PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mātes Covid-19 infekcija palielina priekšlaicīgu dzemdību, zema dzimšanas svara un nedzīvas piedzimšanas risku

Doctus
Mātes Covid-19 infekcija palielina priekšlaicīgu dzemdību, zema dzimšanas svara un nedzīvas piedzimšanas risku
Freepik.com
Sievietēm, kuras inficējās ar Covid-19 grūtniecības laikā, biežāk bija slikti dzemdību rezultāti, tostarp priekšlaicīgas dzemdības, zems dzimšanas svars un nedzīvi dzimuši bērni. Slikti priekšlaicīgu dzemdību un nedzīvi dzimušu bērnu rezultāti tika novēroti galvenokārt tām, kuras bija inficētas ar SARS-CoV-2 pirmajā vai otrajā trimestrī, turpretim zems dzimšanas svars biežāk tika novērots tiem mazuļiem, kuri mātes inficējās trešajā trimestrī.

Mātes SARS-CoV-2 infekcijas ietekme joprojām nav skaidra. Šajā pētījumā tika novērtēts mātes SARS-CoV-2 infekcijas risks attiecībā uz dzimšanas rezultātiem un to, kā to ietekmē grūtniecības trimestris, kurā infekcija notiek. Tika izstrādāti modeļi, lai prognozētu gestācijas vecumu dzemdību laikā pēc SARS-CoV-2 infekcijas grūtniecības laikā.

Tika veikts retrospektīvs kohortas pētījums par mātes SARS-CoV-2 infekcijas ietekmi uz dzimšanas rezultātiem. Tika izmantoti klīniskie dati no elektroniskajiem veselības ierakstiem grūtniecēm. SARS-CoV-2 pozitīvā kohorta ietvēra sievietes, kurām grūtniecības laikā bija pozitīvs SARS-CoV-2 PCR tests, kas sadalīts pa trimestriem. Neviens šajā grupā inficēšanās brīdī nebija vakcinēts pret Covid-19. SARS-CoV-2 negatīvā kohorta bija cilvēki ar vismaz vienu negatīvu SARS-CoV-2 PCR testu un neviena pozitīva testa grūtniecības laikā. Kohortas tika samērotas ar kopīgiem mainīgajiem, kas ietekmē dzimšanas rezultātus, un tika veikta vienfaktoru un daudzfaktoru analīze, lai izpētītu riska faktorus un prognozētu rezultātus. Primārais iznākums bija gestācijas vecums dzemdībās. Tika izveidoti vairāki modeļi, lai novērtētu katra modeļa veiktspēju un funkciju nozīmi un novērtētu SARS-CoV-2 infekcijas ietekmi uz gestācijas vecumu dzemdību laikā.

No 2020. gada 5. marta līdz 2021. gada 4. jūlijam dzemdējušas 73 666 grūtnieces, no kurām 18 335 bija veikts vismaz viens SARS-CoV-2 tests grūtniecības laikā. Tika novērotas 882 ar SARS-CoV-2 inficētas personas grūtniecības laikā (pirmais trimestris n=85; otrais trimestris n=226; un trešais trimestris n=571) un 19 769 sievietes, kurām nekad nav bijis pozitīvs SARS-CoV-2 tests un kuras saņēmušas vismaz vienu negatīvu SARS-CoV-2 testa rezultātu grūtniecības laikā. SARS-CoV-2 infekcija liecināja par paaugstinātu priekšlaicīgu dzemdību (p<0,05) un nedzīvas piedzimšanas (p<0,05) risku, ko galvenokārt noteica pirmā un otrā trimestra SARS-CoV-2 infekcijas. Gestācijas vecums SARS-CoV-2 infekcijas gadījumā tika korelēts ar gestācijas vecumu dzemdībās (p<0,01), un tam bija vislielākā ietekme uz gestācijas vecuma prognozēšanu dzemdībās. Grūtniecēm šajā pētījumā bija viegla vai vidēji smaga SARS-CoV-2 infekcija, un Covid-19 smagums nekorelēja ar gestācijas vecumu dzemdību brīdī (p=0,31).

Pētījuma rezultāti liecina, ka grūtnieces gūtu labumu no pastiprinātas uzraudzības un uzlabotas pirmsdzemdību aprūpes pēc pirmā vai otrā trimestra SARS-CoV-2 infekcijas neatkarīgi no Covid-19 smaguma pakāpes.

AVOTS: Piekos SN, Roper RT, Hwang YM, et al. The effect of maternal SARS-CoV-2 infection timing on birth outcomes: a retrospective multicentre cohort study. The Lancet Digital Health, 2022