PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

No 3 mēnešiem uz 6 nedēļām saīsināts Covid-19 vakcīnu intervāls 5-11 gadus veciem bērniem

Doctus
No 3 mēnešiem uz 6 nedēļām saīsināts Covid-19 vakcīnu intervāls 5-11 gadus veciem bērniem
Freepik
Sākot 5 līdz 11 gadu vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19, rekomendētais vakcīnu saņemšanas intervāls bija 3 mēneši. Šobrīd Imunizācijas valsts padome rekomendē pirmās un otrās vakcīnas ievades intervālu bērniem samazināt līdz 6 nedēļām.

“Kopš pasaulē sākta 5–11 gadu vecuma grupas vakcinācija pret Covid-19, ir vakcinēti miljoniem bērnu – ASV vien tie ir gandrīz 10 miljoni. Attiecīgi arī datu par drošību ir daudz vairāk nekā bija vakcīnas reģistrācijas brīdī. Tāpēc, ņemot vērā aktuālo epidemioloģisko situāciju un vakcīnas drošības un valstu pieredzes datus, varam saīsināt iepriekš rekomendēto 3 mēnešu intervālu līdz 6 nedēļām,” norāda IVP padomes vadītāja, profesore, infektoloģe Dace Zavadska. “Tāpat joprojām imūnsupresētajiem bērniem rekomendējam 3 devas – pirmā deva, pēc 3 nedēļām otrā deva un pēc 4 nedēļām trešā deva."

Pagājušās nedēļas IVP sēdē tika skatīts jautājums arī par balstvakcinācijas nepieciešamību pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem; IVP to nerekomendē. Dace Zavadska skaidro, ka balstvakcīna pusaudžiem Covid-19 transmisiju neierobežos, turklāt inficējoties no smagas slimības gaitas spēj pasargāt arī divas vakcīnas. “Šobrīd bērni neslimo smagāk, kā tas bija iepriekš, taču ir pieaugusi saslimstība. Pat kopš vasaras jau saņemtās 2 devas noteikti sargā pret nopietnāku saslimšanu arī tagad. Diemžēl ar esošajām vakcīnām vīrusa transmisiju īpaši nevaram ietekmēt, tāpēc balstvakcinācija pusaudžiem no 12 gadiem kopējā sabiedrības ieguvuma dēļ nav jēgpilna,” teic infektoloģe. Tomēr, ja ārstu konsīlijs dažādu iemeslu dēļ lemj par balstvakcinācijas nepieciešamību pusaudzim, to var saņemt.