PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijā izstrādātas skaidras kvalitātes prasības dermatolgu praksēm

Latvijā izstrādātas skaidras kvalitātes prasības dermatolgu praksēm
Freepik
Dermatologus aicina “pašdeklarēties” par atbilstību labās prakses prasībām. Pirmo reizi Latvijā ir izstrādātas kvalitātes prasības dermatolgu praksēm, lai sekmētu ādas audzēju, tostarp melanomas, agrīnu diagnostiku un ārstēšanu.

Olga Valciņa, melanomas pacientu atbalsta biedrības “Soli priekšā melanomai” vadītāja sacīja, ka biedrība aicina ikvienu dermatologu, kurš ir gatavs ievērot šīs kvalitātes prasības savā praksē, pievienoties biedrības iniciētajam dermatologu “Baltajam sarakstam”.

“Regulāri saņemam pacientu zvanus par dermatologiem, kuriem nav pietiekamas izpratnes par aizdomīgu ādas veidojumu pārbaudi – ārsts pārbaudes laikā nelūdz novilkt apģērbu, nepārbauda visu ķermeni vai dara to pavirši, vai arī specializējas tikai ādas skaistumkopšanas jomā, pacientu par to neinformējot. Ar jaunajām kvalitātes vadlīnijām aicinām dermatologus “pašdeklarēties”, vai viņi tiešām ir gatavi mūsdienīgi, atbilstoši atzītiem starptautiskiem standartiem veikt ādas veidojumu pārbaudi un agrīni atklāt ādas vēzi, kas cilvēkam var glābt dzīvību,” sacīja O. Valciņa.

Šogad, piesaistot biedrību "Dermatologi pret ādas vēzi" un Latvijas Dermatoonkoloģijas asociāciju, izstrādātas labās klīniskās prakses pamatprasības ādas audzēju agrīnai diagnostikai.

“Dermatologiem, izmantojot specifiskās zināšanas, pieredzi un īpašus instrumentus, ir vislabākās iespējas agrīni atklāt melanomu un citas ādas vēža formas, īpaši tās, kas mēdz “slēpties” dažādās ķermeņa daļās. Taču šīs prasmes ir jāmācās, regulāri jāpapildina un jāatjauno. Ceram, ka jaunās vadlīnijas būs labs dzinulis Latvijas dermatologiem celt kvalifikāciju, kļūt zinošākiem, prasmīgākiem cīņā ar ādas vēzi un melanomu,” sacīja Anda Apine, Latvijas Dermatoonkologu asociācijas vadītāja.

Pievienošanās dermatologu Baltajam sarakstam nebūs īslaicīga kampaņa, bet ilgtermiņa projekts. Iepazīties ar jaunajām vadlīnijām un pievienoties Baltajam sarakstam varēs arī turpmāk, biedrība regulāri atjaunos informāciju par sarakstu mājaslapā www.soliprieksamelanomai.lv. 

Vēl šogad maijā biedrība īpaši izglītos iedzīvotājus par ādas pašpārbaužu veikšanu. Šim nolūkam ir sagatavots pierādījumos balstīts informatīvs buklets par ķermeņa ādas pašpārbaužu veikšanu Ja spēj pamanīt ādas vēzi, tu vari to apturēt, kas būs pieejams arī biedrības mājas lapā. Buklets izstrādāts kopā ar ekspertu komandu, radot drošu, uzticamu informācijas avotu, kas atbilst starptautiskiem kvalitātes kritērijiem.

Kampaņas ietvaros pēc biedrības iniciatīvas top arī trīs īsfilmas par ķermeņa ādas pašpārbaudēm, panākot ātrāku ādas vēža diagnosticēšanu, savlaicīgāku un veiksmīgāku ārstēšanu.

Kampaņa “Dzimumzīme prasa uzmanību!” noslēgsies ar izglītojošu brīvdabas pasākumu Rīgā, Ķīpsalas pludmalē – pludmales volejbola meistarklasi ar pazīstamu Latvijas pludmales volejbolistu, pacientu un dermatologu dalību, ādas pārbaužu veikšanu u.c. aktivitātēm.