PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

R. Helda
Foto: Inese Austruma/Doctus
Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

Covid pandēmija izgaismo vāju ambulatoro aprūpi

Ņemot vērā mūsdienu endokrinoloģijas attīstības tendences, endokrīno pacientu aprūpe kopumā ir tik veiksmīga/neveiksmīga, cik veiksmīga/neveiksmīga tā ir ambulatorajā posmā. Nav svarīgi, kurā posmā tieši tas notiek, bet Covid pandēmija izgaismo vāju ambulatoro aprūpi, jo nav nodrošināta pietiekama ārstu pieejamība pacientiem.

Lai gan līdz šim tika uzskatīts, ka pacientiem ir grūtības nokļūt tieši pie speciālistiem, patiesībā arī liela daļa ģimenes ārstu pacientiem ir pieejama ar grūtībām. Klātienes vizītes pie ģimenes ārsta daļā gadījumu tiek aizstātas ar telefonisku recepšu atkārtotu izrakstīšanu, ko veic ārsta palīgs. Līdz ar to ilgstoši kavējas (diabēta ārstēšanā dažreiz pat par vairākiem gadiem!) būtisku lēmumu (piemēram, terapijas maiņa tās neefektivitātes gadījumā) pieņemšana. Šāda situācija bija arī pirms Covid–19, taču Covid–19 palīdz to “skaisti” attaisnot.

Daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu

Diabēts jau tagad ir pilnīga katastrofa. Visbiežāk cieš tie pacienti, kam diabēta terapija bija jāsāk, pilnībā jānomaina vai vismaz jāpapildina jau labi pasen. Viņu glikēmijas rādītāji nav tādi, lai viņi tūliņ nomirtu, taču virziens jau ir.

Ja agrāk insulīnterapija ambulatori pacientam man bija jāsāk apmēram reizi 2—3 mēnešos, tad tagad gandrīz katru nedēļu. Bieži tas notiek jau pirmajā vizītē pie endokrinologa, jo to vairs nav iespējams atlikt ne dienu.

Pacients, protams, jūtas apstulbis un šokēts — nekas jau nesāpēja, ienāca kabinetā tikai aprunāties, bet izgāja ar instrukciju pilnu galvu un insulīna kasti rokās.

Daudziem vizīte pie ārsta tiek atlikta un atlikta, aizbildinoties ar Covid–19, lai gan veikala apmeklējums un ciemošanās pie radiem notiek tāpat, tikai klusāk. Pacienti ir pārliecināti, ka visa lielā radu un draugu saime arī ir tā vienīgā mājsaimniecība, kuras ietvaros var droši savstarpēji kontaktēties.

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada aprīļa numurā

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus