PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Laimīgu 2024. gadu!

D. Ričika
Laimīgu 2024. gadu!
Freepik
Izvērtējot aizejošo gadu — kā veicies, redzam —  esam krietni laimīgākā pozīcijā nekā pērn, kad veselības aprūpe bija neērta nozare, par kuru neviens nevēlējās uzņemties atbildību. Nozares vadība tikusi varas partijai, un tas nozīmē — sliktāk nekļūs.

 

  • Par reāliem sapņiem. Ja vētījam, kā veselības ministram sokas pirmajās simts dienās, tad gribas vilkt asociāciju ar joku par pesimistu, optimistu un reālistu. Pesimists redz tuneli, optimists gaismu tuneļa galā, bet reālists — vilcienu, kas tuvojas. Mums ticis reālists. Veselībai atvēlot PVO definēto minimumu jeb 12 % no valdības izdevumiem, krasus uzlabojumus viņš nesola. Vilcienu ar pacientu rindām, medicīnas personālu, kas strādā vairākās darbavietās un izdeg, ar ģimenes ārstiem, kas nezina, kur atrast palīgus praksē (30 % ģimenes ārstu prakšu strādā bez otrā palīga!), un Latvijas iedzīvotājiem, kas 40 % no veselības tēriņiem sedz no savas kabatas, apstādināt nevaram. Varam mazliet palēnināt tā kustības ātrumu. Un sev atzīt, ka vilciena modelis mums visai vecmodīgs. Kamēr spriežam, kā ģimenes ārstam nodrošināt vienu vai divus palīgus, pasaulē domā, kā praksei piesaistīt rehabilitologu, psihologu un sociālo darbinieku.
  • Redzēt plašāk. Tā kā veselības nozare tikusi tiem, kas pieņem lēmumus, varbūt īstais laiks paveikt nepaveiktos mājasdarbus — mazus solīšus sabiedrības veselības virzienā, piemēram, nonākt līdz veselības mācībai skolās. Vai ierobežot alkohola apriti, jo alkohola dēļ ik gadu zaudējam 6000 cilvēku un ierindojamies pirmajā vietā Eiropā kā valsts, kurā tiek izdzerts vislielākais alkohola daudzums uz vienu iedzīvotāju no 15 gadu vecuma.
  • Katra paša laime. Šogad 137 laimīgāko valstu sarakstā Latvija ieņēmusi 41. vietu. Mēs dzīvojam diezgan laimīgā zemē?! Laime ir salīdzinājumā. Attieksmē un piepildījuma izjūtā. Kad cits citam vēlam laimi jaunajā gadā, ko ar to domājam? Veselību, harmoniskas attiecības, sasniegumus, spilgtas emocijas, nopelnīt vairāk, satikt mīļos, no rīta ieplunkšķināt ezerā, paklausīties putnu dziesmas, skaistu sarunu, pabūt klusumā? Laime ir kā kaleidoskops. Mazie laimes stikliņi — daudzi. Ņem rokās un grozi — veido savu laimes ornamentu!