PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kāpēc sievietes izvēlas ķeizargriezienu? Uzskatu un pieredzes kvalitatīva datu sintēze

Doctus
Kāpēc sievietes izvēlas ķeizargriezienu? Uzskatu un pieredzes kvalitatīva datu sintēze
Pixabay.com
Ķeizargrieziena jeb sectio caesarea (SC) izmantošana dzemdību atrisināšanā gūst popularitāti un kā metode tiek izmantota visā pasaulē arvien biežāk, neskatoties uz potenciāliem riskiem gan mammai, gan bērnam. Turklāt, pieaug nevis medicīnisku iemeslu dēļ veikts SC, bet individuāla, sievietes apsvērumu vadīta lēmuma dēļ veikti SC. Šajā pētījumā tika ievākti dati par to, vai sieviete labāk izvēlas SC vai dzemdības pa dabīgiem dzemdību ceļiem un kas šo izvēli ietekmē.

Laikā no 2016.gada decembra tika veikti sistemātiska datu bāzēs (MEDLINE, EMBASE, CINAHL, PshycINFO) pieejamās informācijas analīze. Pētniekus interesēja: sieviešu viedoklis, skatījums un perspektīva, izvēloties dzemdību veidu, attieksme pret CS, sociālā stāvokļa un kulturālie uzskati par dzemdību veidu, kā arī iespēja izvēlēties dzemdību veidu. Pēc iegūtās informācijas tika veikta datu tematiska sintēze. Ticamība atrastajā tika noteikta, izmantojot GRADE–CERQual.

Analīzē iekļāva 52 pētījumus no 28 valstīm, kur aptverta informācija par sievietēm grūtniecības laikā, sievietēm bez grūtniecības, sievietēm ar CS anamnēzē, sievietēm pēcdzemdību periodā un sieviešu partneriem. Lielākā daļa pētījumu veikti valstīs ar augstu ienākumu līmeni un publicēti laikā no 2011.–2021.gadam.

Faktori, kā dēļ sieviete deva priekšroku CS bija lielākoties saistīti ar spēcīgām bailēm no sāpēm un traumatisma mātei un bērnam dabīgo dzemdību laikā (augsta ticamība), nepārliecinātība par spēju dzemdēt pa dabīgiem dzemdību ceļiem (augsta ticamība) un pozitīvs skatījums un saņemtie ieguvumi, veicot CS (augsta ticamība). Sievietes, kas izvēlējās CS bija ļoti apņēmīgas un pārliecinātas par savu izvēli. Bet tajā pašā laikā otrs vairums sieviešu bija stingri pārliecinātas, ka pareizā izvēle ir vaginālas dzemdības. Daļa no šīm sievietēm stingri pieturējās pie vēlmes dzemdēt pašām arī atrodoties tādā vidē, kas neatbalsta šo viņu izvēli. Pētījumu analīzē tika secināts, ka arī sociālie, kulturālie un personīgie ar sievieti saistītie faktori, tajā skaitā veselības aprūpes sistēmas ietekme, ir saistīti ar sievietes izēli par labu kādam dzemdību veidam (augsta ticamība).

Ļoti variabli iemesli spēlē savu lomu par labu kādai konkrētai sievietes izvēlei, turklāt tie nav saistīti ar medicīniskām indikācijām. Bailes no sāpēm, nepārliecinātība, pārspīlēts uzskats par CS kā labāko risinājumu – šie ir biežākie iemesli, kāpēc sievietes izvēlas CS. Veselības profesionāļiem būtu jābūt informētiem un jāpiedāvā atbilstoša, uz pierādījumiem balstīta informācija topošajiem vecākiem – t.sk. sagatavošanas kursi un psihoedukācija, lai sieviete būtu pilnvērtīgi informēta un lēmums netiktu pieņemts tikai baiļu un nezināšanas iespaidā.

Avots: Colomar M, Opiyo N, Kingdon C, Long Q, Nion S, Bohren MA, et al. (2021) Do women prefer caesarean sections? A qualitative evidence synthesis of their views and experiences. PLoS ONE 16(5): e0251072. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0251072