PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kas ierakstīts Stradiņa slimnīcas jaunā korpusā ieliktajā kapsulā nākotnes paaudzēm?

Doctus
PSKUS
Noritot Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Jaunā korpusa otrās kārtas būvdarbiem, slimnīcas un būvuzņēmuma “Velve” pārstāvji ielikuši kapsulu ar vēstījumu nākotnes paaudzēm.

“2021. gada 7. aprīlī, atjaunotās Latvijas Republikas neatkarības trīsdesmit pirmajā gadā un COVID-19 vīrusa pandēmijas ēnā, ar ticību labākām dienām tiek likti stabili pamati Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrajai daļai, kurai jākļūst par vietu, kur pašas sarežģītākās slimības uzveiks un spēku atgūs Latvijas tauta. Mēs ceram, ka būvniecība būs sekmīga un šo slimnīcas korpusu neapdraudēs ne ugunsgrēki, ne plūdi, ne zagļi, ne finanšu neveiksmes, un tas nerimstoši kalpos Latvijas valsts veselības aprūpes labā. Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca ir Latvijas medicīnas simbols – šeit ir rakstītas būtiskākās Latvijas medicīnas vēstures lappuses. Arī šodien mūsu slimnīca sniedz modernākās ārstniecības iespējas Latvijā, vienlaikus stingri jūtot savas saknes un neaizmirstot iepriekšējo mediķu paaudžu pieredzi. Bez vēstures izzināšanas nav iedomājams ceļš uz nākotnes medicīnu – to pauž arī slimnīcas ģerbonis. Esam pārliecināti, ka šis jaunais korpuss palīdzēs mūsu slimnīcai gūt panākumus gan praktiskajā ārstniecībā, gan jauno ārstu un māsu izglītošanā, gan pētnieciskajā darbībā. Lai nākamās paaudzes to pieredz, atceras mūsu centienus un godā tradīcijas!” šādu pārliecību Slimnīcas Medicīnas padome un valde pauž sagatavotajā vēstījumā nākotnes paaudzēm.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus