PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zems intrakraniālais spiediens var būt glaukomas attīstības riska faktors

Doctus
Zems intrakraniālais spiediens  var būt glaukomas attīstības riska faktors
Pixabay.com
Zinātnieki sniedz papildu pierādījumus tam, ka intrakraniālajam spiedienam ir svarīga loma glaukomas ar normālu spiedienu gadījumā, kas veido līdz pat 50 % no visiem glaukomas gadījumiem. Nesenais klīniskais pētījums parāda, ka zems intrakraniālais spiediens korelē ar pavājinātu pacienta redzi, īpaši deguna zonā.

Pieaugošie pierādījumi liecina, ka intrakraniālajam spiedienam (ICP) ir svarīga loma glaukomas patofizioloģijā, īpaši pacientiem ar normāla spriediena glaukomu (NTG). Pastāv strīdīgi rezultāti par ICP saistību ar redzes lauka (VF) izmaiņām. Lai novērtētu attiecības starp ICP un VF zonām NTG pacientiem, šajā perspektīvajā pētījumā tika iekļauti 80 NTG pacienti (vecums 59,5 (11,6) gadi) ar agrīnas stadijas glaukomu. Tika novērtēts intraokulārais spiediens (IOP), vizuālā perimetrija un neinvazīvā ICP (izmantojot divu dziļumu transkraniālo dopleru). Translaminārā spiediena starpība (TPD) tika aprēķināta pēc formulas TPD = IOP − ICP. Katra pacienta VF tika sadalīti piecās zonās: deguna, temporālā, perifērā, centrālā un paracentrālā. Katrā zonā tika aprēķināti vidējā modeļa novirzes (PD) rādītāji. Būtiskuma līmenis p < 0,05 tika uzskatīts par nozīmīgu. NTG pacientiem vidējais ICP bija 8,5 (2,4) mmHg. Augstāks TPD bija saistīts ar zemāku vidējo novirzi (MD) (p = 0,01) un augstāku modeļa standartnovirzi (PSD) (p = 0,01). ICP bija nozīmīgi saistīta ar zemākajiem vidējiem PD rādītājiem deguna VF zonā (p < 0,001). Nebija būtisku korelāciju starp ICP un citām VF zonām ar visnegatīvāko vidējo PD vērtību (p > 0,05). Ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai analizētu ICP iesaistīšanos NTG pārvaldībā.

Intrakraniālā spiediena korelācija ar glaukomu paver jaunas iespējas medicīnas speciālistiem, lai izpētītu šīs patoloģijas cēloņus un iespējamo ārstēšanu.

AVOTS: Stoskuviene A, Siaudvytyte L, Januleviciene I, et al. The Relationship between Intracranial Pressure and Visual Field Zones in Normal-Tension Glaucoma Patients. Diagnostics, 2023; 13 (2): 174