PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sāpes ceļa locītavā bez traumas. Vai vienmēr osteoartrīts?

J. Zepa, I. Kokare
Celis ir lielākā locītava cilvēka ķermenī. Sāpes ceļos ir bieža sūdzība, kas var skart ikvienu cilvēku jebkurā vecumā, tomēr dažus cilvēkus ceļu problēmas skar vairāk nekā citus. Darba apstākļi, sporta vai brīvā laika aktivitātes, novecošana, atsevišķas slimības, piemēram, osteoporoze vai artrīts, palielina varbūtību, ka būs problēmas ar ceļiem. Sāpes ceļa locītavā ir problēma, kas reizēm risināma vairākiem speciālistiem kopā, tāpēc apkopojam divu speciālistu viedokli: reimatologa un fizikālās medicīnas ārsta.

Sāpes ceļa locītavā reimatologa skatījumā

(Dr. Jūlija Zepa)

Sāpes ceļa locītavā ir viena no biežākajām sūdzībām reimatologa ambulatorajā pieņemšanā. Šo sāpju iemesli var būt dažādi. Lai noteiktu diagnozi, ir būtiski vairāki aspekti - pirmkārt, tas ir pacienta stāsts, otrkārt, fizikālās izmeklēšanas dati, treškārt, laboratorijas un radioloģisko izmeklējumu dati.

Tātad vispirms ir pacienta stāsts jeb anamnēze. Ievācot anamnēzi, vienmēr jāatceras, ka pareizi ievākta anamnēze dod 50% no diagnozes. Ir vairāki jautājumi, uz kuriem ir ļoti būtiski saņemt atbildes:

  • sāpju raksturs - sāpes fiziskās slodzes (kādas?) laikā vai miera periodā (arī nakts sāpes);
  • sāpju iespējamā saistība ar traumu anamnēzē vai kādu infekciju pēdējos mēnešos;
  • vai šo sāpju dēļ jālieto pretsāpju zāles? Pozitīvas atbildes gadījumā jāprecizē, kādas zāles tiek lietotas un kāds ir šo zāļu iedarbīguma novērtējums procentos no 100% (piemēram, 0% vai 20%, vai 70%);
  • sāpju/sūdzību ilgums;
  • vai ir ceļu locītavu pietūkums - tagad vai iepriekš?
  • vai sāpes ar vai bez pietūkuma ir arī citās locītavās (t.i., žokļu, plecu, elkoņu, plaukstu pamatņu, plaukstu/pēdu pirkstu locītavās, gūžu, potīšu locītavās);
  • vai ir sāpes muguras lejasdaļā (nakts sāpes? rīta stīvums? uzlabošanās pēc vingrinājumiem?);
  • vai ir psoriāze? vēdera izejas traucējumi?
  • vai ir paaugstināta ķermeņa temperatūra? drebuļi? (sevišķi svarīgi pacientam ar monoartrītu, domājot par iespējamo infekciju);
  • vai ir svarā krišanās? svīšana naktī? klepus? - vai ir kādi sistēmiski simptomi? vai ir citas slimības (piemēram, vairogdziedzera) anamnēzē? ģimenes anamnēze (locītavu slimības; psoriāze; iekaisīga zarnu slimība)? Šeit svarīgi atcerēties par ginekologa apmeklējuma biežumu sievietēm (arī par krūšu dziedzeru izmeklēšanu) un PSA/urinācijas traucējumiem vīriešiem.

Kāpēc ir būtiski ievākt pilnu anamnēzi pacientam ar sāpēm ceļu locītavās, pirms izšķirties par taktiku? Pamatojumi ir vairāki: sāpes ceļu locītavās var būt viena no autoimūnā iekaisuma artrīta (reimatoīdais artrīts, psoriātiskais artrīts, reaktīvais artrīts, ankilozējošais spondilīts, juvenīls idiopātisks artrīts) vai sistēmas saistaudu slimības (piemēram, sistēmas sarkanā vilkēde) izpausmēm. 7-10% gadījumu sāpes ar vai bez pietūkuma locītavās var būt daļa no paraneoplastiska procesa.

