PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Spriež par bērnu paliatīvās aprūpes centra izveidi

Doctus
Spriež par bērnu paliatīvās aprūpes centra izveidi
Foto: Bērnu Paliatīvās aprūpes biedrība
Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība ar sadarbības partneriem (biedrību Dižvanagi, ZS Valmoniras) tikās ar politiķiem un veselības aprūpes organizatoriem, lai apspriestu, kā īstenot ieceri par bērnu paliatīvās aprūpes centru Sapņu tilti, kas varētu kļūt par pirmo šādu centru Baltijā.

“Galvenais bērnu paliatīvās aprūpes centra “Sapņu tilti” izveides mērķis ir nodrošināt neizārstējami slimo bērnu dzīves kvalitāti, atelpas brīdi ģimenēm un cieņpilnu dzīves noslēguma aprūpi bērniem un viņu ģimenēm, kā arī piemiņas iespējas. Neizārstējami slima bērna aprūpe no vecākiem prasa 24 stundu uzmanību. Nereti bērnus audzina viens no vecākiem, tādēļ ir apgrūtinātas iespējas iesaistīties darba tirgū un sabiedriskajā dzīvē un pastāv augsts izdegšanas risks. Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības patronāžā esošie vecāki atklāj, ka nereti biedrības rīkotie pasākumi ir vienīgās reizes gadā, kad viņi izraujas no mājām un atrod kaut nedaudz laika sev. Arī sameklēt bērnam pieskatītāju ar atbilstošām iemaņām ir problemātiski, jo šiem bērniņiem ir īpašas vajadzības: ne katrs ir spējīgs nomainīt gastrostomu vai apkopt traheostomu, kopt gulošu vai nerunājošu bērnu. Turklāt ģimenē, kurā aug bērns ar īpašām vajadzībām, veselo ģimenes locekļu vajadzības bieži vien paliek pēdējā plānā. Eiropā ir 133 bērnu paliatīvās aprūpes centri, kuru pasaulē pazīst kā hospisa pakalpojumu, taču Baltijā tādu nav, tāpēc ļoti ceram, ka kopā mums, Latvijai, izdosies uzbūvēt pirmo,” stāsta bērnu paliatīvās aprūpes pamatlicēja Latvijā Anda Jansone.

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība šobrīd rūpējas par 350 ģimenēm, kurās aug neizārstējami slimi bērni Pēdējo 2,5 gadu laikā bērnu paliatīvās aprūpes komanda veikusi 12 938 mājas vizītes un konsultācijas bērnu paliatīvās aprūpes dienestā, 12 181 telefona konsultācijas, 2592 online konsultācijas.