PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai nervu bojājumi veicina “garā Covid” simptomus?

Doctus
Vai nervu bojājumi veicina “garā Covid” simptomus?
Freepik.com
Covid-19 pandēmijas laikā dažiem ar SARS-CoV-2 vīrusu inficētiem cilvēkiem joprojām ir “garā Covid” simptomi, kas saglabājas vismaz trīs mēnešus pēc atveseļošanās no Covid, pat pēc viegliem saslimšanas gadījumiem.

Tie ietver grūtības veikt parastās aktivitātes, ģīboni un ātru sirdsdarbību, elpas trūkumu, kognitīvās grūtības, hroniskas sāpes, jušanas traucējumus un muskuļu vājumu. Pētījums liecina, ka dažiem pacientiem ar “garo Covid” ir ilgstoši nervu bojājumi, ko, šķiet, izraisa infekcijas izraisīta imūnsistēmas disfunkcija.

Pētījumā analizēja šķērsgriezuma un garengriezuma datus par pacientiem ar “garo Covid” definētu pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) kritērijiem bez iepriekšējas neiropātijas anamnēzē vai paaugstināta neiropātijas riska. Pētījumā fiksēja standartizētus simptomus, izmeklējumus, objektīvus neirodiagnostikas testu rezultātus, novērojot dalībniekus vidēji 1,4 gadus.

No 17 pacientiem (vidējais vecums 43,3 gadi, 69 % sieviešu, 94 % baltās rases) 59 % bija ≥1 testa interpretācija, kas apstiprināja neiropātiju. Tie ietvēra 63 % (10/16) ādas biopsiju, 17 % (2/12) elektrodiagnostisko testu un 50 % (4/8) autonomo funkciju testu. Vienam pacientam tika diagnosticēta kritiskas slimības aksonālā neiropātija, bet citam – multifokāla demielinizējoša neiropātija 3 nedēļas pēc vieglas gaitas Covid-19 pārslimošamas, un ≥10 bija sīkšķiedru neiropātijas diagnozes. Uzlabojumus novēroja vidēji bija 52 % gadījumu, lai gan neviens neziņoja par pilnīgu atveseļošanos. Ārstēšanai 65 % (11/17) saņēma imūnterapiju (kortikosteroīdus un/vai iv imūnglobulīnus).

Novērtētajiem pacientiem ar “garo Covid” saslimšanu visbiežāk novēroja ilgstošu, bieži invaliditāti izraisošu sīkšķiedru neiropātiju pēc vieglas SARS-CoV-2 formas, kas sākās 1 mēneša laikā pēc Covid-19 sākuma. Dažādi pierādījumi liecina par infekcijas izraisītu imūnsistēmas disregulāciju kā kopīgu mehānismu.

AVOTS: Oaklander AL, Mills AJ, Kelley M, Toran LS, et al. Peripheral Neuropathy Evaluations of Patients With Prolonged Long COVID. Neurology - Neuroimmunology Neuroinflammation, 2022; 9 (3): e1146