Sāpju iemesli

Biežākais sāpju iemesls ceļa locītavā ir osteoartrīts, kas ir metaboli aktīvs, deģeneratīvs, dinamisks process, kurā iesaistītas visas locītavas struktūras, t.i., kauls, skrim-slis, sinovijs, saites/muskuļi. Rezultātā novēro fokālu skrimšļa zudumu, jaunu kaulaudu veidošanos (osteofīti). Rīta stīvums parasti ir līdz 30 minūtēm. Stāvokļa izvērtēšanai un rekomendāciju sniegšanai osteoartrīta gadījumā ir būtiski izrunāt dažus aspektus: ķermeņa masu; kristālu esību locītavā; hormonālās svārstības sievietēm. Aptaukošanās ir riska faktors osteoartrīta attīstībai locītavās. Taukaudi sintēzē daudzus mediatorus, arī adipokīnus, kas ir nozīmīgi iekaisuma procesā. Interesanti ir dažu pētījumu dati: svara samazināšana par 5 kg novērš sāpju sindromu par 25%. Bāzisko kalcija kristālu esība tiek apstiprināta 35-70% osteoartrīta gadījumu. Šo kristālu klātbūtne korelē ar radiogrāfiski apstiprinātu skrim-šļa deģenerāciju un ir saistīta ar lielāku izsvīdumu locītavās. Kristālu esība var palielināt prostaglandīnu produkciju osteoartrīta gadījumā sinoviālajos fibroblastos caur ciklooksigenāzes 1 un ciklooksigenāzes 2 indukciju. Hondrocītiem ir estrogēnu receptori, un to stimulācija var izraisīt augšanas faktoru sintēzi. Menopauzes laikā estrogēnu līmenis pazeminās, tādējādi izraisot šo faktoru sintēzes samazinājumu. Autoimūna iekaisuma artrīta gadījumā osteoartrīts ir sekundārs.

Kopumā sāpes ceļa locītavā var būt:

  • artikulāras (artrīts, ieslēguma ķermenīši, skrimšļa izmaiņas, locītavas neoplāzija (vilonodulārais sinovīts));
  • periartikulāras (menisku bojājums (traumatisks, deģeneratīvs), cīpslu, saišu bojājums, muskuļu bojājums, kapsulas bojājums, bursīts);
  • osālas (lūzums, neoplāzijasutt.);
  • neiroloģiskas;
  • vaskulāras (avaskulāra nekroze, perifēro artēriju slimība);
  • atstarotas (sāpes muguras vai gūžas patoloģijas gadījumā).

Diagnostika

Fizikāli novērtējot ceļa locītavu, ir svarīgi noteikt palpatoras sāpes/sinovītu/lokālu temperatūru/kustību apjomu/kustību ierobežojumus/locītavas stabilitāti (pacients jāizmeklē arī uz hipremobilitātes sindroma esību).

Tabulā norādīti vēlamie izmeklējumi pacientam ar sāpēm ceļa locītavā (protams, ņemot vērā anamnēzes datus), lai izvērtētu diagnozi un terapijas drošumu.

Vēlamie izmeklējumi pacientam ar sāpēm ceļa locītavā Vēlamie izmeklējumi pacientam ar sāpēm ceļa locītavā
Tabula
Vēlamie izmeklējumi pacientam ar sāpēm ceļa locītavā

Rekomendācijas

Rekomendācijas pacientam ar sāpēm ceļa locītavā:

  • optimāls svars katrā individuālā gadījumā;
  • līdzsvarota fiziskā slodze (atceroties, ka smags fizisks darbs nav līdzvērtīgs ārstnieciskai vingrošanai) - ārstnieciskā vingrošana - fizikālās un rehabilitācijas medicīnas speciālista konsultācija;
  • pretsāpju/pretiekaisuma zāles (piemēram, kāds no nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem, lietojot mazāko efektīvo devu, kopā ar zālēm kuņģa gļotādas aizsardzībai; zāles tikai ar pretsāpju efektu) nepieciešamības gadījumā, izvērtējot ieguvuma un riska attiecību (t.i., izvērtējot kardiovaskulāro risku; nieru funkciju un kuņģa-zarnu trakta stāvokli).

Reimatologa konsultācijas nepieciešamība

Pacients ar sāpēm ceļa locītavā jānosūta pie reimatologa, ja:

  • ir neskaidra diagnoze;
  • ir sistēmiskas izpausmes;
  • ambulatora terapija nav efektīva;
  • ir vairāku locītavu iesaiste ar vai bez sinovīta;
  • ir radušās aizdomas par autoimūno iekaisuma artrītu vai sistēmas saistaudu slimību.

Osteoartrīta pārvaldība fizikālās medicīnas ārsta praksē

(Dr. Inese Kokare)

Brīdī, kad reimatologs apstiprina diagnozi "osteoartrīts", bieži vien pacients tiek nosūtīts pie fizikālās medicīnas ārsta, lai tas palīdz mazināt sāpes.

Osteoartrīta simptomu izraisītās sekas nereti rada lielas izmaiņas pacienta dzīvē un būtiski ietekmē dzīves kvalitāti. Lai gan vienas locītavas osteoartrīts ir lokāls locītavas struktūras un funkciju traucējums, tomēr laika gaitā tas var ierobežot daudzas aktivitātes un darbības. Sāpes rada muskuļu tonusa pieaugumu. Pacientam, baidoties no sāpēm, rodas kustību stereotipa izmaiņas, parādās grūtības ikdienas dzīves pienākumos. Ilgākā laikposmā locītavā mazinās kustību apjoms, pasliktinās muskuļu un sirds-asinsvadu sistēmas stāvoklis, ir lielāka varbūtība, ka pacients kritīs. Nereti cilvēks jūtas sociāli izolēts, depresīvs un cieš no miega traucējumiem. Vecāka gadagājuma pacientiem ar multimorbiditāti un ierobežotām spējām veikt ikdienas pienākumus osteoartrīts veicina neatkarības zaudēšanu.

Ārstam būtu jānovērtē veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas nepieciešamība osteoartrīta pacientam, ņemot vērā indivīda vajadzības, novērtējot daudzveidīgos sociālos un psiholoģiskos faktorus, kas ietekmē dzīves kvalitāti, nodarbošanos, noskaņojumu, attiecības un brīvā laika aktivitātes. [1; 3; 9]

Osteoartrīta ārstēšana

Osteoartrīts ir neizārstējama slimība. Tomēr aptuveni trešdaļai pacientu, kas cieš no ceļa vai gūžas locītavas osteoartrīta, sāpes ar laiku mazinās. [51] Osteoartrīta ārstēšana galvenokārt vērsta uz pasākumiem sāpju un funkciju traucējumu mazināšanai.

Ārsta uzdevums būtu kopā ar pacientu veidot ilgtermiņa veselības aprūpes plānu ar mērķiem, kas izriet no vispusīga novērtējuma rezultātiem, apzinoties pacienta vajadzības, izvēloties gan nemedikamentozas, gan medikamentozas ārstēšanas metodes, kuru klīniskā efektivitāte ir pierādīta, ņemot vērā arī pacienta vēlmes.

Starptautiskās osteoartrīta izpētes biedrības (OARSI) rekomendācija Nr. 1: optimālai osteoartrīta pārvaldībai nepieciešama kombinēta nemedikamentoza un medikamentoza terapija (skat. attēlu). [5] Nemedikamentoza terapija → ārstēšana ar medikamentiem → ķirurģiska iejaukšanāsizteiktu locītavu bojājumu gadījumā, kad izsmeltas gan nemedikamentozas, gan medikamentozas terapijas iespējas un funkcionēšanas ierobežojumi ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti.

Osteoartrīta pārvaldība Osteoartrīta pārvaldība
Attēls
Osteoartrīta pārvaldība

Osteoartrīta nemedikamentozas pārvaldības stūrakmeņi

  • Pacients jāinformē, ka osteoartrīts ir hroniska, neizārstējama slimība.
  • Pacients jāiedrošina optimālai pašpalīdzības stratēģiju izmantošanai un jāgādā par piemērotiem resursiem. Pacienta pašpalīdzības stratēģija saskaņojama ar veselības aprūpes speciālistu viedokli, lai tā sekmētu veselīgu dzīvesveidu: izglītošana, padomi un informācija, vingrinājumi, svara samazināšana, piemēroti apavi, locītavu aizsardzība un enerģijas taupīšana.
  • Pacienti ar lieko svaru un aptaukošanos jāiedrošina samazināt svaru, jāizstrādā svara samazināšanas plāns, arī diētas plāns.
  • Jāiesaka fiziskas aktivitātes, vingrinājumu programmas un locītavu aizsardzība.
  • Nepieciešamības gadījumā jāiesaka dažādi palīglīdzekļi.
  • Ja pacients vēlas, var ieteikt daudzveidīgu fizikālo terapiju - termoterapiju, dažādus elektroterapijas veidus, ultraskaņas terapiju, ultraīsviļņu terapiju, mazas intensitātes lāzerterapiju, balneoterapiju, akupunktūru.

Pacienta izglītošana

Pacients būtu jānodrošina ar mutisku un rakstisku informāciju par osteoartrītu, lai veicinātu izpratni par slimību un tās pārvaldības veidiem un iespējām. [3; 10] Būtu jāveicina pacienta atbildība lēmumu pieņemšanā, spēja pārvaldīt savu slimību, lai mazinātu atkarību no farmakoloģiskas ārstēšanas. [2]

Ārstnieciskie vingrinājumi

Pacientiem ar osteoartrītu neatkarīgi no vecuma, blakus slimībām, sāpju stipruma un nespējas pakāpes būtiska terapijas daļa ir ārstnieciskie vingrinājumi. [3; 8] Vingrinājumu programmu veido, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli, motivāciju, iespējas, izvirzot individuālus mērķus. Vingrinājumu programma:

  • vingrinājumi muskuļu spēka palielināšanai;
  • vingrinājumi kardiopulmonālās funkcijas uzlabošanai (vingrinājumi aerobā slodzē);
  • vingrinājumi kustību apjoma uzlabošanai;
  • vingrinājumi līdzsvara uzlabošanai

Vislabākais padomdevējs ārstniecisko vingrinājumu programmas izveidē un pacienta izglītošanā būs funkcionālais speciālists - fizioterapeits vai ergoterapeits.

Svara samazināšana un kontrole

Pacientiem ar lieko svaru svara samazināšana jau par 5% ievērojami uzlabo pašsajūtu. [52] Ceļa locītavas osteoartrīta pacientiem svara samazināšanu iesaka jo īpaši. Šiem pacientiem efektīvāka ir svara samazināšana, kas kombinēta ar vingrinājumu programmām, mazinot sāpes un uzlabojot fiziskās funkcijas. [27; 28] Svara samazināšanas plāna (un arī diētas plāna) izveidi vislabāk uzticēt uztura speciālistam.

Locītavu aizsardzība

Locītavu aizsardzības pamatprincipi [3]:

  • atslogot iekaisušās locītavas, mazinot slodzes ilgumu un atkārtošanos;
  • vairāk izmantot muskuļus un locītavas darba veikšanai, piemēram, pieceļoties no krēsla, izmantot gūžu un ceļu locītavas, nevis atgrūsties ar rokām;
  • izvēlēties piemērotas kustību tehnikas, paceļot priekšmetus, apsēžoties, pieceļoties, saliecotiesutt.;
  • lietot palīgierīces un piemērot mājas vidi slodzes mazināšanai uz locītavām, piemēram, izmantot mazākus katlus;
  • iepriekš pārdomāt veidus paredzamu grūtību pārvarēšanai;
  • izvēlēties pareizas biomehānikas principus (stājas un locītavu pozīcijas kontrole), izvairīties no ilgstošas statiskas pozas;
  • līdzsvarot aktivitāšu un atpūtas režīmu;
  • vienkāršot uzdevumus;
  • lūgt citu palīdzību.

Kustību tehnikas, pareizas biomehānikas principus pacientam iemācīs un padomus sniegs funkcionālais speciālists - ergoterapeits vai fizioterapeits.

Palīglīdzekļi un apavi

Tehniskos palīglīdzekļus izmanto, lai palielinātu, saglabātu vai uzlabotu funkcionēšanas spējas. Piemēram, ortozes, palīglīdzekļi aprūpei, pārvietošanās un mājsaimniecības palīglīdzekļi. Palīgierīču izvēlē un piemērošanā jāiesaista speciālisti. [3] Būtu jādod padoms par piemērotiem apaviem, piemēram, ar triecienus absorbējošām īpašībām kāju locītavu osteoartrīta gadījumā. Pacientiem ar osteoartrītu, kuriem sāpes izraisa biomehāniski faktori vai locītavas nestabilitāte, jāiesaka locītavu stabilizējošas ortozes, šinas, ortopēdiskie ieliktņi vai ķīļveida zolītes.

Daudzveidīga fizikālā terapija

Latvijā joprojām pacientu iecienītas ir fizikālās terapijas procedūras, kas mazina slimības lokālās izpausmes (sāpes, tūsku, kustību traucējumus), uzlabo psihisko un fizisko pašsajūtu, palīdz saglabāt locītavu funkcijas iespējami labā līmenī, ļauj mazināt pretsāpju un pretiekaisuma medikamentu devas, vājinot to iespējamās blaknes, sagatavo pacientu kustību terapijai un atvieglo tās norisi. Fizikālās terapijas veida izvēli nosaka osteoartrīta rehabilitācijas mērķi.

Palielinoties labas kvalitātes pētījumu skaitam, ārzemju vadlīnijās osteoartrīta ār-stēšanā aizvien vairāk parādās rekomendācijas izmantot dažādas fizikālās terapijas procedūras. Šīs rekomendācijas pamato kvalitatīvu pētījumu rezultāti, un atliek vien cerēt, ka nākotnē nemedikamentozo metožu pētniekiem būs vairāk finanšu pētījumu organizēšanai.

  • Termoterapija (siltuma un aukstuma terapija) - siltuma vai aukstuma izmantošana osteoartrīta ārstēšanā. Termoterapijai ir laba panesība un maz blakņu. [16; 17] Siltuma terapijā izmanto dažādus siltuma pievadīšanas veidus. Siltumu var pievadīt virspusēji, piemēram, izmantojot siltuma paketes, ozokerīta vai parafīna apliekamos, infrasarkano jeb siltuma starojumu, kā arī ierosinot endogēnā siltuma rašanos audos, izmantojot ultraīsviļņu terapiju un mikroviļņu terapiju. [13] Aukstumu pievada, izmantojot aukstuma paketes, ledus masāžu, aukstuma aerosolus un aukstuma terapijas iekārtas. Aukstums mazina tūsku, iekaisumu un sāpes, muskuļu sasprindzinājumu. [19] Aukstuma terapija ir efektīvāka osteoartrīta paasinājuma stadijā, sīko locītavu iekaisuma gadījumā. [17; 20] Siltums mazina sāpes un stīvumu, veicina relaksāciju, palielina locītavas kustību apjomu, uzlabo locītavas apasiņošanu. [17; 20]

Termoterapija kontrindicēta pacientiem ar jušanas traucējumiem, komunikācijas un/vai kognīcijas, termoregulācijas traucējumiem. Siltuma terapiju neizmanto pacientiem ar akūtu slimību, tromboflebītu, nesenu vai iespējamu asiņošanu, uz vaļējām brūcēm, akūta ādas iekaisuma un ļaundabīga procesa lokalizācijas vietā. Pacientiem ar perifēro asinsvadu slimībām, diabētu, kardiovaskulārām slimībām, arteriālo hipertensiju un grūtniecēm termoterapija jāizvēlas piesardzīgi. [18]

Aukstuma terapiju nedrīkst ierosināt pacientiem ar aukstuma nepanesību, perifērās cirkulācijas traucējumiem, krioglobulinēmiju, paroksizmālu aukstuma hemoglobinūriju, Reino sindromu, uz perifērajiem nerviem reģenerācijas stadijā.

Lai nerastos apdegums vai apsaldējums, siltuma un aukstuma paketes nedrīkst likt tieši uz ādas.

