Miokarda infarkta riska faktori sievietēm

Doctus . | 2018. gada 8. novembris

Kopumā vīriešiem ir lielāks miokarda infarkta (MI) risks nekā sievietēm, tomēr atsevišķos pētījumos ir pierādīts, ka daži riska faktori vairāk ietekmē sievietes nekā vīriešus.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot dzimumu atšķirības miokarda infarkta riska faktoriem, kā arī noskaidrot, vai riska faktori mainās atkarībā no pacienta vecuma. Šis bija perspektīvs populācijā balstīts pētījums, kurā izmantoja Apvienotās Karalistes biobankas datus. Pētījumā iekļāva 471 998 dalībniekus (56 % sievietes; vidējais vecums bija 56,2 gadi) bez sirds un asinsvadu slimībām anamnēzē. Primārais iznākums bija miokarda infarkts.

Vidēji septiņu novērošanas gadu laikā miokarda infarktu konstatēja 5081 dalībniekam (1463 (28,8 %) sievietēm); MI incidence bija 7,76 uz 10 000 persongadiem sievietēm un 24,35 uz 10 000 persongadiem vīriešiem. Augsts asinsspiediens, smēķēšanas intensitāte, ķermeņa masas indekss un cukura diabēts bija saistīti ar paaugstinātu MI risku gan vīriešiem, gan sievietēm, bet šī saistība mazinājās līdz ar vecumu. Sievietēm sistoliskais asinsspiediens un hipertensija, smēķēšanas statuss un intensitāte un cukura diabēts bija saistīts ar lielākiem MI draudiem, salīdzinot ar vīriešiem (HR sistoliskajam asinsspiedienam bija 1,19 (95 % TI [1,02 – 1,16]); HR smēķēšanai bija 1,55 (95 % TI [1,32 – 1,83]); HR 1.tipa cukura diabētam bija 2,91 (95 % TI [1,56 – 5,45]) un HR 2.tipa cukura diabētam bija 1,47 (95 % TI [1,16 – 1,87]). Nav pierādījumu, ka kāda no šīm draudu attiecībām samazinātos līdz ar vecumu (p>0,2). Izņēmums ir 1.tipa cukura diabēts, MI incidence bija augstāka vīriešiem nekā sievietēm pie visiem riska faktoriem.

Lai gan MI incidence ir augstāka vīriešiem nekā sievietēm, daži riska faktori ir ciešāk saistīti ar MI sievietēm nekā vīriešiem. Dzimumspecifiskā saistība starp riska faktoriem un MI samazinās līdz ar vecumu, bet relatīvi vienalga biežāk tiek novērota sievietēm. Tā kā populācija noveco un ar dzīvesveidu saistīto riska faktoru izplatība pieaug, sagaidāms, ka MI incidence sievietēm drīz vien būs līdzvērtīga ar vīriešiem.

 

AVOTS: Elizabeth R C Millett, Sanne A E Peters, Mark Woodward. Sex differences in risk factors for myocardial infarction: cohort study of UK Biobank participants. BMJ, 2018.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu