PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu traumatisma ziņā - vieni no pirmajiem Eiropā

Doctus
Dr. Renāte Snipe
Dr. Renāte Snipe Foto: BKUS
Bērnu, kas ar traumām vēršas Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā pēc palīdzības, skaits ir nemainīgi augsts – pērn tādu bija vairāk nekā 19 tūkstoši. "Lielākā daļa no šīm traumām ir novēršamas," norāda BKUS virsārste Renāte Snipe.

Dr. Renāte Snipe stāsta, ka Latvija bērnu traumatisma ziņā Eiropā ierindojas starp līderiem. "Par drošību jādomā, veidojot ģimenē drošus paradumus. Ja bērniņš rokās, tad neņemam rokās kafiajs krūzi. Ja aizejam ciemos, tad pārlaižam skatu, vai nav sīkas detaļas, kas var radīt aizrīšanās risku. Tāpat par drošību jādomā skolas vecumā - tie ir batuti (aizsargtīkli, var atrasties tikai viens bērns), braucamrīki (tikai viens braucējs, galvā ķiveres), atrašanās ūdenstilpē pieaugušo uzraudzībā." 

Veselības ministrija sākusi informatīvu kampaņu “Pārvērt pārdrošību par drošību!”, kas ilgs līdz 2023. gada vidum. Tās ietvaros janvārī tika aptaujāti 1002 vecāki, kuriem ir 18-49 gadi un viens vai vairāki bērni. Pētījumā secināts, ka 73% šo ģimeņu bērnu guvuši kāda veida traumu, 59% vecāku atzina, ka viņu bērna/-u piedzīvotās traumas smagums licis vērsties pēc palīdzības tuvākajā traumpunktā. Dr. Snipe uzsver: bērnu traumatisms rada invaliditātes riskus, nāves gadījumus!

Kampaņas ietvaros notiks bērnu drošības sporta spēles un mobilās darbnīcas, kas ar sadzīviskiem piemēriem izglītos par traumatismu. Ir sagatavota instrukcija jaunajiem vecākiem (plašāka informācija par traumu novēršanu un palīdzības sniegšanu, ieteikumi bērnam droša mājokļa iekārtošanā) un videoklipi “Bērnam droša māja” un “Pārbaudīsim māju!” - atrodami šeit.