PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Glikozes līmenis, cukura diabēts un Covid-19 iznākums

Doctus
https://pixabay.com/
Glikozes līmenis ārpus normas (gan paaugstināts, gan pazemināts) un augsta glikēmijas mainība saistīta ar sliktākiem iznākumiem pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu.

Lai gan tiek ziņots, ka paaugstināts glikozes līmenis ir saistīts ar Covid-19 nelabvēlīgiem rezultātiem, optimālais glikozes diapazons pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu joprojām nav zināms. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt glikēmijas slieksni un tā saistību ar Covid-19 rezultātiem.

Glikozes līmeni novērtēja, nepārtraukti monitorējot glikozes līmeni 35 pacientiem vidēji 10,2 dienas. Tika aprēķināts laika periods virs noteiktās glikozes normas (TAR), laiks periods, kurā glikozes līmenis bija zem normas (TBR), laiks diapazons (TIR) un variācijas koeficients (CV). Saliktie nelabvēlīgie rezultāti tika definēti kā nepieciešamība pēc uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā, nepieciešamība pēc mehāniskās plaušu ventilācijas vai dzīvību apdraudošas blakus saslimšanas.

Glikozes līmenis virs pieļaujamās normas (160 – 200mg/dL) bija nozīmīgi saistīts ar sliktākiem Covid-19 iznākumiem arī pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem.  Gan pazemināts, gan paaugstināts glikozes līmenis bija saistīts ar sliktākiem Covid-19 iznākumiem: nopietnāk komplikācijām un garāku hospitalizācijas laiku.

Pētnieki secināja, ka pacientiem ar cukura diabētu un Covid-19 ir paaugstināts komplikāciju risks, ja glikozes līmenis ir zem 70 mg/dL vai virs 160 mg/dL, kā arī, ja ir augsta glikozes līmeņa mainība. Terapijas, kas uzlabo glikozes līmeņa kontroli, var uzlabot pacienta kopējo stāvokli un novērst smagu slimības gaitu.

  

AVOTS: Shen Y, Fan X, Zhang L, et al. Thresholds of Glycemia and the Outcomes of COVID-19 Complicated With Diabetes: A Retrospective Exploratory Study Using Continuous Glucose Monitoring. Diabetes Care 2021 Feb; dc201448.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus