās saites - piedalās farmaceitu vīri bērni, sievas, brāļi māsas un mazbērni. Un visiem tiek prieks par emocijām un arī sportiskajām iemaņām, ko dienas gaitā katram izdodas gūt. Kā allaž, kad veiksmīgi īstenojas ilgi plānotas labas ieceres, tas priecē ikvienu - gan azartiskos pasākuma dalībniekus, gan uzņēmīgos organizatorus, gan uzticamos atbalstītājus. Lai neizsīkst organizatoru spars un atbalstītāju dāsnums! Šaubu vairs nav - tikties ziemas viducī - tā ir Latvijas farmaceitu tradīcija. Visiem kopējs prieks un savstarpējs paldies! Lai tā izdodas arī nākamgad!
Ilona Rūķe no Limbažu aptiekas rūpējas, lai tradīcijai ilgs mūžs, un radina arī jauno paaudzi sportiskai un jautrai kopā būšanai noslēguma dejā pirms apbalvošanas ceremonijas
Dzestrs saules pilns ziemas rīts – reģistratoriem un dalībniekiem sals liek berzēt roku pirkstus un nemitīgi kustēties, taču sejas liecina par gatavību būt sportiskā ierindā
Violetā komanda Ziemeļblāzma no Lielvārdes Māras aptiekas ir apņēmības pilna. Viņu komanda, spītējot pieredzētajām traumām, no pērn iegūtās ceturtās vietas šogad pakāpusies uz godpilno otro pozīciju
Spēļu favorīti Dzeltenie pastnieki sevi pierāda arī Olfen jautrības stafetē – solis ir drošs un saliedēts, dīvainā kāpurķēde ripo – vēl, vēl divu soļu pietrūkst līdz finišam...
Vitiron slaloma dalībnieki, kuri tika vērtēti divās disciplīnās – slēpošanas un snovborda nobraucienos, kas izraisīja arī vislielāko sportiskā azarta vilni un līdzjutēju degsmi... Uzvarētāju godā tika nevis pieredze un stabilitāte, bet veiklība un azartis
Decatylen drive – visiecienītākā disciplīna katram, kurš gatavs šļūcienam, un jaunākajiem spēļu dalībniekiem jau pavisam noteikti
Uzvarēja draudzība – tā varam spriest, raugoties Andas Ozoliņas no Homeopātiskās aptiekas un Latvijas Farmaceitu biedrības prezidenta Aigara Eniņa gaiši smaidīgajās sejās
Arī Baiļos var mēģināt skaisti lidot, jo īpaši, ja izvēlēts nepieciešamais inventārs un gūtas zināmas iemaņas...
Jurģis Siliņš no Neriņas aptiekas tika nominēts kā Uguns krusttēvs – visā dienas garumā viņš nepaguris uzraudzīja, lai improvizētajā jurtā kurtajam ugunskuram nenoplok liesmas, jo mīnusi knieba vaigos un sasildīties ik brīdi vajadzēja kādam no spēļu dalīb
Jaunākā sporta spēļu dalībniece Anete Kārkliņa dažus no sportiskajiem uzdevumiem veica gluži patstāvīgi, protams, mammas Inetas vērīgo acu uzraudzībā
Kaujas uzdevumi izvirzīti – to apliecina omulīgais vadonis Napoleons; komandu nosaukumi iedvesmojoši, izraudzīti vislabākie līderi un acīs degsme gūt uzvaras...
Dzirciema aptiekas vadītājai un sertificētai farmaceitei SIGITAI ČULKSTENAI vīzija par savu aptieku bija jau studiju gados. Vīziju pārvērst realitātē izdevās grūtību pilnajos deviņdesmitajos, kad jaunības aizrautība bija spēcīgāka par bailēm riskēt. Pirms pāris gadiem Dzirciema aptieka pārcēlās uz jaunām mājām — speciāli farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniegšanai projektētu un būvētu modernu ēku.
INESE KOKARE, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste, sertificēta algoloģe, akupunktūras ārste, savieno tradicionālo Rietumu medicīnu un netradicionālo Austrumu medicīnu. Paņem labāko, ko sniedz viena un otra, lai palīdzētu pacientiem ar dažādām veselības problēmām. Lai viņi justu mazāk sāpju.
Tālruņa ekrānā izlec ziņa no Dr. Olafa Libermaņa, ka varam sazvanīties pēc pulksten 22.00. Saslēdzamies WhatsApp video zvanā. Melnajā ekrāna logā sejas viegli nojaušamas. “Ak, jā, mums taču maskēšanās, izslēgtas gaismas,” konstatē Dr. Libermanis. Ir desmitā diena, kopš plastikas ķirurgs, mikroķirurgs OLAFS LIBERMANIS un traumatologs ortopēds MĀRTIŅŠ MALZUBRIS ir Kijivā, palīdz ukraiņiem tā, kā prot vislabāk — operē ievainotos karavīrus.
“Cilvēka psihe ir tāds Visums, kurā vienmēr gribējies iekļūt, saprast, kā tas darbojas. Bet tas ir vēl grūtāk aptverams nekā kosmoss, — nopūšas Dr. Andris Arājs, psihiatrs, bērnu psihiatrs, tiesu eksperts un tiesu psihiatrijas eksperts. Un to saka ārsts savos 80 mūža gados, no kuriem 55 nostrādāti vienā darba vietā — Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā!
Aptieka Višķi atrodas Višķu pagasta Špoģu ciemā 220 km no Rīgas. Pirms vairākiem gadiem intervēju tās vadītāju TEKLU GORENKO, toreiz vienīgo aptiekāri aptiekā, bet šoreiz intervijā piedalās arī viņas mazmeita KATRĪNA GRUZINSKA. Vecmamma un mazmeita nu ir kolēģes farmaceites Teklas Gorenko aptiekā.
Pašlaik ģimenes ārsti ir pandēmijas apkarotāju pirmajās rindās, dara titānisku darbu, nežēlojot laiku un enerģiju. Daktere ILZE SKUJA ir spilgts piemērs tam, ka cilvēks spēj daudz, ja dara to, kas patīk un padodas.
Dzirciema aptiekas vadītājai un sertificētai farmaceitei SIGITAI ČULKSTENAI vīzija par savu aptieku bija jau studiju gados. Vīziju pārvērst realitātē izdevās grūtību pilnajos deviņdesmitajos, kad jaunības aizrautība bija spēcīgāka par bailēm riskēt. Pirms pāris gadiem Dzirciema aptieka pārcēlās uz jaunām mājām — speciāli farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniegšanai projektētu un būvētu modernu ēku.
Daudzi zīdaiņi pirmajos divos dzīves gados saņem nevis mātes pienu, bet gan alternatīvus piena dzērienus: mākslīgos maisījumus zīdaiņiem un dzīvnieku piena produktus.
INESE KOKARE, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste, sertificēta algoloģe, akupunktūras ārste, savieno tradicionālo Rietumu medicīnu un netradicionālo Austrumu medicīnu. Paņem labāko, ko sniedz viena un otra, lai palīdzētu pacientiem ar dažādām veselības problēmām. Lai viņi justu mazāk sāpju.
Osteoartrīts (OA) ir galvenais sāpju un invaliditātes cēlonis cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem, un tas būtiski ietekmē fizisko veiktspēju un dzīves kvalitāti.
Maijs ir ādas audzēju atpazīstamības mēnesis, kad norit virkne izglītojošu kampaņu, lai zināšanas par ādas audzējiem veicinātu gan pacientu, gan veselības aprūpes darbinieku līmenī. Viens no bīstamākajiem ādas audzējiem ir melanoma, kas ir ļaundabīgs un parasti pigmentēts veidojums ādā. Tomēr par mikromelanomu jeb melanomu ar mazu diametru informācijas ir salīdzinoši maz, kaut gan audzēju agrīna diagnostika ir viens no diagnostikas mērķiem, lai, efektīvi radikāli ārstējot, novērstu pacientu mirstību un iegūtu izcilu prognozi.
Ateroskleroze ir daudzfaktoru, progresējoša artēriju sieniņu slimība, kas pārsvarā ietekmē vidējās un lielās artērijas. Aterosklerozes patoģenēze ir komplicēts process, kas pamatā saistīts ar hiperholesterinēmiju, dislipidēmiju un vairākiem palaidējfaktoriem: cukura diabētu, arteriālu hipertensiju, ģenētiskām īpatnībām, smēķēšanu un citiem. [1]
Pretsāpju medikamentu klāsts ir ierobežots un pārstāv paracetamolu, nesteroīdo pretsāpju medikamentu grupu, lokālos anestētiķus un opioīdus. Katrai no grupām ir priekšrocības un arī blaknes, un vienas grupas medikamentu nozīmēšana reizēm nesniedz gaidīto efektu, sevišķi neiropātisku sāpju ārstēšanā.
Lai identificētu tādu biomarķieru klātbūtni urīnā, kas ir atbildīgi par urīnpūšļa vēža attīstību pēc karsētas tabakas produktu (KTP) lietošanas, tika veikts sistemātisks literatūras apskats. Tāpat tika kvantitatīvi salīdzināti biomarķieru līmeņi starp KTP lietotājiem un klasisko cigarešu lietotājiem.
Nesen publicēts plašs ziņojums par zarnu mikrobiotas nozīmi imūnās sistēmas un pretvīrusu funkcijas uzturēšanā. Turklāt, pieejami pierādījumi, ka zarnu mikrobiota ietekmē plaušu veselību caur zarnu trakta–plaušu asi. Un kā izrādās, dažādas vīrusinfekcijas, tajā skaitā SARS–CoV–2 infekcija plaušās var ietekmēt zarnu mikrobiotu un radīt disbiozi.
Pētījumā secināts, ka personām, kuras bija inficējušās ar SARS-CoV-2 vīrusu, gada laikā pēc infekcijas pārslimošanas bija trīs reizes lielāks risks nomirt, nekā personām, kuras nebija inficējušās ar SARS-CoV-2 vīrusu.