  • Zemas un vidējas frekvences impulsu strāvu terapija - neinvazīva terapijas metode bez zināmām blaknēm. Visvairāk zinātniskajā literatūrā publicēti pētījumu rezultāti par vienu no elektroterapijas metodēm - transkutānās elektroneirostimulācijas (TENS) efektiem. Latvijā tradicionāli izmanto arī citas zemas un vidējas frekvences impulsu strāvu elektroterapijas tehnoloģijas, kas dod labu terapeitisko efektu: diadinamiskās strāvas, sinusoidāli modulētās strāvas, interferences strāvasu.c. Elektroterapiju izmanto osteoartrīta simptomu- sāpju un tūskas - mazināšanai.
  • Ultraskaņas terapija - ārstniecisko efektu rada gan ultraskaņas siltuma, gan ne-siltuma iedarbība. Siltuma iedarbība ierosina audu temperatūras paaugstināšanos, ne-siltuma iedarbība (kavitācija un akustiskā plūsma) var izmainīt šūnas membrānas caurlaidību [33; 34], ar ko saista ultraskaņas terapeitisko iedarbību. [35] Ultraskaņas terapija ir droša metode, kas var būt efektīva pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu, mazinot sāpes un uzlabojot ceļa locītavas funkcijas. [7]
  • Ultraīsviļņu terapija- efektīva pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu, uzlabojot vispārējo un ikdienas aktivitāšu veiktspēju. [36]
  • Zemas intensitātes lāzera terapijasierīces ģenerē noteikta viļņu garuma optiskā diapazona elektromagnētisko starojumu, kas ierosina šūnās fotoķīmiskas reakcijas. [29] Iedarbības rezultāts ir atkarīgs no ierīces, metodikas, iedarbības vietas, viļņu garuma un režīma. [30] Zemas intensitātes lāzerterapija kombinācijā ar vingrinājumu programmu ir efektīva, mazinot sāpes, uzlabojot funkciju un ceļa locītavas osteoartrīta pacientu aktivitāti. [31] Lāzera starojums uzlabo apstarotās zonas mikrocirkulāciju, un to var ieteikt kā papildu terapijas metodi ceļa locītavas osteoartrīta ārstēšanā. [32]
  • Magnētiskā lauka terapijāizmanto pastāvīgu vai zemas frekvences magnētisko lauku. [41; 42] Lai gan pārliecinošu pierādījumu par metodes efektivitāti līdz šim nav, magnētterapiju plaši izmanto klīniskajā praksē tūskas un sāpju mazināšanai. [40] Pastāvīgais magnētiskais lauks var ticami palielināt četrgalvainā muskuļa spēku pacientiem ar mēreni izteiktu ceļa locītavas osteoartrītu. [39]
  • Masāža-terapijas veids, kad notiek dozēta mehāniska iedarbība uz ādu, zemādu un muskulatūru. Masāža ir samērā droša metode. Dažkārt pacients var just nelielu diskomfortu. Ja masāžu veic metodē sertificēta ārstniecības persona, sarežģījumu risks ir neliels. [43] Masāžu mērķis ir normalizēt muskuļu tonusu un trofiku, uzlabot apasiņošanu un limfas riti, mazināt sāpes. Masāžas pozitīvo iedarbību uz pacientu var saistīt arī ar pieskārienu izraisīto efektu. [44] Praktiski izmanto dažādus masāžas veidus (klasisko masāžu, segmentāri reflektoro masāžu, saistaudu masāžu, periosta masāžu, punktu masāžu u.c.), patlaban nav pārliecinošu pierādījumu, kurš masāžas veids būtu iedarbīgāks pacientiem ar osteoartrītu. [47] Ārstniecisko masāžu veiks masieris, kam ir ārstniecības personas un masāžas metodes sertifikāts.
  • Akupunktūra ir Ķīnas tradicionālās medicīnas metode, kad ar tievām adatām iedarbojas uz akupunktūras punktiem ar mērķi panākt organisma atbildes reakciju atveseļošanās nolūkā. Akupunktūras atsāpinošo efektu saista ar endogēno opioīdu izdalīšanos. [45] Ir pārliecinoši pierādījumi, ka akupunktūra ir droša un efektīva terapija, ko var izmantot pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu ar mērķi mazināt sāpes un uzlabot locītavas funkcijas. [9; 48]
  • Balneoterapijas nozīme mūsdienu modernajā medicīnā joprojām ir neskaidra. Pētījumu dati liecina, ka ir pietiekami daudz pierādījumu balneoterapijas efektivitātei un drošumam osteoartrīta pacientiem, tomēr pētījumi nav pietiekami kvalitatīvi pārliecinošu rekomendāciju sniegšanai. [53] Pēc balneoterapijas kursa pacienti gūst ilgtermiņa atvieglojumu no sāpēm (ilgāku par 6mēnešiem), uzlabojas locītavu funkcijas un dzīves kvalitāte kopumā. Balneoterapija apsverama kā lietderīga alternatīva metode osteoartrīta pacientiem ar medikamentozas terapijas nepanesību.

Noslēgums

Jācer, ka ārsti darbu gūzmā nepiemirsīs pacientam ieteikt kādu no rakstā minētajām daudzveidīgajām nemedikamentozās ārstēšanas iespējām un nosūtīs uz konsultāciju pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, lai mūsu osteoartrīta pacienti saņemtu labāko, ko spēj piedāvāt Latvijas veselības aprūpes sistēma un Latvijas dabas bagātības.

 

Literatūra

  1. Salaffi F, Cavalieri F, et al. Analysis of disability in knee osteoarthritis. Relationship with age and psychological variables but not with radiographic score. J Rheum, 1991; 18(10): 1581-1586.
  2. Sobel DS. Rethinking medicine: improving health outcomes with cost-effective psychosocial interventions. Psychosomatic Medicine, 1995; 57(3): 234-244.
  3. Osteoarthritis. The care and management of osteoarthritis in adults. NICE clinical guideline 59. 2008.
  4. Cibulka MT, White DM, et al. Hip pain and mobility deficits--hip osteoarthritis: clinical practice guidelines linked to the International Classification of Functioning, Disability, and Health from the Orthopaedic Section of the American Physical Therapy Association. J Orthop Sports Phys Ther, 2009 Apr; 39(4):A1-25.
  5. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis, Part II: OARSI evidence-based, expert consensus guidelines. Osteoarthritis and Cartilage, 2008; 16: 137-162.
  6. EULAR evidence based recommendations for the management of hand osteoarthritis: Report of a Task Force of the EULAR Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics (ESCISIT). Ann Rheum Dis, 2007; 66: 377-388.
  7. Anne WS Rutjes, Nüesch E, et al. Therapeutic ultrasound for osteoarthritis of the knee or hip. Editorial Group: Cochrane Musculoskeletal Group. Published Online: 20 JAN 2010.
  8. Fransen M, McConnell S, Bell M Therapeutic exercise for people with osteoarthritis of the hip or knee. A systematic review. J Rheumat, 2002;29(8): 1737-1745.
  9. Guideline for the non-surgical management of hip and knee osteoarthritis. The Royal Australian College of General Practitioners. 2009.
  10. Cox F, Stevenson F, Britten N. A systematic review of communication between patients and healthcare professionals about medicine taking and prescribing. London: Medicines Partnership, 2004.
  11. Donovan JL, Blake DR. Qualitative study of interpretation of reassurance among patients attending rheumatology clinics: 'just a touch of arthritis, doctor? Br Med J, 2000; 320 (7234): 541-544.
  12. Elwyn G, Edwards A, Kinnersley P. Shared decision-making in primary care: the neglected second half of the consultation. British Journal of General Practice, 1999;49(443): 477-482.
  13. Takahashi KA, Tonomura H, et al. Hyperthermia for the treatment of articular cartilage with osteoarthtritis. Int J Hyperthermia, 2009; 25: 661-667.
  14. Dougherty DR, Friedman JE, et al. Preferences for heat, cold, or contrast in patients with knee osteoarthritis affects treatment response. Clin Interv Aging, 2010; 5: 199-206.
  15. Yildrim N, Filiz Ulusoy M, Bodur H. The effect of heat application on pain, stiffness, physical function and quality of life in patients with knee osteoarthritis. J Clin Nurs, 2010; 19; 1113-1120.
  16. Nadler S, Prybicien M, et al. Complications from therapeutic modalities: Results of a national survey of athletic trainers. Arch Phys Med Rehabil, 2003; 84: 849-853.
  17. Brosseau L, Yonge KA, et al. Thermotherapy for treatment of osteoarthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2003; Issue 4.
  18. Batavia M. Contraindications for superficial heat and therapeutic ultrasound: Do sources agree? Arch Phys Med Rehabil, 2004; 85: 1006-1012.
  19. Wright A, Sluka K. Nonpharmacological treatments for musculoskeletal pain. The Clinical Journal of Pain, 2001; 17: 33-46.
  20. Vogels E, Hendriks H, et al. Clinical practice guidelines for physical therapy in patients with osteoarthritis of the hip or knee: Royal Dutch Society for Physical Therapy, 2003.
  21. Di Domenica F, Sarzi-Puttini P, et al. Physical and rehabilitative approaches in osteoarthritis. Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2005: 62-69.
  22. Wright A, Sluka K. Nonpharmacological treatments for musculoskeletal pain. The Clinical Journal of Pain, 2001; 17: 33-46.
  23. Osiri M, Welch V, et al. Transcutaneous electrical nerve stimulation for knee osteoarthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2000: Issue 4.
  24. Cheing G, Hui-Chan C. Analgesic effects of transcutaneous electrical nerve stimulation and interferential currents on heat pain in healthy subjects. Journal of Rehabilitation Medicine, 2003a; 35: 62-68.
  25. Cheing G, Tsui A, et al. Optimal stimulation duration of TENS in the management of osteoarthritic knee pain. Journal of Rehabilitation Medicine, 2003b;35: 62-68.
  26. Martin D. Interferential therapy for pain control. // Kitchen S, Bazin S, eds. Clayton's electrotherapy, 1996; 10E.London: WB Saunders: 306-315.
  27. Christensen R, Bartels EM, et al. Effects of weight reduction in obese patients with knee osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. Ann Rheum Dis, 2007; 66: 433-439.
