PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Semaglutīds ir drošs cukura diabēta pacientiem pirms operācijas

Doctus
Semaglutīds ir drošs cukura diabēta pacientiem pirms operācijas
Freepik.com
Semaglutīds nepalielina pēcoperācijas pneimonijas risku cukura diabēta pacientiem, kuriem tiek veikta plānveida operācija, atklāts jaunā pētījumā.

Pētnieki veica retrospektīvu kohortas pētījumu, izmantojot saistītās administratīvās datu bāzes no Ontario, Kanādas. Pētījumā tika iekļauti pacienti ar 2. tipa cukura diabētu vecumā virs 66 gadiem, kuriem no 2020. gada februāra līdz 2023. gada martam tika veikta plānveida operācija ar vispārēju vai spinālo anestēziju. Kopumā tika analizēti dati par 48 597 pacientiem, no kuriem 3843 (7,9 %) pirms operācijas tika nozīmēts semaglutīds.

Noslieces punktu saskaņošana tika izmantota, lai salīdzinātu pacientus, kuri lietoja semaglutīdu, un tos, kuri šīs zāles nelietoja. Primārais iznākums bija pneimonija 14 dienu laikā pēc operācijas. Pētnieki aplūkoja arī pacientu apakškopu, kuriem tika veikta operācija ar vispārēju anestēziju.

Pētnieki nekonstatēja būtisku atšķirību pēcoperācijas pneimonijas riska ziņā starp semaglutīda lietotājiem un tiem, kuri šīs zāles nelietoja (OR=0,71; 95 % TI 0,36 – 1,41).

Sekundārie rezultāti, tostarp aspirācijas pneimonija, bronhoskopija 14 dienu laikā pēc operācijas un 30 dienu mirstība no jebkādiem cēloņiem, arī neuzrādīja statistiski nozīmīgas atšķirības starp grupām.

Šī pētījuma rezultāti un citu pētījumu rezultāti "liecina, ka klīniski nozīmīgas pēcoperācijas aspirācijas risks var nepalielināties pacientiem ar cukura diabētu, kuri lieto GLP-1 RA [glikagonam līdzīgos peptīda 1 receptoru agonistus]. Tomēr noteiktās grupās var pastāvēt risks, piemēram, tiem, kas lieto lielākas GLP-1 RA devas, tiem, kas nesen sāka lietot zāles, tiem, kuriem ir kuņģa un zarnu trakta simptomi un veiktas noteiktas procedūras (piemēram, augšējā endoskopija)," raksta pētnieki.

AVOTS: Welk B, McClure A, carter B, et al. No association between semaglutide and postoperative pneumonia in people with diabetes undergoing elective surgery. Diabetes, Obesity and Metabolism, June 11, 2024