← Atpakaļ

Omeprazols un pantoprazols – kopīgais un atšķirīgais

Pastiprināta kuņģa skābes sekrēcija un ar to saistītās veselības problēmas bijušas aktuālas kopš cilvēces pirmsākumiem. Tāpat meklēti līdzekļi to novēršanai vai vismaz mazināšanai. Vēl pirms 100 gadiem šim nolūkam izmantoja nātrija bikarbonātu (dzeramo sodu), magnija oksīdu un krītu. Diemžēl šie līdzekļi nebija pietiekami efektīvi, lai gan deva īslaicīgu atvieglojumu, neitralizējot kuņģa skābi. Šajā apskatā raksturoti protonu sūkņa inhibitori omeprazols un pantoprazols, to kopīgais un atšķirīgais.


No vēstures līdz mūsdienām

Pirms 100 gadiem izmantotajiem līdzekļiem līdzīgi preparāti pieejami arī mūsdienās - antacīdie līdzekļi -, kas tiek izmantoti medicīnas praksē, piemēram, magnija un alumīnija savienojumi.

Būtiskus panākumus deva histamīna otrā receptora (H2) antagonistu atklāšana. Šie līdzekļi kavē kuņģa sulas sekrēcijas stimulatora histamīna ietekmi. Pirmie preparāti kļuva pieejami 1970.-1980. gados. Cimetidīns 1976. gadā, ranitidīns 1981. gadā, famotidīns 1984. gadā. Vēlāk tika radīti vēl citi preparāti ar līdzīgu darbību. [6]

Līdztekus H2 receptoru pētījumiem un preparātu meklējumiem tika veikti kuņģa sulas…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti