PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Smēķēšana grūtniecības laikā un nieru problēmas bērnam

Doctus
Japānā veiktā pētījumā atklāja, ka bērniem, kuriem mātes ir smēķējušas grūtniecības laikā, var būt nieru bojājumu pazīmes. Pētījuma rezultāti tiks publicēti žurnālā Clinical Journal of the American Society of Nephrology .

Smēķēšana ir labi zināms riska faktors nieru mazspējas attīstībai pieaugušajiem. Japānā veiktā pētījumā zinātnieki izvirzīja hipotēzi, ka smēķēšana grūtniecības laikā ietekmē bērna nieru veselību. Pētnieki veica retrospektīvu populācijas pētījumu, izmantojot veselības pārbaužu datu bāzi par grūtniecības norisi un bērnu veselību līdz 3 gadu vecumam.  Pētnieki datu bāzē meklēja atzīmi par proteinūriju – paaugstinātu olbaltumvielu daudzumu urīnā –  44 595 bērnu urīnanalīzēs.

Pētāmajā populācijā 4,4 % sieviešu smēķēja pirms grūtniecības un 16,7 % turpināja smēķēt arī grūtniecības laikā. 1,7 % bērnu proteinūriju konstatēja līdz 3 gadu vecumam, ja mamma smēķēja grūtniecības laikā, 1,6 % bērnu, kuriem mamma smēķēja līdz grūtniecībai un 1,3 % bērnu, kuriem mammas nesmēķēja. 

Smēķēšana grūtniecības laikā ir saistīta ar 1,24 reizes lielāku risku bērniem, ka attīstīsies proteinūrija, salīdzinot ar tiem bērniem, kuriem mammas nesmēķē.

Smēķēšana grūtniecības laikā ir saistīta ar priekšlaicīgām dzemdībām, mazu dzimšanas svaru un nenonatālu asfiksiju. Šī pētījuma rezultāti pievieno vēl vienu papildus blakus parādību – nieru funkciju traucējumi. Kontrolēt proteinūriju bērniem ir svarīgi, jo tā var attīstīties par hronisku nieru slimību pieaugušā vecumā.

AVOTS: M. Shinzawa, S. Tanaka, H. Tokumasu, D. Takada, T. Tsukamoto, M. Yanagita, K. Kawakami. Maternal Smoking during Pregnancy, Household Smoking after the Childs Birth, and Childhood Proteinuria at Age 3 Years. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 2016.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus