PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums: astma vs. fertilitāte. Kurš kuru?

Doctus
Klīniskā novērojumu pētījumā pierādīts, ka astma saistīta ar ilgāku laiku līdz iestājas grūtniecība un mazākiem dzimstības rādītājiem.

Pētījumā piedalījās 245 sievietes ar fertilitātes traucējumiem vecumā no 23 līdz 45 gadiem. Visām sievietēm veikta astmas un alerģiju diagnostika. 96 sievietēm šajā pētījumā bija vai nu jau pirms tam noteikta astmas diagnoze vai tā noteikta, veicot izmeklējumus pētījuma laikā. Pētnieki novēroja sievietes neauglības ārstēšanas laikā vismaz 12 mēnešus, līdz tām izdevās palikt stāvoklī.

Analizējot iegūtos datus, izskaitļots, ka vidējais laiks līdz iestājas grūtniecība bija 32,2 mēneši sievietēm, kurām nav astma un 55,6 mēneši sievietēm, kurām ir astma. Sievietēm ar astmu bija arī mazāk veiksmīgu grūtniecību – tikai 39,6% gadījumu iestājās veiksmīga grūtniecība (veselām sievietēm grūtniecība pēc mākslīgās apaugļošanas iestājās 60,4% gadījumu). Šīs atšķirības vēl izteiktākas kļuva, palielinoties sieviešu vecumam.

Nav zināms, kāda ir saistība starp fertilitāti un astmu – tā var būt atšķirīga dažādu apstākļu ietekmē. Ņemot vērā šī pētījuma datus, ārstiem vajadzētu mudināt sievietes ar astmu sākt grūtniecības plānošanu agrākā vecumā.

AVOTS: Elisabeth Juul Gade, Simon Francis Thomsen, Svend Lindenberg, Vibeke Backer. Fertility outcomes in asthma: a clinical study of 245 women with unexplained infertility. European Respiratory Journal, 2016.