PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Noskaidroti pieci biežākie pacientu drošības riski ambulatorajā aprūpē

Doctus
Jaunā pētījumā, kuru veica neatkarīga bezpeļņas pacientu drošības organizācija, atklāja, ka diagnostikās pārbaudes un ar medikamentu lietošanu saistīti notikumi ir biežākie drošības riski, ar kuriem pacienti saskaras ambulatorajā aprūpē.

Pētījuma mērķis bija identificēt piecus galvenos pacientu drošības izaicinājumus ambulatorajā aprūpē, lielākajā un visplašāk izmantotajā veselības aprūpes segmentā. ASV veiktajā pētījumā analizēja 4355 blakus parādību ziņojumus no ārstu praksēm, ambulatorās aprūpes centriem un kopienas veselības centriem par laika periodu 2017.gada decembris – 2018.gada novembris. Gandrīz puse no visiem analizētajiem gadījumiem bija saistīti ar diagnostisko pārbaužu kļūdām; ceturtā daļa sūdzību bija par  medikamentu drošumu; pārējās sūdzības bija par kritieniem, drošību un drošumu un ar privātumu saistītiem riskiem.

Gadījumos, kad veselības aprūpe no slimnīcas pāriet uz ambulatorās aprūpes iestādēm, var būt grūti koordinēt aprūpi starp dažādiem ārstiem, sistēmām un iestādēm, palielinot kļūdu iespējamību, kas apdraud pacientus. Nelabvēlīgu notikumu samazināšana un novēršana ambulatorā vidē prasīs vēl nebijušu apņemšanos sadarboties un koordinēt procesus.

Pētījuma ziņojumā iekļauti sekojošu drošības riski:

  • Diagnostisko pārbaužu kļūdas: kļūdas, kas rodas diagnostisko pārbaužu laikā, var potenciāli postoši ietekmēt pacientus. Lielākā šo kļūdu daļa bija saistītas ar laboratorajiem izmeklējumiem. Risinājumi ietver lēmumu atbalsta instrumentu nodrošināšanu pakalpojumu sniedzējiem un procesu izsekošanas un sekošanas uzraudzību.
  • Ar medikamentu lietošanu saistītie riski: divas trešdaļas no analizētajiem medikamentu drošības notikumiem tika klasificēti kā nepareizas zāles, nepareizs pacients vai nepareizs zāļu lietošanas laiks. Medikamentu kļūdas ir galvenais sūdzību iemesls ambulatorajā praksē.  Tās var rasties jebkurā medikamentozā procesa posmā, un tās bieži ir vairāku sistēmas kļūmju rezultāts. Risinājumi ietver standartizētu medikamentu pārvaldības procedūru ieviešanu un politikas izveidošanu, norādot, kā ziņot un pārvaldīt drošības notikumus.
  • Kritieni: ASV katru gadu tiek hospitalizēti apmēram 800 000 cilvēku ar kritienu radītām traumām. Puse no analizētajiem gadījumiem bija notikuši izmeklēšanas vai uzgaidīšanas telpās. Risinājumi ietver sijājošo atlasi uz pacientiem, kuriem ir kritienu risks, kā arī proaktīvi identificēt pacientus ar augstu risku.
  • Privātuma pārkāpumi: vairāk nekā 350 sūdzības bija saistītas ar privātuma pārkāpumiem. Lielākā daļa no tiem attiecās uz pacientu sensitīvas veselības informācijas netīšu atklāšanu.
  • Drošības starpgadījumi: lielākajā daļā notikumu bija iesaistīti verbāli vai fiziski draudi/ konflikti pacientam no citu apmeklētāju puses. Risinājumi ietver personāla izglītošanu par to, kā rīkoties konfliktu gadījumā.

 

AVOTS: Brooks M. Top 5 Patient Safety Risks in Ambulatory Care. Medscape, Oct 25, 2019.