PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pierādīta cēloniska saistība starp alkohola lietošanu un depresiju

Doctus
Problemātiskā alkohola lietošana ir depresijas attīstības riska faktors, secināts pētījumā. Pētnieki aicina pievērst lielāku uzmanību problemātiskajiem alkohola lietotājiem un depresijas attīstībai.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp depresiju un alkohola lietošanu vīriešiem vispārējā populācijā.

Pētījumā tika iekļauti 2511 vīrieši vecumā no 20 līdz 65 gadiem no vispārējās populācijas, no tiem 2191 vīrietis tika iekļauts kontroles grupā (AUDIT punktu skaits <12) un 320 vīrieši tika iekļauti problemātisko alkohola lietotāju grupā (AUDIT punktu skaits >= 12). Ar statistikas analīzes metodēm tika analizēta saistība starp problemātisko alkohola lietošanu un depresijas attīstību laika gaitā. Visi dalībnieki tika novēroti četrus gadus.

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka alkohola lietošana un depresija ir stabilas problēmas laika gaitā. Kontroles grupā netika konstatēta saistība starp alkohola lietošanu un depresijas attīstību, savukārt problemātiskā alkohola lietošana iepriekšējos gados ietekmē depresijas attīstību vēlākos gados.

Pētījumā salīdzināja mērenus alkohola lietotājus ar problemātiskajiem alkohola lietotājiem un atklāja cēlonisku saistību starp depresiju un alkohola lietošanu. Ilgtermiņa saistība netika konstatēt starp mēreniem alkohola lietotājiem un depresiju, savukārt problemātiskajiem alkohola lietotājiem ir paaugstināts depresijas attīstības risks.

AVOTS: Lee SB, Chung S, Lee HK, et al. The Mutual Relationship Between Men's Drinking and Depression. A 4-Year Longitudinal Analysis. Alcohol Alcohol. 2018;53(5):597-602. 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus