PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asiņošana pēc menopauzes: var būt endometrija vēža pazīme

Doctus
Gandrīz visām sievietēm ar endometrija vēzi ir bijusi asiņošana pēc menopauzes (PMB) anamnēzē, tomēr tikai mazai daļai sieviešu ar PMB diagnosticē endometrija vēzi.

Visā pasaulē pieaug saslimstība ar endometrija vēzi, tādēļ arvien palielinās interese par agrīnu šī vēža veida atklāšanu un profilakses iespējām pacientēm ar augstu risku. Fokusēšanās uz asiņošanu pēc menopauzes var būt labs veids, kā agrīni atklāt endometrija vēzi, tomēr jāatceras, ka PMB nav specifiski tikai pie endometrija vēža un parasti asiņošanas cēlonis ir labdabīgs.

Pētījuma mērķis bija analizēt PMB izplatību endometrija vēža gadījumā un endometrija vēža risku sievietēm ar PMB.

Tika veikts sistemātisks apskats un meta-analīze, iekļaujot pētījumus, kuri veikti laika period 1977.gada 1.janvāris – 2017.gada 31.janvāris.

Kopumā apskatā iekļāva 129 unikālus pētījumus ar kopējo unikālo pacientu skaitu 34 432 ar PMB un 6358 pacientēm ar endometrija vēzi. PMB izplatība sievietēm ar endometrija vēzi bija 91 % (95 % TI [87 % - 93 %]), neatkarīgi no audzēja stadijas. Savukārt endometrija vēža izplatība sievietēm ar PMB bija 9 % (95 % TI [8 % - 11 %]), izplatība mainījās saistībā ar lietoto hormonterapiju (no 7 % līdz 12 %) un ģeogrāfisko reģionu (no 5 % Ziemeļamerikā līdz 13 % Rietumeiropā).   

 Pētnieki secina, ka fokusējoties uz sievietēm ar PMB ir iespējams atklāt 90 % endometrija vēža gadījumus, tomēr jāatceras, ka lielākajai daļai sieviešu ar PMB nebūs endometrija vēzis. PMB var būt palīdzošs instruments agrīnai vēža atklāšanai.

 

AVOTS: Clarke MA, Long BJ, Mar Morillo AD, et al. Association of Endometrial Cancer Risk With Postmenopausal Bleeding in Women. A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Intern Med. Published online August 6, 2018.