PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Māris Taube: "Šajā sistēmā nevienam nejūtos parādā"

Doctus
Māris Taube: "Šajā sistēmā nevienam nejūtos parādā"
Kā daudz diskutēto un neskaidro tarifu sistēmu mainīs DRG modelis, kā Nacionālajam veselības dienestam (NVD) nepakaļauties ārstu asociāciju līderu/ farmācijas industrijas lobijam par lielāku līdzekļu pārdali konkrētai nozarei/ medikamentiem un kāda ir valsts kapacitāte veikt izmaksu efektivitātes pētījumus, atbild  NVD direktors MĀRIS TAUBE.

1. Situācija ar NVD direktora amatu izveidojās neveikla - viens ministrs jūs amatā iecēla, otrs atcēla. Tomēr pieteicāties konkursā. Kāpēc?
MĀRIS TAUBE MĀRIS TAUBE
MĀRIS TAUBE

Neesmu radis atkāpties. Daudzreiz esmu bijis punktā, kad jādomā - daru pareizi, nepareizi?... Arī šoreiz. Sistēmā strādāju jau desmit gadu, apstākļi tā sakrita - tad vai nu ej uz priekšu, vai kāpies atpakaļ. Darbinieki mani novērtē. Un konkursa komisija bija apmierināta. Bija vēl divi konkursanti, par vienu nezinu, otrs - Juris Bārzdiņš, tas izskanēja publiski un satiku viņu, nākot no ministra kabineta.

2. Februārī stājas spēkā jauna kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība. Kā to vērtējat?

Neesmu bijis tik cieši saistīts ar kompensējamo zāļu sistēmu, lai uzskatītu sevi par ekspertu. Cenšos izprast vairāk. Šobrīd ieguvums ir 1,7 miljoni latu. Tie ir reāli pacienti, kam varēsim iekļaut jaunus medikamentus, vai arī palielināt pacientu skaitu, kam pieejamas zāles. Vienas references mērķis bija, lai notiktu konkurence - vēl nežēlīgāka, lai cenas ietu uz leju. Taču tik smaga diskusija liek domāt, ka viss notiek vai nu ļoti pareizi, vai ļoti nepareizi. Rūpīgi sekosim, vai cilvēkiem nav neērtību. Likuma pieņēmēji jau arī nav dogmatiķi.

3. Kā NVD nepakļauties ārstu asociāciju līderu/farmācijas industrijas lobijam par lielāku līdzekļu pārdali konkrētai nozarei/medikamentiem?

Esam maza valsts, kur visi visus pazīst, ir kursabiedri. Arī es daudzus pazīstu. Bet profesionālos jautājumos jāliek pretī argumenti - esmu gatavs uzklausīt, bet kaut kur arī nepiekāpties. Tā ir katra cilvēka spēja distancēties, arī pagātne - dzīves laikā jāmēģina saglabāt neitralitāti. Es nevienam šobrīd šajā sistēmā nejūtos parādā. Strādāju ar domu, ka mani vērtē nevis pēc tā, ar ko draudzēšos, bet ko profesionāli sasniegšu un vai tam būs jēga.

4. Viena no šā gada prioritātēm ir DRG modelis, kas sāks darboties 2013.-2014. gadā. Kas mainīsies, to ieviešot?

Šobrīd neviens nav apmierināts ar tarifu sistēmu, ko esam kalkulējuši kopā ar profesionāļiem. Tad nu mums ir sliktie tarifi, labie tarifi, neskaidrie, pārstrādātie un nepārstrādātie. To mums arī Valsts kontrole pārmet. DRG ir Ziemeļvalstu (vadošā ir Somija, darbojas arī Igaunijā) daudzu gadu gaitā izveidota sistēma ar diagnožu apmaksu. Konkrētai diagnozei izrēķināta noteikta vērtība - koeficients. To veidojot, Ziemeļvalstis iekļāvušas vadlīnijas, vidējo ār­stēšanas principu, kā diagnoze tiek ārstēta starptautiski. Šis koeficients tiek attiecināts pret vidējām pacienta izmaksām. Mūsu uzdevums ir šīs vidējās pacienta izmaksas. Konkrētai diagnozei klāt ir starptautiskais NOMESCO klasifikators, tiek ņemts vērā pacienta vecums, dzimums - no tā veidojas samaksa par konkrēto ārstēšanas gadījumu.

 5. Pati par sevi sistēma jau naudu neģenerēs?

Taisnība, taču DRG sistēmai pozitīvais zemtekstiņš - savas izmaksas netieši varēsim salīdzināt ar Ziemeļvalstīm, pateikt, cik tad būtu jāmaksā stacionārai aprūpei. Jā, mūsu apstākļos pacienta vidējās izmaksas būs stipri mazākas nekā Zviedrijā, pielāgosies reālajam naudas daudzumam. Taču panāksim proporcionāli godīgu ārstēšanu - starp dažādām nozarēm, slimībām.

 6. Profesionāļi ierēdņiem pārmet, ka, taupot naudu, netiek rēķināta izmaksu efektivitāte, ekonomiskais ieguvums!

Ja iekļaujam grozā jaunu pakalpojumu, ieguvumus prasām. Taču lielu ambīciju, ka mums būs milzu kapacitāte veikt izmaksu efektivitātes pētījumus, nav. Varam analizēt citu valstu pieredzi, ja ne mūsējo - tas gan. Grūtajā finanšu situācijā daudzās jomās droši vien izdarām labi, apturot tēriņus, bet kaut kur arī kļūdāmies, un tad pēkšņi secinām, ka ietaupījums šodien ir zaudējums ilgtermiņā.

7. Ja bērns mirst, vai var maksāt 50 procentus finansējuma? Vai uz šādiem jautājumiem jums ir atbildes?

Tāpēc darba grupā esam sākuši diskusiju par kompensējamo zāļu sistēmas C sarakstu. Negribētos, lai viena iestāde ir Dieva vietā. Man zvana arī pacienti un saka: braukšu un gulēšu pie jūsu durvīm, kamēr neiedosit naudu zālēm! Ļoti gribētu, lai katru mūsu iestādes rīcību varētu pamatot: tas ir tāpēc, ka ir tā... Bet medicīna vienmēr būs ar zināmu subjektivitāti. Un mums vienlīdz jāredz visas jomas. Nevaru teikt, ka rehabilitācija ir kaut kāds nieks, tiesa, dzīvību neizglābs, bet, ja tās nav, tad trombolīzes, ātrās palīdzības rīcība, operācijas var novest pie nekā. Kod kurā pirkstā gribi, visi sāp.

8. Vai NVD jāuzrauga, lai netiktu pārtērēti līdzekļi, vai arī varat politiķiem pierādīt, ka naudas veselības aprūpei ir par maz?

Esmu par abām šīm lietām. Taču Finanšu ministrs kā pret katru valsts iestādes vadītāju, tā pret mani var ierosināt disciplinārlietu, ja neievēroju fiskālo disciplīnu. Tas ieliek rāmī. Protams, ik diskusijā ar politiķiem atgādināšu, ka naudas ir par maz. Taisnība gan ir pa vidu - gribam arī redzēt, ka ārstniecības iestādes ir izdarījušas pilnīgi visu (nodaļas, speciālisti optimāli noslogoti, grafiki precīzi salikti) un tikai tad mums saka - nu ir pavisam bēdīgi.

9. NVD otra šā gada prioritāte ir e-veselība. Aizkulišu viedoklis - ar to naudu, kas atvēlēts projektu rakstīšanai, e-veselību jau sen varēja uztaisīt. Tā ir?

E-veselības sistēma salīdzināma ar sociālās apdrošināšanas sistēmu. Tāpēc gatavošanās liela, naudiņa aiziet liela. Varējām kā igauņi tik daudz negatavoties, taču tad, kļūdas labojot, varbūt iztērētu vēl vairāk. Tā kā visu gribam izdarīt pamatīgi, mūsu sistēmas būs pietiekami progresīvas. Tagad parādās reāli produkti. Septembrī sāks darboties e-veselības portāls, drīz arī pierakstu-nosūtījumu sistēma. Nākamā gada vidū - elektroniskā veselības karte, elektroniskā recepte.

10. Saglabāsit savu praksi psihiatrijā?

Jā, divas sestdienas mēnesī pa trim stundām. Tā ir valsts apmaksāta pieņemšana, daudz pacientu. Jūtu zināmu baudu, un tas palīdz saprast reālo situāciju. Diskutējot par kompensējamajām zālēm, "slavenībām" jāsecina, ka ierēdnis Taube - tas, kurš raksta kompensējamās zāles, zina, kā kas reāli notiek. Kolēģu vidū un kā mācību spēks jūtos kompetentāks, neviens nevar pateikt, ka esmu ierēdnis-muļķis.