PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nevēlamas komplikācijas Covid-19 pozitīvām grūtniecēm un viņu jaundzimušajiem

Doctus
Nevēlamas komplikācijas Covid-19 pozitīvām grūtniecēm un viņu jaundzimušajiem
Freepik.com
Jauna pētījumi rezultāti, kurā konstatēts, ka jaundzimušajiem un simptomātiskām sievietēm ar Covid-19 ir paaugstināts nevēlamu rezultātu risks, papildina argumentus grūtniecēm vakcinēties pret SARS-CoV-2 vīrusu.

Dzemdētājiem ar Covid-19 simptomiem ir paaugstināts jaundzimušo nelabvēlīgo iznākumu un jebkādu nelabvēlīgu iznākumu risks, salīdzinot ar asimptomātiskām Covid-19 pozitīvām dzemdētājām un dzemdētājām bez Covid-19. Šī pētījuma mērķis bija noteikt Covid-19 ietekmi uz dzemdību rezultātiem, pamatojoties uz dzemdētāju Covid-19 statusu.

Šis bija retrospektīvs kohortas pētījums par dzemdībām, kurām diagnosticēts Covid-19 laikā no 2020. gada 26. marta līdz 30. septembrim. Mātes un jaundzimušā iznākums tika novērtēts, salīdzinot trīs dzemdētāju grupas: Covid-19 negatīvs, asimptomātisks Covid-19 un simptomātisks Covid-19.

Kopumā pētījuma laikā bija 2299 Covid-19 negatīvas dzemdētājas un 172 dzemdētājas ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Vidējais gestācijas vecums stacionēšanās brīdī bija 39 nedēļas. Visbiežāk sastopamais simptoms bija klepus (28/56, 50 %). Gestācijas cukura diabēts bija ievērojami retāk sastopams Covid-19 negatīvām pacientēm nekā Covid-19 pozitīvām pacientēm. Sievietēm, kurām bija pozitīvs Covid-19 tests, netika novērots, ka biežāk dzemdības tiktu atrisinātas ar ķeizargriezienu un priekšlaicīgu dzemdību biežums trīs grupās būtiski neatšķīrās. No 172 Covid-19 gadījumiem tikai vienai dzemdētājai bija nepieciešama mehāniskā ventilācija, un šajā grupā netika novērots neviens mātes nāves gadījums. Nebija smagas jaundzimušo asfiksijas vai jaundzimušo nāves gadījumu. Saliktie mātes nelabvēlīgie rezultāti trīs grupās būtiski neatšķīrās. Jaundzimušo nelabvēlīgo iznākumu un kopējo nelabvēlīgo iznākumu aOR, salīdzinot Covid-19 pozitīvas un negatīvas dzemdētājas, bija 2,1 (95% ticamības intervāls [TI], 1,1–3,8; p = 0,02) un 1,6 (95% TI, 1,1–2,3 ; p = 0,02).

Simptomātiskajā Covid-19 grupā tika konstatēts paaugstināts jaundzimušo nelabvēlīgo iznākumu un jebkādu nelabvēlīgu iznākumu risks, salīdzinot ar asimptomātiskām Covid-19 pozitīvām un Covid-19 negatīvām dzemdētājām.

AVOTS: Harel L, Eliasi E, Lifshitz SJ, et al. Does the presence of symptoms affect pregnancy outcomes in third trimester in women with SARS-CoV-2. The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, 2021