PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

No izvērtētiem 22 letāliem gadījumiem pēc vakcinācijas pret Covid-19 viens ticami saistāms ar AstraZeneca vakcīnas lietošanu

Doctus
No izvērtētiem 22 letāliem gadījumiem pēc vakcinācijas pret Covid-19  viens ticami saistāms ar AstraZeneca vakcīnas lietošanu
Freepik
Zāļu valsts aģentūra izvērtējusi 22 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu vai vairāku mēnešu laikā pēc vakcinācijas. No tiem viens letāls gadījums ir ticami saistāms ar vakcīnas Vaxzevria (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna AstraZeneca) lietošanu.

Izvērtējot ziņoto gadījumu, ZVA secinājusi, ka patologanatomiskā ekspertīzē  konstatēto pārmaiņu cēloniskais sakars ar vakcīnas Vaxzevria lietošanu ir vērtējams kā ticams, un šai gadījumā ir konstatēta iespējama vakcīnas Vaxzevria ļoti reti sastopama blakusparādība - trombozes un trombocitopēnijas sindroms (TTS).

Izvērtēto blakusparādību ziņojumu par personas vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem letālu gadījumu septītajā dienā pēc Covid-19 vakcīnas Vaxzevria pirmās devas saņemšanas ZVA saņēma 2021. gada 21. jūlijā. Vakcinācija veikta 2021. gada aprīlī.

TTS ir ļoti retos gadījumos novērota blakusparādība tikai vīrusa vektora vakcīnām (Vaxzevria un Covid-19 Vaccine Janssen), kas dažos gadījumos noris kopā ar asiņošanu un visbiežāk rodas trīs nedēļu laikā pēc vakcinācijas. TTS ir iekļauts šo vakcīnu lietošanas instrukcijā un zāļu aprakstā. Savukārt ne Pfizer-BioNTech vakcīnai Comirnaty, ne Moderna vakcīnai Spikevax TTS nav iekļauts blakusparādību sarakstā.

TTS ir būtiski atšķirīgs klīnisks stāvoklis no medicīnā visai bieži sastopamām trombozēm un vienmēr ietver vienlaikus esošu trombocitopēniju (jeb samazinātu trombocītu skaitu asinīs).

Informējot par TTS simptomiem un to, kā tos atpazīt, ZVA atgādina:  trīs nedēļu laikā pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu (Vaxzevria vai Covid-19 Vaccine Janssen) jāpievērš uzmanība un nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērots elpas trūkums, sāpes krūškurvī, sāpes kājās, kāju pietūkums, nepārejošas sāpes vēderā, spontāna asiņošana, asinsizplūdums vai petehijas.