  28. Messier S, Loeser R, et al. Exercise and dietary weight loss in overweight and obese older adults with knee osteoarthritis. Arthritis Rheum, 2008; 50: 1501-1510.
  29. Di Domenica F, Sarzi-Puttini P, et al. Physical and rehabilitative approaches in osteoarthritis. Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2005: 62-69.
  30. Tascioglu F, Armagan O, et al. Low power laser treatment in patients with knee osteoarthritis. Swiss Medical Weekly, 2004; 134(17-18): 254-258.
  31. Efficacy of low level laser therapy associated with exercises in knee osteoarthritis: a randomized double-blind study. Clin Rehabil, 2012 Jun; 26(6): 523-533.
  32. Hegedus B, Viharos L, et al. The effect of low-level laser in knee osteoarthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Photomed Laser Surg. 2009 Aug; 27(4): 577-584.
  33. Baker K, Robertson V, Duck F. A review of therapeutic ultrasound: biophysical effects. Physical Therapy, 2001; 81: 1351-1358.
  34. Haar G. Therapeutic ultrasound. European Journal of Ultrasound, 1999;9: 3-9.
  35. Zhang W, Moskowitz RW, et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis, Part I: critical appraisal of existing treatment guidelines and systematic review of current research evidence. Osteoarthritis & Cartilage, 2007;15(9): 981-1000.
  36. Vavken P, Arrich F, et al. Effectiveness of pulsed electromagnetic field therapy in the management of osteoarthritis of the knee: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Rehabil Med, 2009 May; 41(6):406-11.
  37. Thamsborg G, Florescu A, et al. Treatment of knee osteoarthritis with pulsed electromagnetic fields: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Osteoarthritis Cartilage, 2005 Jul; 13(7): 575-581.
  38. Ryang We S, Koog YH, et al. Effects of pulsed electromagnetic field on knee osteoarthritis: a systematic review. Rheumatology (Oxford), 2013 May; 52(5): 815-824.
  39. Chen CY, Chen CL, et al. Effect of magnetic knee wrap on quadriceps strength in patients with symptomatic knee osteoarthritis. Arch Phys Med Rehabil, 2008 Dec; 89(12): 2258-2264.
  40. Harlow T, Greaves C, et al. Randomised controlled trial of magnetic bracelets for relieving pain in osteoarthritis of the hip and knee. BMJ, 2004; 329(7480): 1450-1454.
  41. Brown C, Ling F, et al. Efficacy of static magnetic field therapy in chronic pelvic pain: A double-blind pilot study. Am J Obstet Gynecol, 2002; December: 1581-1588.
  42. Haran C. Magnet therapy for pain: What's the attraction? Healthology; 2005; Available at www.netsurgery.com
  43. Ernst E. The safety of massage therapy. Rheumatology, 2003; 42: 1101-1106.
  44. Di Domenica F, Sarzi-Puttini P, et al. Physical and rehabilitative approaches in osteoarthritis. Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2005; 62-69.
  45. Wright A, Sluka K. Nonpharmacological treatments for musculoskeletal pain. The Clinical Journal of Pain, 2001; 17: 33-46.
  46. Ernst E. The safety of massage therapy. Rheumatology, 2003; 42: 1101-1106.
  47. Ernst E. Manual therapies for pain control: Chiropractic and massage. The Clinical Journal of Pain, 2004; 20(1): 8-12.
  48. White A, Foster N, et al. The effectiveness of acupuncture for osteoarthritis of the knee - a systematic review. Acupuncture in Medicine, 2006; 24(Suppl.): S40-48.
  49. Kwon YD, Pittler MH, Ernst E. Acupuncture for peripheral joint osteoarthritis: A systematic review and meta-analysis. Rheumatology, 2006 Nov; 45(11): 1331-1337.
  50. Witt CM, Jena S, et al. Acupuncture in patients with osteoarthritis of the knee or hip: A randomized, controlled trial with an additional nonrandomized arm. Arthritis & Rheumatism, 2006; 54(11): 3485-3493.
  51. Van Dijk GM, Dekker J, et al. Carpa Study Group. Course of functional status and pain in osteoarthritis of the hip or knee: a systematic review of the literature. Arthritis Rheum, 2006; 55(5): 779-785.
  52. Christensen R, Bartels EM, et al. Effect of weight reduction in obese patients diagnosed with knee osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. Ann Rheum Dis, 2007; 66(4): 433-439.
  53. Verhagen AP, Bierma-Zeinstra SM, et al. Balneotherapy for osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev, 2007 Oct 17; (4):CD006864. Review.
  54. Falagas ME, Zarkadoulia E, Rafailidis PI. The therapeutic effect of balneotherapy: evaluation of the evidence from randomised controlled trials. Int J Clin Pract, 2009 Jul; 63(7): 1068-1084.
  55. Harzy T, Ghani N, et al. Short- and long-term therapeutic effects of thermal mineral waters in knee osteoarthritis: a systematic review of randomized controlled trials. Clin Rheumatol, 2009 May; 28(5): 501-507.