PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Agrāka menarhe = gestācijas diabēts?

Doctus
Sievietēm, kurām ir agrāka menarhe, ir lielāks gestācijas diabēta attīstības risks. Gestācijas diabēts skar līdz 7% grūtnieču un palielina jaundzimušo risku saslimt ar 2.tipa cukura diabētu un predisponē arī citu veselības traucējumu attīstībai.

Līdz šim pierādīta agrīnas menarhes saistība ar palielinātu 2.tipa cukura diabēta attīstības risku, bet saistība ar gestācijas diabēta attīstību nav pētīta.

Pētījumā ASV, kurā piedalījās vairāk nekā 27 tūkstoši sieviešu, novērots, ka sievietēm, kurām menstruācijas sākās 11 gadu vecumā, ir par 39% lielāks gestācijas diabēta attīstības risks nekā sievietēm, kurām menstruācijas sākās 14 gadu vecumā. Nedaudz mazāks gestācijas diabēta attīstības risks (bet joprojām paaugstināts, salīdzinot ar sievietēm, kurām menarhe bija 14 gadu vecumā) bija sievietēm, kurām menstruācijas sākās 12 vai 13 gadu vecumā. Menarhes vecums ir svarīgs faktors, kas nosaka gestācijas diabēta risku. Sievietēm, kurām šis risks ir paaugstināts, ieteicams pirms grūtniecības uzturēt veselīgu svaru. Agrīna menarhe saistīta arī ar aptaukošanos pieaugušo vecumā, aptaukošanās ar gestācijas diabētu – tomēr aptaukošanās neizskaidro saistību starp agrīnu menarhi un gestācijas diabētu. Tādēļ veikta tālāka datu analīze, datu pielāgošana pēc smēķēšanas statusa, alkohola lietošanas paradumiem, fizisko aktivitāšu apjoma, ēšanas paradumiem, tomēr rezultāti bija līdzīgi.

AVOTS: Liwei Chen, et al. Age at Menarche and Risk of Gestational Diabetes Mellitus: A Prospective Cohort Study Among 27,482 Women. Diabetes Care, 2016; dc152011