PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kombinētie perorālie kontracepcijas līdzekļi saistīti ar paaugstinātu venoza trombembolisma risku sievietēm ar aptaukošanos

Doctus
Kombinētie perorālie kontracepcijas līdzekļi saistīti ar paaugstinātu venoza trombembolisma risku sievietēm ar aptaukošanos
Freepik.com
Sievietēm ar aptaukošanos, kuras lieto perorālos kontracepcijas līdzekļus, kas satur estrogēnu un progestīnu, ir 24 reizes lielāks venozās trombembolijas (VTE) risks, salīdzinot ar sievietēm bez aptaukošanās, kuras šīs zāles nelieto, liecina ESC Heart Failure publicētais apskats.

"Ir vispāratzīts, gan aptaukošanās, gan estrogēnu saturoši kontracepcijas līdzekļi ir VTE riska faktori," norāda pētnieki. "Neskatoties uz to, sievietes ar aptaukošanos turpina saņemt šīs zāles. Zinātniskie pierādījumi liecina, ka aptaukošanās un kombinētajiem perorālajiem kontracepcijas līdzekļiem ir sinerģiska ietekme uz VTE risku, un tas jāņem vērā, pieņemot lēmumus par zāļu izrakstīšanu. Produkti, kas satur tikai progestīnu, tostarp tabletes, intrauterīnās ierīces vai implanti, ir drošāka alternatīva sievietēm ar lieko svaru.

Šajā pārskata rakstā ir uzsvērti jaunākie pierādījumi par aptaukošanās un kontracepcijas līdzekļu neatkarīgo ietekmi un to sinerģisko ietekmi uz VTE risku un sniegti klīniski ieteikumi.

VTE risks pakāpeniski palielinās līdz ar ķermeņa masas indeksu (ĶMI), un sievietēm ar aptaukošanos tas ir vairāk nekā divas reizes lielāks nekā sievietēm bez aptaukošanās. Aptaukošanās visbūtiskāk ietekmē VTE sievietēm, kuras jaunākas par 40 gadiem, tām ir 5 reizes lielāks risks salīdzinājumā ar sievietēm bez aptaukošanās.

"Īpaši augstais risks sievietēm ar aptaukošanos, kuras ir jaunākas par 40 gadiem, ir svarīgs, jo tieši šajā vecumā daudzas lieto kontracepcijas līdzekļus," sacīja pētnieks Rosano.

Kombinētie perorālie kontracepcijas līdzekļi ir saistīti ar paaugstinātu VTE iespējamību, un lietotājiem ir 3 līdz 7 reizes lielāka VTE iespējamība, salīdzinot ar sievietēm, kas nelieto kontraceptīvos līdzekļus. Turpretim tikai progestīnu saturoši produkti nav saistīti ar paaugstinātu VTE risku.

Liekā svara/aptaukošanās kombinācija un kombinēto perorālo kontracepcijas līdzekļu lietošana pastiprina asins recekļu veidošanās iespējamību sievietēm reproduktīvā vecumā. Piemēram, lielā populācijas pētījumā konstatēts, ka liekais svars un aptaukošanās bija saistīti ar attiecīgi 1,7 un 2,4 reizes palielinātu VTE risku. Tomēr kombinēto perorālo kontracepcijas līdzekļu lietotājiem VTE risks bija 12 reizes lielāks sievietēm ar lieko svaru un 24 reizes lielāks sievietēm ar aptaukošanos, salīdzinot ar sievietēm, kuras nelieto kontraceptīvos līdzekļus un ir ar normālu svaru.

"Sievietes ar aptaukošanos, kuras lieto kontracepcijas līdzekļus, ir neaizsargātas pret VTE, un tām ir jāveic pasākumi, lai ierobežotu citus sirds un asinsvadu slimību predisponējošos faktorus, piemēram, atmetot smēķēšanu un palielinot fiziskās aktivitātes līmeni," sacīja pētnieks.

AVOTS: Rosano GM, Rodriguez-Martinez AR, Spoletini I, et al. Obesity and contraceptive use: impact on cardiovascular risk. ESC Heart Failur2, 14 September, 2022.